Έξι ημέρες μετά τη συντριβή, 5-0 από τον Άγιαξ, η Αϊντχόφεν συνήλθε με… πεντάρα, αφού επιβλήθηκε 5-2 της Τβέντε.
Μάλιστα, στο 13ο λεπτό, η PSV βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν ο Σμαλ πάσαρε στον ξεμαρκάριστο Φλαπ που πλάσαρε για το 0-1. Όμως, με τη σέντρα ήρθε η ισοφάριση για την Αϊντχόφεν. Ο Φαν Χίνκελ έδωσε δεξιά στον Φερτέσεν και εκείνος, με διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ολική ανατροπή, για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 27ο λεπτό. Έπειτα από ωραία, ομαδική, προσπάθεια, ο Τέζε γύρισε στον Ζάχαβι και εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Όμως, η Τβέντε έκανε το 2-2 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44’ο Ζερούκι με φοβερό σουτ, εκτός περιοχής, έφερε το ματς στα ίσα.
Όμως, στην επανάληψη, η Αϊντχόφεν σκόραρε τρεις φορές, σε διάστημα εννέα λεπτών, με πρωταγωνιστή τον Κάρλος Βινίσιους. Στο 54’ο Βραζιλιάνος φορ έδωσε την ασίστ για το 3-2 του Φερτέσεν και στο 58′ ο Κάρλος Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ της Αϊντχόφεν. Στο 63′, πήρε την πάσα από τον Ζάχαβι, πέρασε τον γκολκίπερ και από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 5-2.