Δόξα και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Μακάρειο, σε ένα παιχνίδι που κράτησε την αγωνία και το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε. Το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, με τη Δόξα να ισοφαρίζεται στα τελευταία λεπτά με αυτογκόλ, ενώ το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες.
Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε πιο δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σάβιτς στο 15’. Η Δόξα προσπάθησε να ισορροπήσει κι αφού ισοφάρισε στο 30’ με εύστοχη εκτέλεση του Σαντίκ, το οποίο κέρδισε ο Μπαλντέ, ο δεύτερος στο 44’ της έδωσε το προβάδισμα με διαγώνιο σουτ!
Το ΑΠΟΕΛ πίεσε στην δεύτερο ημίχρονο κι αφού ακυρώθηκε (ορθώς) το γκολ του Σόουζα (ο Κβιλιτάια ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε πρώτος την μπάλα) στο 63’, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85’ με αυτογκόλ του Τιντζιανί. Στα εναπομείναντα λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις προϋποθέσεις και τις ευκαιρίες της, με το τελικό σκορ να μην της αφήνει ικανοποιημένες…

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

9’ Σουτ από τον Νατέλ εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο.
ΣΧΟΛΙΟ: Με ζωντάνια μπήκε στο ματς το ΑΠΟΕΛ, έστω κι αν δεν έφτιαξε τη μεγάλη ευκαιρία. Βοηθάει κι ο κόσμος…
15′ 0-1: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάβιτς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για το ΑΠΟΕΛ. Μετράει το γκολ, αφού εξετάστηκε κι από το το VAR, για το αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τ΄έρματος.
Δείτε πιο κάτω τη φ΄άση:

25’ Σουτ του Αντάμοβιτς, απόκρουση από τον Σκουφέτ. Πρώτη τελική προσπάθεια για τη Δόξα.
27′ Πέναλτι για τη Δόξα, για ανατροπή του Μπαλντέ από τον Βινίσιους!
Ιδού η φάση του πέναλτι:

27΄’ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους. Πρώτη στο ματς.
30′ 1-1: Ο Σαντίκ είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και ισοφαρίζει για τη Δόξα!
Με αυτόν τον τρόπο ισοφάρισε η Δόξα

34’ Κίτρινη κάρτα στον Μπαλντέ.
35’ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα, για τη Δόξα. Ο Κοβάσεβιτς παίρνει τη θέση του Καραμανώλη και θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας για να περιορίσει το ΑΠΟΕΛ που επιτίθεται περισσότερο από την συγκεκριμένη πλευρά.
36’ Ζητάει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Αντενόν, «παίζεται» λέει ο διαιτητής. Εξετάστηκε κι από το VAR.
37’ Κίτρινη κάρτα στον Αυγουστή για διαμαρτυρίες.
38’ Από κοντά ο Κβιλιτάια, δεν πρόλαβε να σουτάρει, έδιωξαν οι της Δόξας.
39’ Κεφαλιά του Λαφράνς μετά από κόρνερ, έξω.
40’ Ο Ασαμόα σκοράρει, αλλά σωστά ακυρώνεται το γκολ καθώς προηγουμένως ο Σαντίκ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
44’ 2-1: Ο Μπαλντέ μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρωτίστως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!
Ιδού το γκολ του Μπαλντέ:

45+1’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ από κοντά δεν έπιασε το πλασέ όπως θα ήθελε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Στυλιανού!
45+5′ Κίτρινη κάρτα στον Σάβιτς για φάουλ στον Σαντίκ.
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μπήκε πιο δυνατά το ΑΠΟΕΛ στον αγώνα, πήρε το προβάδισμα, από το ημίωρο και μετά η Δόξα προσπάθησε να ισορροπήσει και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαλντέ που κέρδισε το πέναλτι και πέτυχε το δεύτερο γκολ, έφτασε στην ανατροπή.
48’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπαλντέ, ο Σκουφέτ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ! Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.
51′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου για φάουλ στον Αντενόν.
52’ Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντιαβαρά παίρνει τη θέση του Θεοδώρου.
57’ Κίτρινη κάρτα στον Σαντίκ για διαμαρτυρίες.
58′ Κίτρινη κάρτα στον Στυλιανού για δυνατό φάουλ στον Ντονγκαλά.
63’ Ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Λούκας Σόουζα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Εξετάζεται η φάση στο VAR, ακυρώνεται σωστά το γκολ καθώς ο Γεωργιανός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ (ήταν ελάχιστα μπροστά) όταν πήρε την μπάλα! Ιδού η φάση:

66′ Κίτρινη κάρτα στον Μέσκα για φάουλ στον Βινίσιους.
67′ Kίτρινη κάρτα στον Νατέλ για φάουλ στον Μπαλντέ.
68′ Νέα κίτρινη κάρτα, στον Κοβάσεβιτς.
71’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Τιντζιανί και Καλλής παίρνουν τη θέση των Στυλιανού και Αντάμοβιτς.
75’ Κεφαλιά από τον Σάβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ, μόλις έξω!
76’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ και Κατσαντώνης παίρνουν τη θέση των Ντονγκαλά και Νατέλ.
ΣΧΟΛΙO: Το ΑΠΟΕΛ πιέζει, έχει την υπεροχή αλλά όχι την ουσία. Δυσκολεύεται στη δημιουργία ευκαιριών.
84′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Διαγώνιο σουτ από τον Κατσαντώνη, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.
84′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Σάσι παίρνει τη θέση του Μπαλντέ.
85′ 2-2: Κεφαλιά του Καρώ, ο Τζιντζιανί στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του!
Ιδού η φάση του γκολ της ισοφάρισης για το ΑΠΟΕΛ

88′ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι.
89’ Κεφαλιά από τον Σόουζα, έξω.
90+6’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα! Ο Σαντίκ έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση αλλά βρήκε… αντίπαλο!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ
ΔΟΞΑ (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Στυλιανού (71′ Τιντζιανί), Καραμανώλης (35′ Κοβάσεβιτς), Ασαμόα, Λαφράνς, Μπαλντέ (84′ Σάσι), Αντάμοβιτς (71′ Καλλής), Τραϊτσέφκι, Μέσκα, Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μπένι, Τιντζιανί, Ολιβέιρα, Κοβάσεβιτς, Χριστοφή, Βασιλείου, Καλλής, Σάσι.
ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Σάβιτς, Βινίσιους, Σόουζα, Λουντέμο, Θεοδώρου (52′ Ντιαβαρά), Σαμπάλα, Νατέλ (76′ Κατσαντώνης), Ντονγκαλά (76′ Εφραίμ), Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Εφραίμ, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Γουΐλερ, Γεωργίου, Βρόντης, Κούτσακος, Φενερίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαλντέ, Σαντίκ, Στυλιανού, Μέσκα, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (3η) / Βινίσιους, Σάβιτς, Θεοδ΄ώρου, Νατέλ.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –
ΘΕΑΤΕΣ:  2530 εισιτήρια.
ΣΚΟΡΕΡ: 30′ Σαντίκ (πέν.), 44΄  Μπαλντέ / 15′ Σάβιτς, 85′ Τιντζιανί (αυτογκόλ)

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 7η θέση με 9 βαθμούς. Προέρχεται από δύο συνεχόμενες νίκες επί του Εθνικού (2-1) και του Άρη (1-0).
** Η Δόξα από την πλευρά της, η οποία βρίσκεται στην 11η θέση με 6 βαθμούς, προέρχεται από δύο σερί ήττες, 2-1 απ’ τον Άρη και 1-0 από τον Ολυμπιακό. Η μοναδική της νίκη στο πρωτάθλημα επετεύχθη στις 12 Σεπτεμβρίου, με 2-0 επί της Ανόρθωσης για την 2η αγωνιστική.
** Στο όριο καρτών από τη Δόξα βρίσκονται οι Αντενόν, Τραϊτσέφσκι και Καραμανώλης (2).
** Από το ΑΠΟΕΛ, στο όριο βρίσκονται οι Οκριασβίλι, Τσεπάκ και Σαμπάλα (2)