ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΠΟΕΛ 2-1: Με δύο βολίδες του Αρτυματά! (ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟΣ)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.
η «Κυρία» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Κωστάκη Αρτυματά που πέτυχε και τα δύο γκολ της νίκης με 2-1, επέστρεψε στις επιτυχίες και μπαίνει με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις στην διακοπή.
Το ΑΠΟΕΛ το οποίο προηγήθηκε στο παιχνίδι και έκανε ένα εξαιρετικό α΄ ημίχρονο δεν κατάφερε να φύγει με βαθμό από το «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ στο 29ο λεπτό και δεν το πανηγύρισε απέναντι στην πρώτη του ομάδα αλλά δεν άργησαν να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι
Στο 38ο λεπτό ο Λουντέμο έδιωξε πάνω στον Αρτυματά ο οποίος με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Το 2-1 ήρθε στο 70΄ με… επεισοδιακό τρόπο. Ο Αρτυματάς με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο β’ βοηθός ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ. Το VAR έλεγξε την φάση, την είδε ξανά και ο διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή και το γκολ μέτρησε.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς Κορέια, Λάφερτι (63′ Χριστοδουλόπουλος), Πόποβιτς (81′ Ιωάννου), Καλτσάς (84′ Ντέλετιτς), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Κορρέα (46′ Αντωνιάδης), Ουάρντα
Στον πάγκο: Τζουρ,  Ρουσιάς,  Αβραάμ, Κατσαράβα, Νινούα,  Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Πολυκάρπου (75′ Ντογκαλά), Σάβιτς, Καρώ, Σαμπάλα, Θεοδώρου (55′ Τσεπάκ), Σόουζα, Λουντέμο (55′ Νταουσβίλι), Ντανίλο (84′ Εφραίμ), Νατέλ, Κβιλιτάια.
Στον πάγκο:  Σκουφέτ, Τσιλιγκίρης, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Κούτσακος, Φενερίδης

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Περίπου 6.500 φίλαθλοι παρακολουθούν την αναμέτρηση από τις κερκίδες του γηπέδου. Περίπου 800 από αυτούς είναι οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ.

6′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Λάφερτι, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Μιχαήλ.

10′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Λούκας Σόουζα πήρε την μπάλα στην περιοχή της Ανόρθωση μετά από διώξιμο του Λόρια, έκανε το σουτ, άπλωσε το πόδι ο Αραγιούρι και άγγιξε την μπάλα και αυτό το άγγιγμα ήταν αρκετό για να στείλει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

14′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Θεοδώρου έκανε ωραία κίνηση από δεξιά, πέρασε τον Κορέιρα, γύρισε στον Ντανίλο ο οποίος έπιασε το σουτ, ο Κβιλιτάια έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα πήγε κατευθείαν στα χέρια του Λόρια.

20′ Σέντρα του Κορρέα, γυριστό του Λάφερτι εξω.

22′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Άλλαξαν ωραία την μπάλα οι Νατέλ, Σαμπάλα και Ντανίλο, ο Σαμπάλα γύρισε ξανά στον Ντανίλο ο οποίος από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ αλλά ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

25′ Ο Καλτσάς πήρε την μπάλα από καλή θέση μέσα στην περιοχή, κινήθηκε προς τα μέσα, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μιχαήλ.

27′ Μπαλιά του Χουσμπάουερ, γυριστή κεφαλιά του Καλτσά έξω.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Πολυκάρπου για δυνατό φάουλ στον Καλτσά.

29′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ έριξε την μπάλα μπροστά από δεξιά, ο Ρισβάνης δεν τον πρόλαβε, σε δεύτερο χρόνο ο Βραζιλιάνος ντρίμπλαρε τον Ελλαδίτη, έκανε το σουτ, απέκρουσε ασταθώς ο Λόρια, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα και ο Κβιλιτία με υπερπροσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα προλαβαίνοντας τον Κορρεά. Ο Γεωργιανός δεν πανηγύρισε το γκολ.

32′ Στο 65% η κατοχή της μπάλας για το ΑΠΟΕΛ, στο 35% για την Ανόρθωση.

35′ Απειλεί εκ νέου το ΑΠΟΕΛ. Το γυριστό του Κβιλιτάια κατέληξε στο Λόρια.

38′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Ανόρθωση. Ο Πόποβιτς έκανε την μπαλιά, ο Λουντέμο έδιωξε πάνω στον Αρτυματά ο οποίος με έναν κεραυνό με το αριστερό έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιχαήλ.

40′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σάβιτς κατέβασε με το στήθος στον Κβιλιτάια ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Λόρια που πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.

44′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Λάφερτι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μιχαήλ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία.

46′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Κορρέα πέρασε ο Αντωνιάδης και μετατρέπεται και ο σχηματισμός της Κυρίας η οποία θα παίξει με τριάδα στην άμυνα.

47′ Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Καρώ στον Κορέια. Ο διαιτητής ήταν κοντά στην φάση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

49′ Ωραία κίνηση και σουτ του Κορέια πάνω από τα δοκάρια.

52′ Βρήκε χώρο ο Ουάρντα εκτός περιοχής. Έκανε το σουτ για να μαζέψει ο Μιχαήλ που ήταν σε ετοιμότητα.

ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε καλύτερα η Ανόρθωση στο β’ ημίχρονο και με μεγαλύτερη ευκαιρία βρίσκεται στην περιοχή του Μιχαήλ. Δεν έχασε την μεγάλη ευκαιρία αλλά βρήκε 1-2 καλές προϋποθέσεις.

55′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πέρασαν στο παιχνίδι Νταουσβίλι και Τσεπάκ και αποχώρησαν Λουντέμο και Θεοδώρου.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο για δυνατό φάουλ στον Πόποβιτς.

63′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Λάφερτι ο Χριστοδουλόπουλος.

64′ Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε από μακριά το φάουλ και ανάγκασε τον Μιχαήλ σε εντυπωσιακή απόκρουση.

67′ Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια με ωραία κίνηση έσπασε την άμυνα της Ανόρθωσης, έστρωσε στον Σόουζα ο οποίος δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα έξω.

70′ ΓΚΟΛ. Ο Αρτυματάς με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο β’ βοηθός ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ. Το VAR έλεγξε την φάση, την είδε ξανά και ο διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή και το γκολ μέτρησε.

75′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Πολυκάρπου ο Ντογκαλά.

78′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Το φάουλ του Νατέλ έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

80′ Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Ρισβάνη στον Σόουζα. Η επαναληπτική προβολή δείχνει ένα σπρώξιμο αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

83′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ ελευθερώθηκε ωραία, έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Λόρια εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ.

90+7′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά έβαλε την προβολή και ο Κορέια σαν από μηχανής Θεός έκοψε την μπάλα.