Η αναμέτρηση που έκλεισε τη 10η αγωνιστική της Serie A έφερε τη Νάπολι εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, παρέα με τη Μίλαν.
Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 3-0 της Μπολόνια εντός έδρας και έφτασαν τους 28 βαθμούς, επανακάμπτοντας άμεσα μετά το 0-0με τη Ρόμα την περασμένη Κυριακή.
Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι καθάρισε ουσιαστικά το ματς από το πρώτο μέρος, με τον Ρούιθ να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό με τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.
Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους πριν το ημίχρονο, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ινσίνιε στο 41’, με το ηγέτη των Ναπολιτάνων να στήνει για δεύτερη φορά την μπάλα στη βούλα στο 62’ – ευστοχώντας εκ νέου για το 3-0.
Ένα δυνατό σουτ του Ανγκισά στο 72ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι, με το σκορ να μην αλλάζει τελικά και τη Νάπολι να φτάνει τις εννέα νίκες σε δέκα ματς πρωταθλήματος.