Η ΑΕΛ έχει επτά συνολικά δανεικούς σε διάφορες ομάδες, το τεχνικό τιμ να παρακολουθεί το τι κάνουν. Αυτήν την εβδομάδα τρεις ποδοσφαιριστές ξεκίνησαν βασικοί, δύο πέρασαν ως αλλαγή, ενώ άλλοι δύο δεν αγωνιστήκαν καθόλου στον απολογισμό των δανεικών ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ.

Πιο αναλυτικά οι Πάτρικ Πρόσεκ και Μάτκο Μπάμπιτς ξεκίνησαν βασικοί στην ήττα της ΠΑΕΕΚ από το ΑΠΟΕΛ με 3-0, με τον Κροάτη επιθετικό να γίνεται αλλαγή στο 82΄ λεπτό. Βασικός ξεκίνησε ο Κύπρος Νεοφύτου στην ήττα του ΑΣΙΛ από την Αγία Νάπα, αγωνιζόμενος για 43΄ λεπτά καθώς έγινε αλλαγή μετά. Ο Κωνσταντίνος Μαρνέρος αγωνίστηκε ως αλλαγή στην νίκη της Ολυμπιάς με αντίπαλο την ΕΝΠ εκτός έδρας, γράφοντας έτσι την δεύτερη του συμμετοχή με την ομάδα. Ως αλλαγή πέρασε και ο Στυλιανός Παντελή στην ήττα της Νέας Σαλαμίνας με 3-2 από τον Ερμή. Δεν αγωνιστήκαν καθόλου Μιχάλης Κυριάκου με το ΑΣΙΛ και ο Μανέ με τον Ερμή.