Οι Ολλανδοί πέρασαν με 4-1 από την έδρα της Στουρμ Γκρατς, ενώ η Σοσιεδάδ έμεινε στο 1-1 με τη Μονακό

EUROPA LEAGUE-2ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΜΟΝΑΚΟ: 1-1

Γήπεδο: RealArena

Στο 1-1 έμειναν Σοσιεδάδ και Μονακό και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Στο 2ο λεπτό το σουτ του Ογιαρθάμπαλ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 11’ οι Βάσκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γιανουζάι και στο 16’ η Μονακό άνοιξε το σκορ με κεφαλλιά του Ντισασί μετά από κόρνερ. Στο 27’ ο Ρεμίρο έσωσε μετά από σουτ του Ντιόπ και στο 29’ το σουτ του Ογιαρθάμπαλ δε βρήκε στόχο και πάλι.

Στο 33ο λεπτό ο Ρεμίρο είπε και πάλι όχι σε σουτ του Ζεάν Λούκας, ενώ στο 35’ ο Πόρτου απέφυγε τον Ντισασί αλλά πλάσαρε πάνω στον Μπαντιασίλ και στο 45+3’ ο Ρεμίρο είπε όχι και σε σουτ του Μπαοντού.

Οι Βάσκοι πίεσαν στην επανάληψη και στο 54’ μετά από κόρνερ, ο Μερίνο με φοβερή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 64’ ο Νίμπελ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Πόρτου ενώ στο 66’ ο Γιανουζάι έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και στο 76’ ο Βέλγος αστόχησε και πάλι από κοντά.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θαλδούα (70’ Γοροσαμπέλ), Ελουστόνδο, Θουμπελδία, Μουνιόθ, Γιανουζάι, Θουμπιμένδι, Γκεβάρα (60’ Τουριέντες), Mερίνο, Πόρτου (70’ Μοαρεντεσέα), Ογιαρθάμπαλ (89’ Καρικαμπουρού)

ΜΟΝΑΚΟ: Νίμπελ, Σιντιμπέ (46’ Αγιλάρ), Μπαντιασίλ, Ντισασί, Κάιο Ενρίκε (88’ Πάβλοβιτς), Φοφανά (64’ Φόλαντ), Ντιατά, Ντιόπ (73’ Μαρίπάν), Ζεάν Λούκας, Τσουαμενί, Μποαντού (64’ Γκολόβιν)

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ-ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: 1-4

Γήπεδο: Merkur Arena

Πάρτι έστησε στην έδρα της Στουρμ Γκρατς η Αϊντχόφεν, καθώς κέρδισε με 4-1.

Στο 17ο λεπτό ο Ντρόμελ έσωσε μετά από σουτ του Χιερλέντερ, ενώ στο 32’ μετά από κόρνερ ο Φαν Χίνκελ πήρε την κεφαλιά και ο Σανγκαρέ με πανέμορφο γύρισμα από κοντά, έγραψε το 0-1.

Οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό ο Γκέτσε σέντραρε από δεξιά και ο Ζάχαβι από κοντά  με γυριστό έκανε το 2-0 αλλά στο 55’ ο Στάνκοβιτς μετά από ασίστ του Γιάντσερ, μείωσε σε  1-2.

Ωστόσο στο 74’ μετά από νέα ασίστ του Γκέτσε, ο Μαξ έκανε το 1-3 με απίθανο σουτ από μακριά ενώ στο 80’ η Στουρμ είχε δοκάρι με τον Νιαγκμπό. Όμως στο 78’ ο Φέρτεσεν με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-4 και στο 89’ αποβλήθηκε ο Σανγκαρέ με 2η κάρτα.

ΣΤΟΥΡΜ: Ζίμπενχαντλ, Γκαζιμπέγκοβιτς, Αφενγκρούμπερ, Βίτριχ, Ντάντε, Στάνκοβιτς, Χιερλέντερ (82’ Λανγκ), Κιτεϊσβίλι (82’ Πρας), Γεμπόα (78’ Νιαγκμπό), Λιούμπιτς (46’ Κουέν), Γιάντσερ (67’ Σαρκάρια).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ντρόμελ, Μαξ, Μποσκάλι, Ραμάλιο, Μουενέ, Γκέτσε (81’ Γκουτιέρες), Σανγκαρέ, Φαν Χίνκελ (81’ Ομπίσπο), Γκακπό (90’ Μάουρο Ζούνιορ), Ζάχαβι (65’ Βινίσιους), Ντόαν