Παλικάρι ο Άρης! (3-2 ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ) (ΦΩΤΟΣ/ΒΙΝΤΕΟ)

καθώς προηγήθηκε με 3-0, τελικά το ματς έγινε… θρίλερ μέχρι το φινάλε.
Τελικά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη με 3-2 επί της «Κυρίας» η οποία το πάλεψε, μπήκε στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει βαθμό.
Ο Άρης είχε έναν Μάριους Στεπίνσκι εντυπωσιακό στο πρώτο μέρος και ο Πολωνός με τρία γκολ σε εστά λεπτά (12’, 16’, 19’) έδωσε στην ομάδα του ένα απίστευτο προβάδισμα.
Η Ανόρθωσης αντέδρασε και μείωσε πριν από το ημίχρονο με κεφαλιά του Ουάρντα στο 28’.
Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με το ξεκίνημα της επανάληψης πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Καλτσά στο 50’ και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση του ματς.
Τελικά ο Άρης άντεξε, είχε τον τερματοφύλακα Βάνα σε καλή μέρα και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Από την άλλη η Ανόρθωση μέτρησε την δεύτερη της ήττα σε τρία παιχνίδια.

ΑΡΗΣ (Λ.Λουκά): Βάνα, Μανού (60′ Ιωσηφίδης), Σπόλιαριτς (54′ Φράγκος), Στεπίνσκι (86′ Σικόρσκι), Καζού, Γιάγκο, Κβάτσουκ (54′ Ράντουτ), Σίλντενφελντ, Ρονκάλια, Πατσέκο (86′ Ντελμίρο), Σιμιόν
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Λόπες,  Μπράουν, Ανδρέου, Ελευθερίου, Μουσουντά, Ματθαίου,

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια (69′ Αβραάμ), Λάφερτι (63′ Ρουσιάς), Πόποβιτς, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Νινούα (46′ Αντωνιάδης), Κορρέα (46′ Κορρέα), Ντέλετιτς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα.
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Κατσαράβα,  Μπουσουλάτζιτς, Χουσμπάουερ, Χριστοφή, Χρυσοστομου.

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Μικρή καθυστέρηση για την έναρξη του αγώνα λόγω προβλήματος στα δίχτυα τις εστίας του Λόρια.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Δείτε τον τακτικό σχηματισμό του Άρη:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δείτε πως παίζει η Ανόρθωση:

3′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Αρτυματά, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

10′ Σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Λόρια.

11′ Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μανού έκανε την μπαλιά, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

12′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Σπόλιαριτς έκανε την σέντρα από δεξιά, ολιγώρησε η άμυνα της Ανόρθωσης και ο Στεπίνσκι από κοντά με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα για φάουλ στον Πατσέκο.

16′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Άρης πετυχαίνει δεύτερο γκολ. Ο Καζού εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και με κεφαλιά ο Στεπίνσκι έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

19′ ΓΚΟΛ. 3-0. Κι’ άλλο γκολ για τον Άρη. Ο Κβάτσουκ κινήθηκε ωραία, έδωσε στον Στεπίνσκι ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Η κεφαλιά του Ντέλετιτς έφυγε λίγο έξω.

28′ ΓΚΟΛ. 3-1. Μειώνει η Ανόρθωση. Ο Ντέλετιτς έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Η πάσα του Κβάτσουκ δεν ήταν όπως θα έπρεπε στον Στεπίνσκι με  εξουδετερωμένο τον Λόρια.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Απίστευτη εξέλιξη στο Τσίρειο. Ένας Άρης εξαιρετικός αιφνιδίασε την Ανόρθωση και πέτυχε τρία γκολ σε εφτά λεπτά. Η ομάδα του Κετσπάγια ήταν ιδιαίτερα ευάλωτη στην άμυνα και δέχτηκε με ευκολία τα γκολ.
Η μείωση του σκορ από τον Ουάρντα δίνει κάποιες πιθανότητες στους φιλοξενούμενους αλλά θα χρειαστούν τρομερή βελτίωση στην επανάληψη για να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα.

Τα στατιστικά του α’΄ ημιχρόνου:

46′ Τρεις αλλαγές από τον προπονητή της Ανόρθωσης Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Αντωνιάδης πέρασε στην θέση του Νινούα, ο Χριστοδουλόπουλος στην θέση του Ντέλετιτς και ο Καλτσάς στην θέση του Κορρέα.

Με τις μαζεμένες αλλαγές του Τιμούρ στο ημίχρονο αλλάζει και ο σχηματισμός της ΑΝόρθωσης που μετατρέπεται πλέον σε 3-5-2. Ο Αντωνιάδης πήγε στην άμυνα μαζί με Ρισβάνη και Αραγιούρι, ο Καλτσάς καλύπτει όλη την δεξιά πλευρά και ο Κορέια την αριστερή. Στην μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Αρτυματάς, Πόποβιτς και Ουάρντα και στην επίθεση δίδυμο ο Χριστοδουλόπουλος με τον Λάφερτι.

48′ Καλό σουτ του Σπόλιαριτς έξω.

49′ Σουτ του Μανού πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

50′ ΓΚΟΛ. 3-2. Μειώνει περισσότερο η Ανόρθωση. Ο Ουάρντα έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Καλτσάς που τρύπωσε στην άμυνα του Άρη με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

53′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Βανά σε εξαιρετική απόκρουση.

58′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μπαλιά του Καλτσά από δεξιά, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Βάνα σε εξαιρετική απόκρουση.

72′ Καλή φάση για την Ανόρθωση. Μετά από σέντρα-σουτ του Λάζαρου ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.

83′ Σουτ του Ιωσηφίδη στα χέρια του Λόρια.

89′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Ανόρθωσης Τιμούρ Κετσπάγια για διαμαρτυρίες.

90+2′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Εκτέλεση φάουλ από τον Καλτσά, ο Αραγιούρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

——————————————————————————————————————————————————–

Ακολουθήστε το Balla στο Facebook, στο Instagram και στο TikTok

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στην κυκλοφορία η συλλεκτική φανέλα του Εθνικού Άχνας…

Ο Εθνικός Άχνας ενημερώνει ότι άρχισαν οι απαγγελίες για...

Ο κόσμος (της Ομόνοιας) φτιάχνει την μασκότ της ομάδας!

Η Ομόνοια ενημερώνει για την μασκότ. Αναλυτικά: Την ευκαιρία να δημιουργήσει...

Παραμένει άφαντος ο Τσίκο…

Μπορεί να ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με την Εθνική...

Η στρατηγική σκέψη του Αμορίμ, η τακτική και το ταίριασμα με τον Κλοπ!

Αναζητήσεις, στοιχεία, στατιστικά, βίντεο με επεξήγηση του στυλ παιχνιδιού...

ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ…

Ούτε προπόνηση δεν χάνει πλέον ο πρόεδρος της Ομόνοιας....

Θα… σβήσει 102 κεράκια στο δικό του γήπεδο! (ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ)

Η σημερινή μέρα ανήκε στο ΑΠΟΕΛ και στον κάθε...

Πως η Premier League μπορεί να βγάλει έως και εννιά ομάδες στην Ευρώπη!

Τα νέα δεδομένα που θα έχουν ισχύ από την...

«Μίλαν, Λάτσιο, Νάπολι, Μπολόνια παρακολουθούν τον Παυλίδη»

Η ιταλική εφημερίδα Tuttosport κάνει λόγο για ενδιαφέρον τεσσάρων...

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Σπύρος Λούης…

Σήμερα συμπληρώνονται 128 χρόνια από τον άθλο του Σπύρου...

Επέστρεψε στις προπονήσεις και στην αποστολή ο Κατσαντώνης!

Μετά την σημαντική εξέλιξη στην Καρμιώτισσα με την υπογραφή...

Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός για τον Μιχάλη Φιλόπουλο…

Με αφορμή τη συμπλήρωση 17 ετών από το θάνατο...

Χωρίς έξι στη Λεμεσό…

Έξι ποδοσφαιριστές δεν υπολογίζονται από τον Γιάννη Οκκά για...

Next match… με Μούσα Ουαγκέ!

Την εικόνα με το παιχνίδι που ακολουθεί κόντρα στον...

Ο ΚΟΑ για την κάρτα φιλάθλου…

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού ανακοινώνει ότι η ισχύς της...

ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ…

Είναι πολύ σημαντικό αυτό που δήλωσε ο Πρόδρομος. Ότι...

Η πλουσιότερη οικογένεια της Αμερικής – Έβγαλε $267 δισ. με 10 κανόνες

Όταν το 1985 το περιοδικό Forbes του έδωσε τον...

Η στιγμή που… λυγίζει ο Ντίνος Ιορδάνου… και το χειροκρότημα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ιδιαίτερη στιγμή στην παρουσίαση του πρότζεκτ του νέου γηπέδου...

Και ο Ράγκνικ για τον πάγκο της Μπάγερν!

Η διοίκηση της Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει την αναζήτηση προπονητή...

Σφύριξε την ΑΕΚ και νίκησε, σφύριξε το ΑΠΟΕΛ και ήρθε «Χ»… και τώρα στο σούπερ ντέρμπι!

Ο Αλεξάντερ Τζέικομπ Σάντμπεργκ θα είναι ο άρχοντας του...

«Ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Μίλσον της Μακάμπι Τελ Αβίβ»