Η Βιλερμπάν μπήκε στο ΟΑΚΑ με την ταμπέλα της ευχάριστης έκπληξης της EuroLeague στην εκκίνηση της διοργάνωσης. Κάτι που απέδεξε με τον εμφατικό τρόπο, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ επί αθηναϊκού εδάφους (84-70), χάρη στις εμπνεύσεις του Ελί Οκομπό.
Ο βασικός γκαρντ της γαλλικής ομάδας έδειξε για πολλοστή φορά φέτος πως έχει το ταλέντο και την προσωπικότητα να ηγηθεί, κουβάλησε τη Βιλερμπάν στο τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ.: έβαλε πολλά προσωπικά δύσκολα καλάθια) και την οδήγησε στο διπλό.
Άξιος συμπαραστάτης ο Κώστας Αντετοκούνμπο, που έκανε πάταγο στο πρώτο μέρος, κερδίζοντας κατά κράτος τους ψηλούς του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε διαδοχικές φάσεις -σε άμυνα και επίθεση.
Ο αγώνας
Η Βιλερμπάν ξεκίνησε το παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι (σε αμφότερες πλευρές του παρκέ), με τον Κρις Τζόουνς και τον Ελί Οκομπό να έχουν τους 14/16 πόντους της γαλλικής ομάδας μέχρι το 7ο λεπτό της αναμέτρησης (17-22 στο 7′). Μόλις όμως, ο Τι Τζέι Πάρκερ τούς τράβηξε στον πάγκο για να πάρουν ανάσες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε αμυντικές λύσεις και μέσα από αυτές, τον τρόπο να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι.
Επ’ ουδενί όμως, το τριφύλλι μπορούσε να νιώθει άνετα. Ο λόγος; Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν πληθωρικός με μπλοκ και καρφώματα να εκτοξεύουν την ψυχολογία του, σε ένα διάστημα που το τριφύλλι όμως είχε το προβάδισμα. Οι πράσινοι πάτησαν ελαφρώς το γκάζι, με το κοντό σχήμα (με τον Τζέρεμι Έβανς στο “5”) να αποδίδει σημαντικά. Κάπως έτσι, το παιχνίδι ήρθε τούμπα γρήγορα και το τριφύλλι έφτασε στο +7 (34-27 στο 16′), δείχνοντας να βαδίζει σε πιο… ασφαλή μονοπάτια.
Όχι για πολύ. Το τάιμ άουτ του Τι Τζέι Πάρκερ συνδυάστηκε από την επιπολαιότητα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη, οι οποίοι έδωσαν αρκετά εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα το +7 να μετατραπεί σε -5 (38-43) στο τέλος του πρώτου μέρους, που έβρισκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει 1/8 τρίποντα και 9 λάθη.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρία λεπτά ανομβρίας του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, διάστημα το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να νιώσουν ακόμη πιο άνετα. Ειδικά από την στιγμή που ο Ελί Οκομπό έβαζε προσωπικά καλάθια, για το +9 (38-47) των φιλοξενούμενων στο 24′ της αναμέτρησης. Κάποια μικρά ξεσπάσματα (πότε από τον Νεμάνια Νέντοβιτς και πότε από τον Οκάρο Γουάιτ) δεν έφταναν για το τριφύλλι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, ειδικά από την στιγμή που το ποσοστό στα τρίποντα παρέμενε απογοητευτικό (4/15). Έτσι, το -4 (54-58) του 30ού λεπτού αύξανε την πίεση προς την ελληνική πλευρά.
Όσο περνούσε η ώρα πάντως, αυτή που έμοιαζε πιο ήρεμη, ψύχραιμη και έτοιμη για τη νίκη ήταν η Βιλερμπάν. Κυρίως γιατί ο Ελί Οκομπό ήταν on fire στην τελευταία περίοδο, βάζοντας το ένα προσωπικό καλάθι μετά το άλλο. Χάρη στις δικές του εμπνεύσεις (και εκτελέσεις), οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα (άνω των δύο κατοχών), οδηγώντας τους γηπεδούχους σε βεβιασμένες επιθετικές επιλογές (70-74 στο 37′).
Ο αριστερόχειρας γκαρντ της Βιλερμπάν ήταν κι αυτός που έδωσε τη χαριστική βολή με δύο σερί τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, υπογράφοντας το διπλό (84-70).
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 16 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 7 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Φέρελ, Γουάιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 8 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 λάθη), Έβανς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, Σαντ Ρος 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές).
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκομπό 35 (8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γουεμπανιάμα 3 (1), Τζόουνς 13 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Καουντί 2, Λακόμπ 2, Γκιστ (0/3 δίποντα), Οσετκόφσκι 2 (1/7 σουτ), Λάιτι 9 (1), Χάουαρντ 6 (2), Στραζέλ (0/3 δίποντα), Αντετοκούνμπο 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ).
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ταξιδεύει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (4/11, 19:00), ενώ η Βιλερμπάν επιστρέφει στο Astroballe για την αναμέτρηση με την Ούνικς Καζάν (4/11, 21:00).