Κρίμα και άδικο για αυτήν την Οσασούνα!
Η ομάδα της Παμπλόνα βρισκόταν «αγκαλιά» με ένα μεγάλο τρίποντο επί της Γρανάδα μέχρι το 90′ με το οποίο θα ανέβαινε κορυφή στην κορυφή της La Liga. Ωστόσο ο Μοντόρο είχε άλλα… σχέδια και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 40 μέτρα (!) οι φιλοξενούμενοι «έκλεψαν» τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).
Σε ένα κατάμεστο «Ελ Σαδάρ», η Οσασούνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ελέγχοντας τον ρυθμό, μετουσιώνοντας αυτήν της την υπεροχή στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τέρμα του Τσίμι Άβιλα. Το παιχνίδι στράβωσε στο 70′ με τον Κότε να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη και να αφήνει τους γηπεδούχους με δέκα.
Με τη συμπλήρωση των 90′, ο Μοντόρο σημείωσε ένα από τα ομορφότερα γκολ της σεζόν, κρεμώντας τον Ερέρα με ένα φανταστικό σουτ από τα 40 μέτρα.