Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των ανδρών από την Κροατία στο πλαίσιο των προκριματικών του Μουντιάλ για τον 8ο όμιλο.
Ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Κροάτες, με τρομερή ποιότητα πήρε σχετικά μία εύκολη νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 45+2’ με τον Πέρισιτς, κι ενώ είχε ακυρωθεί τέρμα στο 23’ του Κράμαριτς ως οφσάιντ. Ο Νεόφυτος Μιχαήλ απέκρουσε πέναλτι του Μόντριτς στο 54’, όμως η ομάδα του Ντάλιτς βρήκε τον τρόπο να πετύχει άλλα δύο γκολ. Με τον Γκβαρντιόλ στο 80’, μετά από αδράνεια της άμυνας, και στο 90+2’ με τον Λιβάγια.

ΚΥΠΡΟΣ (Ν. Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ανδρέου, Κ. Σωτηρίου, Ιωάννου, Ψάλτης, Αρτυματάς (69′ Χάμπος), Κάστανος, Αβραάμ (60′ Αντωνιάδης), Πίττας (46′ Τζιωνής), Π. Σωτηρίου (85′ Κακουλλής), Παπουλής (69′ Λοΐζου)
Στον πάγκο: Δ. Δημητρίου, Κεραυνός, Μάμας, Γκόγκιτς, Μ. Δημητρίου, Φιλιώτης, Ηλία

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζ. Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Τσαλέτα-Τσαρ, Γκβαρντιόλ, Σόσα, Μπρόζοβιτς (84′ Γιάκιτς), Κόβασιτς (63′ Πάσαλιτς), Μόντριτς (84′ Ιβάνουσετς), Πέρισιτς, Βλάσιτς (68′ Λιβάγια), Κράμαριτς (68′ Μπρέκαλο)
Στον πάγκο: Γκέρμπιτς, Σλούγκα, Ουρέμοβιτς, Μπάρισιτς, Σκόριτς, Βίντα, Πόγκρασιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αρτυματάς, Αβραάμ / Κόβασιτς, Στάνισιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάικλ Όλιβερ
ΣΚΟΡΕΡ: Πέρισιτς (45+2′) , Γκβαρντιόλ (80′), Λιβάγια (90+2′)
ΘΕΑΤΕΣ: 3.000 περίπου

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Έναρξη στον αγώνα.
1′ Λάθος στην άμυνα των Κροατών, ο Πιέρος δοκίμασε το σουτ το οποίο όμως σταμάτησε στον Γκβαρντιόλ.
9′ ΣΧΟΛΙΟ: Στέκεται καλά η Εθνική μας μέχρι στιγμής ενώ προσπαθεί να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ανασταλτικά είναι κοντά οι γραμμές και δεν δίνουν τη δυνατότητα στους Κροάτες να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μιχαήλ.
13′
Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους Κροάτες. Ο Βλάσιτς έκανε το γύρισμα, σουτ ο Κράμαριτς από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από την εστία.
14′ Σουτ του Σόσα εκτός περιοχής, θα διώξει ο Μιχαήλ, στην εξέλιξη της φάσης ο Τσαλέτα-Τσαρ έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
21′ Ο Πέρισιτς κινήθηκε διαγώνια προς την περιοχή, έκανε το σουτ με τον Μιχαήλ να διώχνει σε κόρνερ.
23′ Σκοράρει με ωραία προβολή ο Κράμαριτς, μετά από γύρισμα του Πέρισιτς από τα αριστερά. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ακυρώθηκε για οφσάιντ στον εξτρέμ της Ίντερ.
31′
Διαγώνιο σουτ του Πέρισιτς, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.
34′ Κίτρινη κάρτα στον Κόβασιτς για φάουλ στον Ψάλτη. Κίτρινη και στον Αρτυματά για φάουλ σε προηγούμενη φάση.
40′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Η κάθετη που έγινε στον Πιέρο Σωτηρίου, που έκανε το πλασέ με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει.
44′ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ.
45+1′ Tεράστια επέμβαση του Νεόφυτου Μιχαήλ. Ο Μόντριτς βρήκε τον Σόσα στα αριστερά, που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η άμυνά μας δεν έδιωξε με τη μπάλα να φτάνει στον Κράμαριτς που έκανε το πλασέ, με τον πορτιέρε του ΑΠΟΕΛ να διώχνει.
45+2′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Μόντριτς βρήκε κάθετα τον Πέρισιτς που έκανε το πλασέ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-1
46′ Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
Μία αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Τζιωνής αντί του Πίττα.
52′ Πέναλτι για την Κροατία. Ιωάννου και Κ. Σωτηρίου ήταν κοντά στον Κράμαριτς που έπεσε στο έδαφος, δεν δίστασε να δώσει την παράβαση ο Άγγλος ρεφ.
54′ Το πιάνει ο Μιχαήλ! Λέει «όχι» στον Λούκα Μόντριτς!
59′
Καλή στιγμή για τους Κροάτες, ο Βλάσιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
60′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Αντωνιάδης αντί του Αβραάμ.
61′ Κίτρινη στον Στάνισιτς σε φάουλ πάνω στον Παπουλή.
63′ Αλλαγή για την Κροατία. Ο Πάσαλιτς αντί του Κόβασιτς.
68′ Αλλαγή για την Κροατία. Μπρέκαλο και Λιβάγια, αντί του Κράμαριτς και του Βλάσιτς.
69′ Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Παπουλής και Αρτυματάς έξω, μέσα Λοΐζου και Χάμπος.
74′ Tρομερή ατομική ενέργεια του Πέρισιτς, έπεσε και έδιωξε στην δεξιά του γωνία ο Νεόφυτος Μιχαήλ.
77′
Απειλεί η Κροατία με τον Μόντριτς, όμως το σουτ του κατέληξε έξω.
80′ ΓΚΟΛ 0-2: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μόντριτς, η μπάλα έφτασε στον Γκβαρντιόλ που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
84′
Αλλαγές για την Κροατία. Ο Ιβάνουσετς στη θέση του Μόντριτς και ο Γιάκιτς αντί του Μπρόζοβιτς.
85′ Aλλαγή για την Εθνική μας. Ο Κακουλλής αντί του Π. Σωτηρίου.
90+2′ ΓΚΟΛ 0-3: Σκοράρει και ο Λιβάγια.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 0-3