Μετά την ισοπαλία κόντρα στην Δόξα στο Μακάρειο, ο προπονητής του Εθνικού Άχνας Ηλίας Χαραλάμπους δήλωσε τα ακόλουθα:
«Θέλαμε τους τρεις βαθμούς. Στο α΄ ημίχρονο είχαμε  3-4 κλασσικές ευκαιρίες αλλά δυστυχώς δεν τις κάναμε γκολ. Το καλό είναι ότι κάναμε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν έγιναν γκολ. Στο β’ ημίχρονο είχαμε και οι δύο ομάδες τις ευκαιρίες μας. Αρχικά εμείς με τον Ηλία και τον Φόλμπρεχτ, μετά είχε η Δόξα τις ευκαιρίες της για ένα γκολ. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Κρατήσαμε το μηδέν, πράγμα που δεν πετύχαμε στα προηγούμενα ματς, το κρατάμε αυτό και να βελτιώσουμε τα τελειώματα για να βάζουμε πιο εύκολα την μπάλα στα δίχτυα. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Αφήνουμε το πρωτάθλημα στην άκρη και βλέπουμε το παιχνίδι Κυπέλλου, είναι ένας θεσμός που μας ενδιαφέρει.
Μετά έχουμε το ματς με τον Άρη στην έδρα μας και θα πάμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Καλή συνέχεια στη Δόξα και στο φίλο Κώστα Σακκά».