Την πρώτη του νίκη στη σεζόν 2021-22 πήρε ο ΑΠΟΠ, επικρατώντας στην Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» της Ομόνοιας με 75-67, σε αγώνα για την 2η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τουέιν ΜακΚι με 22 πόντους, 2 τρίποντα, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Η Ομόνοια έκανε αρχή στον αγώνα με τρίποντο του Πηλακούτα (0-3), με τον ΑΠΟΠ με δύο καλάθια του ΜακΚι και ένα του Μάρτιν να μπαίνει μπροστά (6-3) στο 2′. Οι γηπεδούχοι στο 8′ με τη βολή του Δημητρίου είχαν διαφορά επτά πόντων (14-7), όση ήταν και μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου μετά το τρίποντο του Ζντράβιτς (17-10). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Κωνσταντίνου για να γίνει το 17-12.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με σερί έξι πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το καλάθι του Σμιθ στο 12′ μπήκαν μπροστά στο σκορ (17-18), με την ομάδα της Πάφου λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να ανακτά ξανά το προβάδισμα με το τρίποντο του Λάνγκφορντ (20-18), ενώ στο 14′ με τρίποντο του Ζντράβιτς η διαφορά έφθασε τους οκτώ πόντους (26-18). Δυόμιση λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο ΜακΚι με λέι απ αύξησε τη διαφορά στους 12 πόντους, με το τρίποντο του Μύθιλλου μετά από λίγα δευτερόλεπτα να την ρίχνει στους εννέα (33-24).

Η Ομόνοια στο 26′ με το δίποντο του Κριλ μείωσε στους δύο πόντους (41-39), με τον ΑΠΟΠ να μην χάνει το προβάδισμά του και να παραμένει μπροστά στο σκορ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-44).

Ο ΑΠΟΠ στο 24′ ξέφυγε στους 15 πόντους (64-49) με τις βολές του Λάνγκφορντ, με την Ομόνοια να μειώνει στους έξι (64-58) με το τρίποντο του Μύθιλλου, με δυόμιση λεπτά να απομένουν για το τέλος. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 33-24, 49-44, 75-67