Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να βάζει ξανά το λιθαράκι του, η Άλκμααρ επιβλήθηκε 3-1 της Καμπούρ στην όγδοη αγωνιστική της Eredivisie.

Η ομάδα του Έλληνα επιθετικού προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παυλίδη να βγάζει την ασίστ (τέταρτη για φέτος) για το 3-0 στο γκολ του Κλάσι στο 60΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 72’ για το τελικό 3-1.

Βασικός για την Άλκμααρ αγωνίστηκε και ο Χατζηδιάκος, ενώ ο Παυλίδης αντικαταστάθηκε στο 81’.

Στο ματς της αγωνιστικής, ο Άγιαξ ηττήθηκε 1-0 από την Ουτρέχτη, με τον Τάσο Δουβίκα να αγωνίζεται για 90’ λεπτά.

Ο Αίαντας μέτρησε σωρό ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, με σημαντικότερες αυτές του Χάλερ στο 8’ και στο 12’, ενώ η πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων ήταν ασφυκτική στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα στο 77’ και οδήγησαν τον Άγιαξ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα μετά τον Δεκέμβριο του 2020.

Με τους τρεις βαθμούς η Ουτρέχτη ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον «Αίαντα».