Έστω και δύσκολα, η Ρόμα πέρασε με 2-1 από την έδρα της Κάλιαρι και διατηρήθηκε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Στον πάτο η Κάλιαρι.
Στο 8ο μόλις λεπτό η Κάλιαρι είχε δοκάρι με τον Μπελανόβα, ενώ στο 35’ ο Βίνια σέντραρε από αριστερά και ο Έιμπραχαμ έβαλε την προβολή αλλά ο Κράνιο του είπε όχι.
Τελικά στο 52ο λεπτό μετά από σέντρα του Μαρίν από αριστερά, ο Μπελανόβα βρήκε την μπάλα στο πίσω δοκάρι και στην έστρωσε στον Παβολέτι που από κοντά γύρισε και πλάσαρε για το 0-1.
Στο 56’ ο Κάρσντορπ σέντραρε από δεξιά, ο Κράνιο έκανε άστοχη έξοδο αλλά ο Ελ Σααραουί αστόχησε και στο 59’ το σουτ του Παβολέτι πέρασε μόλις έξω. Στο 63’ ο Κράνιο έσωσε μετά από σουτ του Τζανιόλο ενώ στο 69’ η προβολή του Μαντσίνι πέρασε λίγο έξω και στην κόντρα ο Πατρίσιο πρόλαβε τον Παβολέτι,
Όμως στο 71’ μετά από κόρνερ του Πελεγκρίνι ο Ιμπάνιεθ με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ και στο 78’ ο Πελεγκρίνι με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2. Στο 90+6’ ο Πατρίσιο έσωσε μετά από συρτό σουτ του Ζοάο Πέδρο.
ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Τζάπα, Τσεπιτέλι, Καρμπόνι, Μπελανόβα, Ντεϊόλα (82’ Κεϊτά Μπαλντέ), Γκράσι (79’ Ολίβα), Μαρίν, Λυκογιάννης, Παβολέτι, Πέδρο
ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Βίνια (57’ Αφενά Γκιάν), Κριστάντε, Βερετού (90+1’ Κούμπουλα), Τζανιόλο (81’ Καλαφιόρι), Πελεγκρίνι, Μχιταριάν (46’ Ελ Σααραουί), Έιμπραχαμ