Σπουδαίο παιχνίδι έγινε το απόγευμα της Δευτέρας (18/10) στο Μακάρειο Στάδιο, με τον Άρη να φεύγει τελικά νικητής απέναντι στη Δόξα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA.

Η Δόξα προηγήθηκε νωρίς στο 7′ με διπλή προσπάθεια από φάουλ του Ανάνε. Στην επανάληψη όμως ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Πίεσε ψηλά, επέδειξε υπομονή και με δύο γκολ των Στεπίνσκι και Σικόρσκι σε 87′ και 89′, αντίστοιχα, έκανε το 1-2 και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Άρης ανε΄βηκε έτσι στη 2η θέση και στους 13 βαθμούς, με τη Δόξα να παραμένει στην 8η θέση με 6 βαθμούς.

Του Τάσου Θεοδώρου

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

6′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Δόξα.

7′ ΓΚΟΛ! 1-0 ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ!

Aνοίγει το σκορ η Δόξα με τον Ανάνε! Ο Ανάνε εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και ξανά πίσω με δεύτερη προσπάθεια και σουτ-βολίδα την έστειλε στα δίχτυα.

11′ Ο Μέσκα φεύγει από αριστερά, κάνει τη μπαλιά, κοντράρει η μπάλα στον Καζού και κόρνερ.

12′ Εκτελεί ο Μέσκα, πιο ψηλά από όλους ο Άλβες που μαζεύει τη μπάλα.

15′ Ο Οικονομίδης πατά περιοχή από αριστερά, κάνει το σουτ από δύσκολη θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

25′ Παραμένει το 1-0 στο Μακάρειο Στάδιο.

26′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Δόξα.

27′ Εκτελεί ο Ανάνε, διώχνει δύσκολα ο Άλβες.

29′ O Aνάνε βρήκε τον Σαντίκ στην περιοχή, αυτός με πλάτη το τέρμα και υπό πίεση γύρισε, τελείωσε την φάση πάνω στον Βάνα.

30′ Ημίωρο στο Μακάρειο Στάδιο.

35′ ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαιο μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα, καθώς ο Άρης με΄χρι στιγμής δεν έχει γίνει ιδιαίτερα απειλητικός απέναντι στα καρέα της Δόξας. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έχουν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, άνοιξαν νωρίς το σκορ και το υπερασπίζονται.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Σιμιόν. Είναι η τρίτη και χάνει τον επόμενο αγώνα του Άρη.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Κβάσιουκ.

39′ Ευκαιρία για τη Δόξα!

39′ Σουτ από τον Οικονομίδη από καλή θέση, ψηλά άουτ η μπάλα.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

47′ Κόρνερ για τον Άρη.

47′ Η μπάλα φεύγει κατευθείαν άουτ. Κατοχή για τη Δόξα.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Ασαμόα.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Καραμανώλη για διαμαρτυρίες.

53′ Κόρνερ για τον Άρη, με τον Σίλντενφελντ, να παίρνει την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

55′ Σέντρα του Μέσκα, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα.

57′ Σουτ του Αντάμοβιτς για την Δόξα, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

59′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω οι Σικόρσκι και Κβάσιουκ, μέσα οι Φράγκος και Μπαπίκα.

60′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη!

Ο Μπαμίκα έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την γραμμή, ο Καζού το τελείωμα, κόρνερ.

61′ ΣΧΟΛΙΟ: Μία ώρα αγώνα στο Μακάρειο Στάδιο. Μπήκε πιο δυνατά ο Άρης στο β’ ημίχρονο και πιέζει συνεχώς με στόχο την ισοφάριση. Η Δόξα χρειάζεται φρεσκάρισμα με αλλαγές προκειμένου να γίνει ξανά απειλητική.

64′ Ο Γιάκο στην περιοχή της Δόξας, κάνει το σουτ, ψηλά άουτ η μπάλα.

65′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα. Ο Σάσι στη θέση του Μπαλντέ.

69′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Πατσέκο, μέσα ο Ντελμίρο.

69′ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Οικονομίδης, με΄σα ο Ολιβέιρα.

70′ Eίκοσι λεπτά για το τέλος. Παραμένει το 1-0.

75′ Εκτέλεση κόρνερ του Καζού, κεφαλιά του Σίφο, μπλοκάρει σταθερά ο Σισκόφσκι.

77′ Η μπαλιά από τον Καζού με στόχο τον Μπαμπίκα, άουτ η μπάλα.

80′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη!

Ο Σικόσκι χάνει το τετ-α-τετ από τον Σισκόφσκι. Ο Στεπίνσκι πήρε το ριμπάουντ, τον σταμάτησε και αυτόν ο Σισκόφσκι.

85′ Πέντε λεπτά για το τέλος.

85′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Λόπεζ, μέσα ο Αντρέου. Έξω ο Σιμιόν, μέσα ο Μπράουν.

87′ ΓΚΟΛ! 1-1 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!

Φέρνει στα ίσα το ματς ο Μπαμπίκα με καρφωτή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού.

89′ ΓΚΟΛ! 1-2 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!

Τα πάνω-κάτω με τον Σικόρσκι να είναι ο χρυσός σκόρερ για τον Άρη!!!

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Δόξα (Κ.Σακκάς):Σισκόφσκι, Μέσκα, Λαφράνς, Καραμανώλης, Αντενόν, Οικονομίδης (69′ Ολιβέιρα), Αντάμοβιτς, Ασαμόα, Ανάνε, Μπλαντέ (65′ Σάσι), Σαντίκ.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ντίας, Ολιβέιρα, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Τραϊσέφσκι, Στυλιανού, Βασιλείου, Καλλής, Σάσι.

View this post on Instagram

A post shared by Doxa Katokopias FC (@doxafc)

Άρης (Λ.Λουκά): Βάνα, Γιαγκό, Λόπες, Σίλντεφελντ, Καζού, Μπογκντάν, Γκαρθία, Φράγκου (60′ Σικόρσκι), Πατσιέκο (69′ Ντελμίρο), Κβάσουκ (60′ Μπαμπίκα), Στεπίνσκι.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Αντρέου, Ελευθερίου, Ρονγκάλια, Ματθαίου, Κορομά, Μπαμπίκα, Ιωσηφίδης.

A post shared by Aris Limassol FC (@arislimassolfc)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 49′ Ασαμόα, 52′ Καραμανώλης / 37′ Σιμιόν (3η), 39′ Κβάσιουκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 7′ Ανάνε / 87′ Μπαμπίκα, 89′ Σικόρσκι

ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ:

Στο όριο των κίτρινων καρτών από πλευράς Δόξας είναι ο Ντούσκο Τραϊτσέφσκι (2).

Από πλευράς Άρη στο όριο είναι οι Γιαγκό και Σιμιόν (2). Τιμωρημένος και απόντας ο Σπόλιαριτς.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ:

Η Δόξα είναι στην 8η θέση με 6 βαθμούς ενώ ο Άρης ισοβαθμεί στην 3η θέση με την ΑΕΛ με 10 βαθμούς. Στην 11η θέση με 3 βαθμούς βρίσκεται το ΑΠΟΕΛ και στη 12η θέση με 1 βαθμό βρίσκεται ο Εθνικός.

Στους υπόλοιπους αγώνες της 6ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

ΑΕΚ – ΠΑΕΕΚ 3-0 Στιγμιότυπα
Πάφος FC – Ολυμπιακός 1-1 Στιγμιότυπα
ΟμόνοιαΑπόλλων 1-0 Στιγμιότυπα
ΑΕΛΑνόρθωση 2-1 Στιγμιότυπα