Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή σεζόν πήρε ο ΑΠΟΠ επικρατώντας στην Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» της ΕΝΑΔ Αγίου Δομετίου με 95-86, σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πέταρ Ζντράβιτς (31 πόντους, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Τουέιν ΜακΚι (26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Στο 3′ μετά δύο συνεχόμενα λέι απ του ΜακΚι ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-8). Οι γηπεδούχοι στο 6′ απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (23-13) και κράτησαν την απόσταση αυτή από την ΕΝΑΔ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Μάρτιν που έκανε το 32-21.

Ο ΑΠΟΠ άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 17 πόντους με το δίποντο του Ζντράβιτς στο 15′ (47-30), με την ομάδα του Αγίου Δομετίου να καταφέρνει στη συνέχεια να ρίξει ξανά σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από 26 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι η διαφορά έμεινε στα επίπεδα της πρώτης περιόδου (+9), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 58-47.

Τα ίδια δεδομένα ίσχυσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22 πόντους (77-55) μετά τις δύο βολές του Λάνγκφορντ στο 27′, για να ακολουθήσει σερί εννέα πόντων για την ΕΝΑΔ και ήρθε η μείωση στους 13 (77-64) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ διατήρησε την απόσταση ασφαλείας κι απλά επισφράγισε τη νίκη με τελικό σκορ 95-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-21, 58-47, 77-64, 95-86