Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα μετά από δύο σερί ήττες, που νίκησε με 2-0 την Πάφο στο Τσίρειο χάρη σε γκολ του Πίττα (50′) και του Αλμπάνη (63′). Την ίδια ώρα, η ομάδα της Λεμεσού, επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας περιμένοντας το ντέρμπι της Δευτέρας.
Βελτιωμένη η εικόνα της ομάδας του Τσόρνιγκερ, που μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 43′ λόγω της αποβολής του Πάνιτς, εκμεταλλεύτηκε τα δεδομένα και πήρε το ζητούμενο, όντας πολύ καλός μετά την ανάπαυλα. Ξεχώρισε ο Ζράντι για άλλη μία φορά, ενώ αρκετά καλή παρουσία είχε και ο Αλμπάνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Α. Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (71′ Μαυρίας), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Κολ, Χάμπος, Ζράντι, Αλμπάνης (79′ Ίλιεφ), Πίττας, Νταμπό (71′ Γιάνγκα)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Γουέλινγκτον, Β. Γιοβάνοβιτς, Μαλεκκίδης, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Ίντζια, Στορ

ΠΑΦΟΣ FC (Ν. Μίλανιτς): Άντος, Κβίντα, Κοβάσεβιτς (45+1′ Πάντσεον), Σεμέδο (79′ Μπαμπαγιάν), Ζάιρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ντράγκομιρ (72′ Φουρ), Μπάγιτς (79′ Αίλτον), Μπάιριτς
Στον πάγκο: Πέτρου, Παλάσιος, Ντ. Αουρέλιο, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Μιχαήλ,  Μουλαζίμης

Έναρξη του αγώνα.
2′
Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Σέντρα στην περιοχή του Αντός, έπιασε τη κεφαλιά ο Αλμπάνης με τη μπάλα να καταλήγει έξω.
5′ Μακρινό σουτ του Χάμπου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
8′ Σουτ του Σεμέδο από καλή θέση εντός περιοχής, θα μπλοκάρει ο Γιοβάνοβιτς.
17′ Απειλεί η Πάφος FC. Σέντρα στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς, προσπάθησε με ανάποδο ο Ζάιρο, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν σε ετοιμότητα.
20′ Κίτρινη κάρτα στον Πάνιτς.
26′ Σουτ του Βαλακάρι εκτός περιοχής, έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.
30′ ΣΧΟΛΙΟ: Καλός ρυθμός στο παιχνίδι, από το οποίο όμως λείπει το γκολ. Φάσεις έχουν δημιουργήσει και οι δύο ομάδες, που προσπαθούν κυρίως να αναπτυχθούν από τα άκρα. Ξεχωρίζει ο Αλμπάνης για τους γηπεδούχους με τις κινήσεις του. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν κυρίως με αντεπιθέσεις και οι Βαλακάρι, Ζάιρο και Σεμέδο βγαίνουν με ταχύτητα στην επίθεση.
32′
Κίτρινη στον Κατελάρη.
33′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ, έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.
39′
Ο Αλμπάνης πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντός.
43′ Κόκκινη για τον Πάνιτς, με 10 η Πάφος! Δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Νταμπό στη μεσαία γραμμή.
45+1′
Αλλαγή για την Πάφο. Ο Πάντσεον αντί του Κοβάσεβιτς.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0
Έναρξη στο β’ ημίχρονο.
47′
Σουτ του Βαλακάρι εκτός περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς.
50′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με τον Πίττα να σκοράρει με κοντινό πλασέ.
55′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα. Μακρινό σουτ του Ζράντι, η μπάλα τράνταξε την οριζόντια δοκό του Αντός.
63′ ΓΚΟΛ 2-0: Ωραία ενέργεια από τον Ζράντι που απελευθερώθηκε, έδωσε εξαιρετική πάσα στον Αλμπάνη που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
71′
Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Μαυρίας και Γιάνγκα, αντί Φιλιώτη και Νταμπό.
72′ Αλλαγή για την Πάφο. Ντράγκομιρ έξω, με τον Φουρ να περνά στη θέση του.
75′ Μακρινό σουτ του Αουρέλιο, θα διώξει με γροθιές ο Γιοβάνοβιτς.
79′ Μία αλλαγή για τον Απόλλωνα, δύο για την Πάφο. Ο Ίλιεφ στη θέση του Αλμπάνη ενώ για την Πάφο, Αΐλτον αντί του Πάγιτς και Μπαμπαγιάν αντί του Σεμέδο.
82′ Ωραία ενέργεια του Πίττα στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Αντός να διώχνει σε κόρνερ.
88′ Εξετάζεται φάση από το VAR για πέναλτι για τον Απόλλωνα από τον διαιτητή, Δημήτρη Σολωμού. Δυνατό μαρκάρισμα του Αουρέλιο πάνω στον Ψύχα, υπάρχει παράβαση.
90′ Υποδεικνύει το πέναλτι για τον Απόλλωνα μετά το on-field review.
90+1′ Απέκρουσε ο Άντος το πέναλτι του Πίττα. Παραμένει το 2-0!