Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Κωνσταντίνου Φελλά κατά του GOMEZ GARCIA PENCHE JORDI  ποδοσφαιριστή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που αποβλήθηκε για σοβαρό παραβατικό παιχνίδι, βίαιο κτύπημα με τις τάπες  στον αγώνα  Πρωταθλήματος  CYTA  A’  Φάση  περιόδου 2021-2022 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς /20.09.2021 (3η αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο

*Καταγγελία του Διαιτητή Στέλιου Αναστασίου κατά του Παναγιώτη Λυσάνδρου ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ που αποβλήθηκε για βίαιο κτύπημα στο πρόσωπο αντίπαλου ποδοσφαιριστή στον αγώνα  Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U17 περιόδου 2020-2021   A’  Φάση  ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΑΕΛ Λεμεσού/18.09.2021 (1η αγωνιστική).

*Καταγγελία του Διαιτητή Γιώργου Πίττα κατά του Ανδρέα Διονυσίου ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ που αποβλήθηκε για σοβαρό παραβατικό παιχνίδι στον αγώνα  Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U16 περιόδου 2020-2021 A’ Φάση ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΑΕΛ Λεμεσού/18.09.2021 (1η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά:
(1) του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Λευκωσίας:
(α) για ρίψη αντικειμένου από οπαδό της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο στην λήξη του α΄ ημιχρόνου που είχε στόχο τον διαιτητή (του έριξε ποτήρι με νερό), κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 5 και 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Επίπληξη
(β) για είσοδο στον χώρο των αποδυτηρίων μη εξουσιοδοτημένου ατόμου κατά την διάρκεια του ημιχρόνου και στο τέλος του αγώνα (δεν ήταν γραμμένος στο φύλλο αγώνος και δεν έφερε κονκάρδα που εκδόθηκε για τον χώρο από την ΚΟΠ), κατά παράβαση των άρθρων 37 και 38 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας.
(γ) γιατί δεν έλαβε τα κατάλληλα μέτρα και επέτρεψε την είσοδο στα αποδυτήρια των διαιτητών μετά το τέλος του αγώνα τον ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ ΤΟΡΝΑΡΙΤΗ Αρχηγό Ποδοσφαιρικού Τμήματος της ομάδας ο οποίος παρέμεινε εντός των αποδυτηρίων των διαιτητών για διάρκεια 3 λεπτών, κατά παράβαση του άρθρου 23 του Κεφαλαίου ΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας 2021/2022.
(2) του ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ ΤΟΡΝΑΡΙΤΗ Αρχηγού Ποδοσφαιρικού Τμήματος της ομάδας για είσοδο στα αποδυτήρια των διαιτητών μετά το τέλος του αγώνα όπου και παρέμεινε για 3 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 23 του Κεφαλαίου ΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας 2021/2022
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΑΕΛ Λεμεσού/18.09.2021 (3η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο  έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο  ποδοσφαιριστών  της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΑΕΛ Λεμεσού/18.09.2021 (3η αγωνιστική) .
Απόφαση: Πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ FC λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο  έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο  ποδοσφαιριστών  της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΠΑΦΟΣ F C – ΑΕΚ Λάρνακας /18.09.2021 (3η αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ  λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2021-2022.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο  έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο  ποδοσφαιριστών  της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΑΡΗΣ Λεμεσού/17.09.2021 (3η αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας:
(α) για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο στο 63 λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο πριν την λήξη του αγώνα μη εξουσιοδοτημένου ατόμου (ο παράγοντας της ομάδας κ. Δημήτρης Γρηγόρη) κατά παράβαση του άρθρου 30.5 του Κεφ. VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας 2021-2022 και του άρθρου 10.2 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/20.09.2021 (3η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΛΛΩΝΑ για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο κατά την είσοδο της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/19.09.2021 (3η αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ  για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2021-2022 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας /19.09.2021 (3η αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ Αμμοχώστου:
(α) για φτύσιμο από οπαδούς της ομάδας προς τον γυμναστή και τους αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας,  παράβαση του άρθρου 10.2(στ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(β) για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του αγώνα που είχαν στόχο ποδοσφαιριστές και παράγοντες της αντίπαλης ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(γ) για επεισόδια που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας τα οποία απείλησαν να προκαλέσουν ζημιά εντός του σταδίου και/ή σε άτομα που βρίσκονταν εντός του σταδίου και/ή προκάλεσαν αναταραχή εντός του σταδίου κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 4(κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση:Πρόστιμο
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/17.09.2021 (2η αγωνιστική).

(α) της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) του Σάββα Σάββα γυμναστή της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς την κερκίδα της αντίπαλης ομάδας στο 43 λεπτό του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Πρόστιμο και αποκλεισμός 2 αγώνων
(γ) του Κωνσταντίνου Αργυρού λοιπόν προσωπικό της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε προς οπαδό της αντίπαλης ομάδας στο 86 λεπτό του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Καταγγελία κατά του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου:
(α) για επεισόδια που προκάλεσαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες της ομάδας με ποδοσφαιριστές και παράγοντες της αντίπαλης ομάδας κατά την λήξη του α΄ ημιχρόνου και μετά την λήξη του αγώνα (ένταση διαρκείας 2 λεπτών με λεκτικές αντιπαραθέσεις), κατά παράβαση του άρθρου 4(κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(β)  για πλημμελή εκτέλεση των παιδιών επαναφοράς της μπάλας, κατά παράβαση των άρθρων 39 – 46 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας περιόδου 2021/2022.
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – ΑΛΚΗ Ορόκιλινης/18.09.2021 (2η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΛΚΗΣ Ορόκλινης:
(α) γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) για επεισόδια που προκάλεσαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες της ομάδας με ποδοσφαιριστές και παράγοντες της αντίπαλης ομάδας κατά την λήξη του α΄ ημιχρόνου και μετά την λήξη του αγώνα (ένταση διαρκείας 2 λεπτών με λεκτικές αντιπαραθέσεις), κατά παράβαση του άρθρου 4(κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
(γ) για ρίψη αντικειμένου από οπαδό στον αγωνιστικό χώρο στο 51 λεπτό του αγώνα που είχε στόχο τον βοηθό διαιτητή (του έριξε νερό), κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 5 και 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου για ανάρτηση πανό κατά την διάρκεια του αγώνα ακατάλληλο για αθλητικές εκδηλώσεις με πολιτικό περιεχόμενο, κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών – ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μάϊου/19.09.2021 (2η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΓΙΑΣ Νάπας για διάθεση και κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών (αλκοολούχες μπύρες) στο στάδιο μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατά παράβαση του άρθρου 7 του Κεφ. VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας και του άρθρου 4 (γ)  των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΑΟΑΝ Αγίας Νάπας – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνεας/18.09.2021 (2η αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΟΛΥΜΠΙΑΣ Λυμπιών για είσοδο στον χώρο των αποδυτηρίων μη εξουσιοδοτημένου ατόμου μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 37 και 38 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 ΟΛΥΜΠΙΑΣ Λυμπιών – ΑΧΥΡΩΝΑΣ Λιοπετρίου/19.09.2021 (2η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 9 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) γιατί καθυστέρησε να παραδώσει το φύλλο αγώνος κατά 9 λεπτά. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος στις 11:00 π.μ. και το φύλλο αγώνος παραδόθηκε 9 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα δηλαδή στις 10:51 π.μ, ενώ έπρεπε να παραδοθεί 60 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 13 και 14 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας 2021/2022 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Νέων και Παίδων 2021/2022.
στον αγώνα  Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U17 A’  Φάση   περιόδου 2021-2022 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς /18.09.2021 (1η αγωνιστική) .

*Καταγγελία κατά της ΔΟΞΑΣ Κατωκοπιάς:
στον αγώνα  Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U17 A’  Φάση   περιόδου 2021-2022 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς /18.09.2021 (1η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ FC για διοργάνωση και συμμετοχή σε «φιλικό αγώνα» που διεξήχθη στις 28/08/2021 στο Κοινοτικό Γήπεδο Τάλας χωρίς την συγκατάθεση της ΚΟΠ και της γραπτής συγκατάθεσης του Γενικού Διευθυντής της ΚΟΠ, κατά παράβαση των όσων καθορίζονται στα άρθρα 5 – 9 του Κεφαλαίου ΧΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας 2021/2022 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Νέων και Παίδων 2021/2022 στον Φιλικό Αγώνα U19 ΠΑΦΟΣ FC – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιιδών /28.08.2021.

*Καταγγελία κατά της ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΣ Πολεμιδιών για  διοργάνωση και συμμετοχή σε «φιλικό αγώνα» που διεξήχθη στις 28/08/2021 στο Κοινοτικό Γήπεδο Τάλας χωρίς την συγκατάθεση της ΚΟΠ και της γραπτής συγκατάθεσης του Γενικού Διευθυντής της ΚΟΠ, κατά παράβαση των όσων καθορίζονται στα άρθρα 5 – 9 του Κεφαλαίου ΧΙΧ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας 2021/2022 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Νέων και Παίδων 2021/202 στον φιλικό Αγώνα U19 ΠΑΦΟΣ FC – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιιδών /28.08.2021.

(α) της ΑΕΚ Λάρνακας ότι κατά παράβαση της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος  Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2021-2022 και της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Νέων & Παίδων περιόδου 2021-2022 στον αγώνα Πρωταθλήματος Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U17 περιόδου 2021-2022 ΑΕΚ Λάρνακας – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας /18.09.2021 χρησιμοποίησε αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή  GONZALEZ RIVAS MATHIAS ENRIQUE/221267 και συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής δεν δικαιούται  να αγωνισθεί γιατί  είναι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και δεν πληρώθηκε ηλεκτρονικά το αντίτιμο κατάθεσης επαγγελματικού συμβολαίου
(β) του ποδοσφαιριστή GONZALEZ RIVAS MATHIAS ENRIQUE ότι έλαβε μέρος αντικανονικά ενώ δεν εδικαιούτο να αγωνισθεί στον αγώνα Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U17 περιόδου 2021-2022 ΑΕΚ Λάρνακας – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/18.09.2021 γιατί  είναι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και δεν πληρώθηκε ηλεκτρονικά το αντίτιμο κατάθεσης επαγγελματικού συμβολαίου
Απόφαση: Αποκλεισμός 2 αγώνες και πρόστιμο
(2) Ο αγώνας Ανώτατη Κατηγορία Παίδων U17 περιόδου 2021-2022 ΑΕΚ Λάρνακας – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας για την τύχη του (1η αγωνιστική).
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ της Ομόνοιας.