Αρχίζει να θυμίζει κάτι από την… παλιά Γιουβέντους του Αλέγκρι! Οι «μπιανκονέρι» βρήκαν έναν γρήγορο γκολ, είδαν τον Σέζνι να πιάνει πέναλτι και με φουλ άμυνα, υπερασπίστηκαν το υπέρ τους 1-0 ως το φινάλε για να πάρουν ακόμη μία νίκη και να υποχρεώσουν τη Ρόμα στην τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα της.
Φουλ πίεση από τη Ρόμα στο πρώτο δεκάλεπτο και διαδοχικές ευκαιρίες που δεν κατέληξαν ποτέ στο… πλεκτό. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γιουβέντους και στην πρώτη φορά που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε το γκολ με τον Ντε Σίλιο να κάνει την κεφαλιά που βρήκε στον Κιν και κατέληξε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Πατρίσιο για το 1-0. Ένα γκολ που έφτιαξε το ματς, με τη Γιουβέντους να είναι καλά οργανωμένη πίσω από την μπάλα και την Ρόμα να κερδίζει πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, ο Βερετού νικήθηκε από τα έντεκα βήματα από τον Σέζνι, για να παραμείνει το υπέρ του 1-0 ως το τέλος του ημιχρόνου.
Η Ρόμα αύξησε κατακόρυφα την πίεσή της στην αντίπαλη περιοχή, έκλεισε στο μισό γήπεδο τη Γιουβέντους που έπαιζε φουλ άμυνα και είχε μοναδικό σκοπό να κρατήσει το προβάδισμά της ή να το διευρύνει σε κάποια κόντρα επίθεση. Οι «τζαλορόσι» πίεζαν, Μπονούτσι-Κιελίνι καθάριζαν τα πάντα στον αέρα και οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους αποτέλεσμα, για να φτάσουν τελικά στην τρίτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα και στο -1 από την τέταρτη Ρόμα, που μέτρησε άλλη μία ήττα εκτός έδρας μετά από αυτές από Λάτσιο και Βερόνα.