Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια, ήταν υποδειγματικός στην άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν, παρά την αστοχία τους, και έκαναν το 3/3 στη regular season της EuroLeague, υποχρεώνοντας παράλληλα τους ερυθρόλευκους στην πρώτη φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Παρά τη μεγάλη «μάχη» που έδωσε, λύγισε στις λεπτομέρειες και ηττήθηκε στην παράταση 79-78 από την Μπαρτσελόνα.

Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους νικητές ήταν ο Πιερ Οριόλα με τις 2/2 βολές που είχε στα 6.8” για το τέλος της παράτασης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετρούσε έξι διαδοχικές νίκες ως τώρα σε EuroLeague, Stoiximan Basket League και Κύπελλο Ελλάδας, αλλά λύγισε στο Palau Blaugrana.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 κ.δ., 79-78 παρ.

Λίγη ώρα νωρίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην αντεπίθεση της Μονακό (δια χειρός Μάικ Τζέιμς) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.