Ο Ίνγκβαρτσεν έβαλε μπροστά την Μάιντς στο 39′ αλλά με δύο γκολ του Αβονίγι μέσα σε τέσσερα λεπτά στην επανάληψη η Ουνιόν Βερολίνου έκανε την ανατροπή και το 2-1, για την 7η αγωνιστική στη Bundesliga!

Τρίτη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την Ουνιόν Βερολίνου, η οποία κέρδισε με 2-1 την Μάιντς, που έμεινε από την πλευρά της για τρίτο διαδοχικό ματς στη Bundesliga μακριά από το «τρίποντο».

Οι «σιδερένιοι» είχαν πρώτοι την ευκαιρία να σκοράρουν, στο 23’, με την σέντρα-ξυράφι του Κρούζε και την προβολή του Αβονίγι, αλλά απέτυχαν.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βγαίνουν γρήγορα στην κόντρα μετά το ημίωρο, «έφτιαξαν» δύο φάσεις, με τους Μπαρέιρο και Ονισίβο, για να φτάσουν τελικά και στο 1-0…

Όταν από ωραία εκτελεσμένη αντεπίθεση, ο δεύτερος «σέρβιρε» στον επερχόμενο Ίνγκβαρτσεν, που σκόραρε με το αριστερό από τα 11 μέτρα, στο 39’!

Στην επανάληψη, η Ουνιόν ήταν ξεκάθαρα ανώτερη. Πίεσε με το… καλημέρα, έχοντας για «μπροστάρη» τον Κρούζε, που απείλησε στο 49’ και στο 61’, ενώ προσπάθησε να χρίσει σκόρερ τον Αβονίγι στο 59ο λεπτό.

Τελικά, αυτό συνέβη δέκα λεπτά μετά, με τον Νιγηριανό επιθετικό να ισοφαρίζει σε 1-1, με το 100ο τέρμα των φιλοξενούμενων σε επίπεδο Bundesliga!

Με.. νωπούς ακόμα τους πανηγυρισμούς, μάλιστα, ο Αβονίγι φρόντισε να σκοράρει ξανά, από φάση που ξεκίνησε από… εκτέλεση πλαγίου, για το 2-1 υπέρ της Ουνιόν, στο 73’ και να φτάσει τα πέντε γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι τέλους, με την Μάιντς να τελειώνει μάλιστα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κορ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων…