Mε τον «αέρα» της νίκης επί της Ρεάλ Μαδρίτης η Εσπανιόλ πρόσθεσε άλλη μια, απόψε επικρατώντας 2-0 της Κάντιθ στο παιχνίδι που έριξε της αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβισιόν.
Η Εσπανιόλ δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει στην τελική επικράτηση ανεβαίνοντας και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα. Οι Καταλανοί, οι οποίοι πλέον έχουν τρεις σερί νίκες στο «σπίτι» τους άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου με τον ΝτεΤομάς. Στο 65ο λεπτό ο Μελαμέντ έκανε το 2-0 που ουσιαστικά… καθάρισε το ματς.
Στο ματς που έγινε νωρίτερα η Μπέτις πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας απέναντι στην Αλαβές με 1-0. Ο Ιγκλέσιας ήταν ο παίκτης έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του με ένα τέρμα που πέτυχε στο 89ο λεπτό. Με αυτή η Μπέτις έφτασε στους 15 βαθμούς ισοβαθμώντας με την Μπαρτσελόνα στην 7η θέση της βαθμολογίας, μόλις έναν λιγότερο από την Ράγιο Βαγιεκάνο η οποία είναι στην 6η θέση, την τελευταία η οποία δίνει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.