Με το γκολ του Λούκας Σόουζα στο 71ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μεγάλο διπλό στο Τσίρειο επί του Άρη 1-0, πήρε δεύτερη σερί νίκη και αρχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» που πήγαν λαβωμένοι στο Τσίρειο, με τους εννιά βαθμούς μπήκαν στην πρώτη εξάδα και περιμένουν τα παιχνίδια της Δευτέρας για να δουν που θα τους βγάλει η αγωνιστική.
Ήταν ένα κακό παιχνίδι μέχρι το 60’ όταν έγιναν κάποιες αλλαγές από τους δύο προπονητές.
Ο Άρης ήταν καλύτερος με την είσοδο του Πακέ στο παιχνίδι από τα πόδια του οποίου δημιουργήθηκαν 3-04 καλές ευκαιρίες.
Κόντρα στην ροή του αγώνα το ΑΠΟΕΛ κέρδισε ένα κόρνερ και εκεί κατάφερε να σκοράρει. Το εκτέλεσε από αριστερά ο Θεοδώρου ο Βινίσιους έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και με δεύτερη κεφαλιά ο Σόουζα και αφού η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Μουσούντα κατέληξε στα δίχτυα.
Μετά το γκολ οι «γαλαζοκίτρινοι» διαχειρίστηκαν πολύ καλά το υπέρ τους αποτέλεσμα και δεν κινδύνεψαν πέραν από ένα σουτ του Φράγκου που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

ΑΡΗΣ (Λ.ΛΟΥΚΑ): Βανά, Μανού (80′ Φράγκος), Σπόλιαριτς (56′ Πακέ), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσουκ (62′ Σικόρσκι), Σίλντενφελντ, Ρονκάλια (56′ Μουσούντα), Παμπίκα (80′ Μπράουν), Σιμιόν
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Ανδρέου,  Ελευθερίου, Ματθαίου, Κορόμα

ΑΠΟΕΛ (Σ.ΑΥΓΟΥΣΤΗ): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σόουζα, Λουντέμο, Μάγκλιτσα (68′ Κβιλιτάια), Τσεπάκ (13′ Θεοδώρου), Σαμπάλα, Νατέλ (68′ Σατσιάς), Ντογκαλά (82′ Ντιαβαρα), Σάβιτς.
Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Μιχαήλ, Εφραίμ, Κατσαντώνης,   Ντιαβαρά, Γουίλερ, Φενερίδης

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

Περίπου 1300 φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες του Τσιρείου.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Με σχηματισμό 3-4-3 παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Σωφρόνης Αυγουστή, με τους Ντογκαλά και Νατέλ να είναι λίγο πίσω από τον Μάγκλιτσα στην επίθεση και τριάδα στην άμυνα Καρώ, Βινίσιους και Σάβιτς.

Με ένα 4-2-3-1 άρχισε το παιχνίδι ο Άρης, τον Σπόλιαριτς σε ρόλο επιτελικού μέσου πλαισιώμενος από τους Κβάσουκ (αριστερά) και Παμπίκα (δεξιά) πίσω από τον προωθημένο Στεπίνσκι.

7′ Πήγε να βγει γρήγορα στην επίθεση το ΑΠΟΕΛ και ο Σίλντενφελντ σταμάτησε αντικανονικά τον Ντογκαλά. Έκανε λάθος ο διαιτητής που δεν τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα καθώς ο Κροάτης πήγε κατευθείαν στον Ντογκαλά και όχι στην μπάλα.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Τσεπάκ για φάουλ στον Παμπίκα.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Γιαγκό για φάουλ στον Σαμπάλα. Είναι η 3η για τον ποδοσφαιριστή του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα.

13′ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ δεν μπορούσε να συνεχίσει και πέρασε στην θέση του ο Θεοδώρου.

14′ Εκτέλεση φάουλ του Νατέλ, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Ντελμίρο με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ. Έκανε λάθος ο διαιτητής και ο βοηθός και υπέδειξαν άουτ.

15′ Καλό σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

27′ Γύρισμα του Νατέλ στον Ντογκαλά, τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Ρονκάλια.

30′ Βρήκε χώρο ο Ρονκάλια, δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

34′ Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Ρονκάλια στον Νατέλ.

40′  Σύγκρουση Σόουζα με Γιαγκό και έμειναν και οι δύο στο έδαφος.

45+1′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά έκανε την ωραία σέντρα από δεξιά, ο Καρώ πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Βανά Άλβες.

Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ BALLA.COM.CY ΓΙΑ ΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΤΣΙΡΕΙΟ.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους για φάουλ στον Παμπίκα.

55′ Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ εκτέλεσε το φάουλ, από το κεφάλι του Παμπίκα η μπάλα έφτασε στον Σόουζα ο οποίος από κοντά έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

56′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μουσούντα και Πακέ πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Ρονκάλια και Σπόλιαριτς.

63′ Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Σάβιτς έδιωξε με το κεφάλι πάνω στον Πακέ ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

66′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μάγκλιτσα έδιωξε πάνω στον Πακέ. Αυτός έκανε το σουτ και από κοντά ανενόχλητος ο Σικόρκσι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία.

67′ Σουτ του Στεπίνσκι, σε ετοιμότητα ο Σκουφέτ μάζεψε την μπάλα.

68′ Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Παμπίκα προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Σκουφέτ αλλά αυτή πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

68′ Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός πέρασαν Μάγκλιτσα και Νατέλ και πέρασαν στην θέση τους Κβιλιτάια και Σατσιάς.

69′ Σουτ του Πακέ έξω.

71′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Θεοδώρου, ο Βινίσιους έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και με δεύτερη κεφαλιά ο Σόουζα και αφού η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Μουσούντα κατέληξε στα δίχτυα.

79′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Σόουζα έπιασε ένα πολύ καλό σουτ και ανάγκασε τον Βανά σε δύσκολη απόκρουση.

Κόπηκαν στην αναμέτρηση του Τσιρείου 1558 εισιτήρια.

89′ Η Μπάλα στρώθηκε στον Φράγκο ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Σκουφέτ.

90’+4′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια κατέβασε την μπάλα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.