Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Ατλέτικο, που βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Σοσιεδάδ κι όμως πήρε την ισοπαλία, 2-2 στο τέλος. Μόνη πρώτη η Σοσιεδάδ αλλά με ματς παραπάνω από Σεβίλλη, Ρεάλ και Ατλέτικο.
Στο 3ο λεπτό το σουτ του Γκριεζμάν κατέληξε στην αγκαλιά του Ρεμίρο και στο 7’ οι Βάσκοι έκλεψαν στο κέντρο, ο Ισάκ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σέρλοθ από κοντά πλάσαρε τον Όμπλακ για το 0-1. Στο 14’ το σουτ του Ισάκ κατέληξε στον Όμπλακ, ενώ στο 16’ ο Λόντι αστόχησε με σουτ από αριστερά και στο 22’ και ο Λεμάρ δεν μπόρεσε να βρει στόχο.
Στο 25’ ο Όμπλακ έσωσε μετά από σουτ του Σίλβα και στο 27’ ήταν η σειρά του Ρεμίρο να πει όχι στην κεφαλιά του Σουάρες ενώ στο 28’ το σουτ του Ντε Πολ έφυγε μόλις έξω.
Μάλιστα στο 48ο λεπτό ο Ισάκ με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 για τη Σοσιεδάδ, ενώ στο 52’ και στο 52’ τα σουτ των Λε Νορμάντ και Γκριεζμάν πέρασαν μόλις έξω.
Τελικά στο 61ο λεπτό μετά από σέντρα του Ζοάο Φέλιξ από αριστερά, ο Σουάρες μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά.
Στο 66’ ο Μερίνο προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Όμπλακ αλλά αστόχησε και στο 67’ η κεφαλιά του Φελίπε πέρασε μόλις έξω. Στο 75’ η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι και ο Σουάρες έκανε το 2-2 από τα 11 μέτρα
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Τρίπιερ, Φελίπε, Ερμόσο (74’ Ερέρα), Λόντι (58’ Κοντογκμπιά), Ντε Πολ (58’ Κορέα), Κόκε, Λεμάρ (46’ Καρασκό), Φέλιξ, Γκριεζμάν (73’ Κούνια), Σουάρες
ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θαλδούα (63’ Τουριέντες), Λε Νορμάντ, Ελουστόνδο, Γοροσαμπέλ, Μερίνο, Θουμπελδία, Σίλβα (63’ Πατσέκο), Γκεβάρα (88’ Γιανουζάι), Σέρλοθ (88’ Λομπέτε), Ισάκ (63’ Πόρτου)