Δύο ημέρες μετά από την βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ, η Αναντολού Εφές έπαιξε ξανά σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διέλυσε την Ζάλγκιρις (94-60) και ανέβηκε στο 2-5 μετά από την 7η αγωνιστική της EuroLeague, με τον Φιλίπ Πετρούσεβ να κάνει σπουδαία δουλειά εν τη απουσία του Μπράιαντ Ντάνστον και τους Λιθουανούς να πέφτουν στο 0/7 σε μια πολύ κακή εκκίνηση για εκείνους στη σεζόν.
Ο αγώνας
Με τον Πετρούσεβ πενταδάτο, να κάνει θραύση στο σκοράρισμα και με τον Σιμόν να ακολουθεί, η Αναντολού έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης. Έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17) χάρη στα 6/10 δίποντα και τα 4/6 τρίποντά της, την ώρα που η Ζάλγκιρις δεν είχε λάθος, αλλά σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (3/11).
Όσο κι αν προσπαθούσαν, οι Λιθουανοί δεν έβρισκαν τρόπους για να πληγώσουν την άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν εξαιρετική δουλειά στο πίσω μέρος του γηπέδου για το 44-29 του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του β’ μέρους η Ζάλγκιρις προσπάθησε για κάτι καλύτερο, αλλά δεν μπορούσε να διεκδικήσει το ματς. Η Εφές πήρε και το τρίτο δεκάλεπτο με 25-17 και το τέταρτο είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αταμάν πιο ήρεμο σε σχέση με τον προ δύο ημερών αγώνα στο ΟΑΚΑ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 44-29, 69-46, 94-60
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (4/5 δίποντα, 4 ασίστ), Μπομπουά 3 (1), Σίνγκλετον 6 (1), Μπράιαντ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκετσίμ, Γκαζί, Μόρμαν 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουντσέρ 6 (1), Πλάις 17 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 11 (2), Πετρούσεβ 14 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Νίμπο 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλνιέτις 2 (0/5 σουτ), Γιανκούνας 9 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 14 (4/8 τρίποντα), Στρέλνιεκς, Κάβανο 9 (1), Γκιφάι 2, Ουλάνοβας
Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 26/42 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 9/10 βολές, 44 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 13/33 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 7/8 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιτική η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί τη Ζενίτ (5/11 στις 19:30), ενώ η Ζάλγκιρις θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου στο Κάουνας (5/11 στις 20:00).