Έπιασε τριάδα η Νις!
Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του, η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 2-1 της προτελευταίας Μπρεστ, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1.
Οι γηπεδούχοι είχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Τοντιμπό (45’) και τον Μπαρντ (61’). Μάλιστα, σκόραραν εκ νέου με τον Λοτομπά στο 90’, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ως οφσάιντ.
Από την άλλη, η μόνη αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν ένα γκολ του Ονορά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.
Στο ματς που προηγήθηκε, η Μονπελιέ με το Στρασβούργο έμειναν στο 1-1. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 12’ και τον Γκαμεϊρό να ισοφαρίζει στο 28’.