ΣΟΚΑΡΕ την Ανόρθωση στην πρεμιέρα (της) με ΣΟΥΠΕΡ Σαντίκ! (ΦΩΤΟΣ)
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Σπουδαία νίκη για την Δόξα! Ήττα σοκ για την Ανόρθωση! Με οδηγό τον Μπεράτ Σαντίκ, η ομάδα της Κατωκοπιάς υποχρέωσε σε ήττα την Ανόρθωση στην πρεμιέρα της στο φετινό μαραθώνιο, με τον Φινλανδό να σκοράρει στο 42’ και στο 89’ από τα 11 βήματα.
Το ματς:
Το παιχνίδι άρχισε με την Ανόρθωση να προσπαθεί να ελέγξει την κατοχή, δίχως όμως να καταφέρει να φτιάξει προϋποθέσεις κινδύνου μπροστά στην αντίπαλη εστία. Η Δόξα σιγά σιγά, απειλώντας κυρίως από τα αριστερά πάτησε την περιοχή του Λόρια, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Το παιχνίδι είχε ένταση και φάνηκε στο 21’, όταν ο Τιτζανί πάτησε με δύναμη τον Αρτυματά σε προσπάθειά του να κερδίσει τη μονομαχία. Ο ακραίος από το Μπενίν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια, κατάληξη που είχε και ο Ντέλετιτς τρία λεπτά αργότερα. Ο Σέρβος χτύπησε με τον αγκώνα στο πρόσωπο τον Κοβάσεβιτς σε μονομαχία, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη.
Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό όμως η Δόξα στο 42’ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ, μετά από γύρισμα του Κοβάσεβιτς από τα αριστερά. Στο δεύτερο δοκάρι ήταν αφύλακτος ο Σαντίκ που πλάσαρε για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο η Δόξα έλεγξε το ρυθμό του αγώνα με την Ανόρθωση να μη μπορεί να απειλήσει. Πέρα από κάποιες σέντρες και πλαγιοκοπήσεις, τίποτα ιδιαίτερο από την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια που είχε ανούσια κατοχή.
Η Δόξα έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Μπεράτ Σαντίκ στο 89′ από τα 11 βήματα, μετά από ανατροπή του Αρτυματά και κάπου εκεί τελείωσαν όλα…

ΔΟΞΑ (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κοβάσεβιτς (77′ Κυριάκου), Καραμανώλης, Αντένον, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Αντάμοβιτς, Εμπραλίτζε (67′ Σασί), Τιτζανί, Σαντίκ
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Χριστοφή, Βασιλείου, Καλλής, Κυριάκου, Ντίας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορρέα (54′ Καλτσάς), Κορέια (77′ Αβραάμ), Αρτυματάς, Πόποβιτς (77′ Χουσμπάουερ), Ουάρντα (67′ Ρουσιάς), Λάζαρος (77′ Νινούα), Ντέλετιτς, Λάφερτι
Στον πάγκο: Τζουρ, Αντωνιάδης, Κατσαράβα, Μπουσουλάζιτς, Ιωάννου, Χατζημιτσής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντάμοβιτς, Ασαμόα / Ρουσιάς, Ρισβάνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τιτζανί / Ντέλετιτς (2η κίτρινη)

Έναρξη στον αγώνα.
3′ Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση. Ο Ντέλετιτς μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, δέχθηκε πίεση από τον Τραϊτσέφσκι και έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής του αγώνα άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.
10′ ΣΧΟΛΙΟ: Με σχηματισμό 4-3-3 αγωνίζεται η Ανόρθωση, με 4-2-3-1 η Δόξα που προσπαθεί κυρίως να πλαγιοκοπήσει από τα αριστερά με τον Τιτζανί που είναι αρκετά ταχύς. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να ελέγξουν το τέμπο της αναμέτρησης, δίχως όμως να δημιουργήσουν οποιαδήποτε απειλή μέχρι στιγμής.
13′
Ο Τιτζανί προσπάθησε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Λόρια με πλασέ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
17′ Kίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς. Ο Σέρβος μπήκε στο ποινολόγιο του ρεφ, διότι προσπάθησε να εκμαιεύσει παράβαση εκτός περιοχής, σύμφωνα με τον κ. Αναστάση.
21′ Πολύ δυνατό φάουλ του Τιτζανί στον Αρτυματά! Ο ακραίος επιθετικός της Δόξας, πάτησε τον αρχηγό της Ανόρθωσης με πολλή δύναμη λίγο πάνω από τον αστράγαλο, στην προσπάθεια των δύο για να προλάβουν να παίξουν πρώτοι τη μπάλα.
24′ Κόκκινη κάρτα στον Τιτζανί για το φάουλ πάνω στον Αρτυματά. Με 10 παίκτες συνεχίζει η Δόξα.
26′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι η μπάλα.
27′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς και αποβολή! Με 10 παίκτες και η Ανόρθωση! Ο Σέρβος βρήκε με τον αριστερό αγκώνα τον Κοβάσεβιτς στο πρόσωπο. Σωστή απόφαση του διαιτητή.
31′
Κίτρινη κάρτα στον Αντάμοβιτς.
36′ Κίτρινη κάρτα στον Ασαμόα που προσπάθησε να εκμαιεύσει παράβαση εντός περιοχής.
42′ ΓΚΟΛ 1-0: Γύρισμα του Κοβάσεβιτς από τα αριστερά, ο Σαντίκ αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ.
ΤΕΣΣΕΡΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
45+3′
Σέντρα του Πόποβιτς από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Λάφερτι με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Στέκεται καλά η Δόξα στο γήπεδο και δεν αφήνει την Ανόρθωση να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι. Διαβασμένος ο Κώστας Σακκάς, έχει κλείσει καλά τα επιθετικά άκρα της Ανόρθωσης, ενώ δεν έχει επηρεάσει το πλάνο του η κόκκινη του Τιτζανί, αφού έμεινε και η φιλοξενούμενη με 10. Έχει πρόβλημα στη δημιουργία η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια που θα πρέπει να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την καλά αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, αν θέλει να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.
Έναρξη στο β’ ημίχρονο.
54′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς αντί του Κορρέα.
57′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Σέντρα του Ουάρντα, έπιασε την κεφαλιά ο Λάφερτι με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
64′ ΣΧΟΛΙΟ: Κλείνει καλά τους χώρους η Δόξα και αναγκάζει την Ανόρθωση να επιτεθεί από τα πλάγια, κυρίως με σέντρες στα καρέ του Σισκόφσκι. Ο Ουάρντα και ο Λάζαρος κινούνται διαγώνια, με τους Καλτσά και Κορέια να δοκιμάζουν τα γεμίσματα. Αμύνεται μαζικά η Δόξα που έχει το μυαλό της στο να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.
65′
Σουτ του Πόποβιτς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και κατέληξε έξω.
67′ Ο Σασί αντί του Εμπραλίτζε για τη Δόξα και ο Ρουσιάς αντί του Ουάρντα για την Ανόρθωση.
69′ Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Λόρια, ο Αντένον έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια.
75′ Ατομική ενέργεια του Λάζαρου από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει αρκετά έξω αριστερά, από την εστία του Σισκόφσκι.
77′ Τρεις αλλαγές για την Ανόρθωση, μία για τη Δόξα. Χουσμπάουερ, Νινούα και Αβραάμ, αντί των Πόποβιτς, Λάζαρου και Κορέια. Ο Χάρης Κυριάκου αντικατέστησε τον Κοβάσεβιτς.
79′ Κίτρινη κάρτα στον Ρουσιά, που έπαιξε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής.
85′ Ο Αρτυματάς βρήκε τον Αβραάμ που επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Σισκόφσκι.
87′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα. Ο Αρτυματάς ανατρέπει τον Τραϊτσέφσκι που μπήκε στην περιοχή και ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Λόρια.
89′ ΓΚΟΛ 2-0: Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Σαντίκ! 2-0 για την Δόξα που είναι πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη.