ΑΠΟΕΛ-ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-0: Πρώτη νίκη με Σαμπάλα και Νατέλ! (ΦΩΤΟΣ)
Α' Κατηγορία

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ πέτυχε την πρώτη του νίκη στην σεζόν 2021-2022.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 2-0 της Νέας Σαλαμίνας για το Κύπελλο και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Η Νέα Σαλαμίνα η οποία έπαιξε φουλ παρουσιάζοντας ένα καλό πρόσωπο είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Πική αλλά λίγο αργότερα ο Σαμπάλα με απευθείας φάουλ άνοιξε το σκορ για τους «γαλαζοκίτρινους». Το γκολ αυτό ήρθε στο 29ο λεπτό και το 1-0 ήταν το σκορ του α΄ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ δεν εντυπωσίασε, έλεγξε το παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 82ο λεπτό και να καθαρίσει την πρόκριση με δράστη το Λεό Νατέλ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ, Σόουζα (86΄ Σατσιάς), Λουντέμο, Μάγκλιτσα (73΄ Ντονγκαλά), Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Σαμπάλα, Νατέλ (86΄ Γεωργίου), Σάβιτς, Ντανίλο (83΄ Νταουσβίλι)
Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγκίρης, Κατσαντώνης, Τσεμπάκ, Γουίλερ, Βρόντης,  Κούτσακος, Φενερίδης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Ν.Παπαβασιλείου): Κίσσας, Γκολομπάρτ, Δημητρίου (83΄ Νικολάου), Ντιακιτέ, Σεργίου (71΄ Ανδρέου), Παύλου, Μαργκάσα, Μιγκελίτο (83΄ Λεμέσιος), Ντανίλο (71΄ Λέντριτς), Πικής, Κουμουρής (64΄ Φελίπε)
Στον πάγκο:  Δημητρίου, Χατζηπασχάλης, Παπακυριακού,   Χρίστου, Καλογήρου, Νόλα, Κυριάκου

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Το σουτ του Μάγκλιτσα κόντραρε σε αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας και έφυγε κόρνερ.

11΄ Βγήκε επικίνδυνα μπροστά η Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο βρήκε με κάθετη πάσα τον Ντανίλο στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αυτός από πλάγια έκανε το γύρισμα αλλά ο Σάβιτς βρέθηκε εκεί και έδιωξε την μπάλα.

17΄Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Πικής έκανε ωραία κίνηση από αριστερά, πέρασε τον Καρώ, έκανε την συρτή μπαλιά και ο Πολυκάρπου στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

22΄ Μακρινό σουτ του Νατέλ έξω.

29΄ ΓΚΟΛ. 1-0. Το ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ. Ο Σαμπάλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίσσα.

32΄ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ βγήκε γρήγορα μπροστά, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σουταρε με την μπάλα να φύγει έξω ενώ είχε δύο συμπαίκτες του ελεύθερους και δεν έδωσε την μπάλα με αποτέλεσμα να τα ακούσει από τον Σωφρόνη Αυγουστή.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Επικίνδυνο γύρισμα του Δημητρίου στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο Πολυκάρπου και έδιωξε μπροστά από τον Πική.

64΄ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στην θέση του Κουμουρή πέρασε ο Φελίπε.

71΄ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Λέντριτς και Ανδρέου πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Ντανίλο και Σεργίου.

74΄ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Μάγκλιτσα πέρασε ο Ντονγκαλά.

79΄ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαμπάλα έκανε την μπαλιά, ο Ντονγκαλά έπιασε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Κίσσα.

81΄ Μεγάλη ευκαιρία η Σαλαμίνα τώρα, με σουτ του Μιγκελίτο μέσα στην περιοχή, στην κίνηση. Ο Μιχαήλ ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε.

83΄ ΓΚΟΛ. 2-0. Διπλασιάζει τα τέρματα του το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά έκανε την ωραία μπαλιά και ο Νατέλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.