Την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα… (ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΑΝΟΡΘΩΣΗ)
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Την ήττα με 3-0 από τη Ραπίντ, γνώρισε η Ανόρθωση στη Βιέννη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.
Η Ραπίντ πήρε «εκδίκηση» από την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια 13 χρόνια μετά αφού επαναλήφθηκε το σκορ του πρώτου αγώνα όπως και τότε, μόνο που τώρα ήταν διαφορετικός ο νικητής.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αλλά και την εμφάνιση που κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, θα πρέπει να αλλάξει πολλά η Ανόρθωση, όχι για τον επαναληπτικό, αλλά και για τις διπλές αναμετρήσεις που θα ακολουθήσουν στο Europa Conference League, αφού μόνο με θαύμα θα βγάλει αυτή τη Ραπίντ που είναι απόλυτα ουσιαστική.
Το παιχνίδι άρχισε με τη Ραπίντ να ελέγχει το ρυθμό και να φτιάχνει φάσεις μπροστά στην εστία του Τζουρ. Προειδοποίησε στο 32’ με τον Φούντα με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και μετά από τρία λεπτά ο Κάρα άνοιξε το σκορ.
Η Ανόρθωση προσπάθησε να ανέβει στην επανάληψη, όμως οι Αυστριακοί κέρδισαν πέναλτι στο 61’. Ο Λόρια που μόλις είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Τζουρ, το έπιασε, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Φούντας με ένα τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τα πράγματα ήταν ήδη δύσκολα, όμως έγιναν ακόμη περισσότερο με το γκολ του Γκρουλ στο 83’ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ραπίντ Βιέννης (Ν. Κιουμπάουερ): Στρέμπινγκερ, Σικ, Γκρέιμλ, Χόφμαν, Ούλμαν, Αρασέ (78 Αουέρ), Κνασμούλνερ (71′ Σούστερ), Γκράχοβατς, Γρκουλ (87′ Σουλμπάτζερ), Κάρα, Φούντας (78′ Στρουνζ)
Στον πάγκο: Oύγκερ, Γκάρτλερ, Βίμερ, Ντίμπον, Κάνουριτς

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Τζουρ (59′ Λόρια), Κορρέα (59′ Αμπαρτζουμιάν), Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Καλτσάς (46′ Ντέλετιτς), Κ. Αρτυματάς, Ιωάννου (46′ Πόποβιτς), Χουσμπάουερ, Λάζαρος (72′ Χριστοφή), Λάφερτι

Έναρξη του αγώνα.
2′
Eκτέλεση φάουλ του Καλτσά, κεφαλιά του Αραγιούρι, η μπάλα πάνω από την εστία.
10′ ΣΧΟΛΙΟ: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση με την Ραπίντ να έχει την κατοχή και να ελέγχει το τέμπο του αγώνα. Σε παθητικό ρόλο μέχρι στιγμής η Ανόρθωση που προσπαθεί με το που κλέψει τη μπάλα να φύγει γρήγορα στην κόντρα επίθεση, δίχως όμως να δημιουργήσει ακόμη τις προϋποθέσεις.
16′
Επικίνδυνη φάση στα καρέ της Ανόρθωσης. Σέντρα του Γκράχοβατς, έδιωξε δύσκολα ο Τζουρ.
18′ Κίτρινη κάρτα στον Αραγιούρι.
22′ Zήτησε πέναλτι η Ανόρθωση για πτώση του Λάφερτι στην περιοχή, παίζεται από τον Ιταλό ρεφ. Ο Ιρλανδός πήρε καλύτερη θέση, όμως προηγήθηκε επιθετικό σύμφωνα με τον Μαριάνι.
32′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ραπίντ! Ο Αρασέ βρήκε τον Φούντα εκτός περιοχής που έκανε το σουτ, με τον Τζουρ να βρίσκει τη μπάλα και να καταλήγει αυτή στην οριζόντια δοκό.
35′ ΓΚΟΛ 1-0: Έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά, ο Κάρα ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζουρ.
44′
Πλασέ του Κάρα εκτός περιοχής, στα χέρια του Τζουρ.
45′ Μεγάλη επέμβαση του Τζουρ σε κόρνερ! Πλασέ του Φούντα που σημάδεψε την αριστερή γωνία, έπεσε και έδιωξε ο Ισραηλινός.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-0
Έναρξη στο β’ ημίχρονο.
46′
Δύο αλλαγές από την Ανόρθωση. Ντέλετιτς και Πόποβιτς αντί των Καλτσά και Ιωάννου.
47′ Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα.
50′ Πρόβλημα για τον Τζουρ μετά από σύγκρουση με τον Κάρα. Συνεχίζει όμως το ματς ο Ισραηλινός, αν και προθερμένεται ο Λόρια.
54′ Σουτ του Χουσμπάουερ η μπάλα έξω.
59′ Άλλες δύο αλλαγές για την Ανόρθωση. Βγαίνει τελικά ο Τζουρ για να περάσει ο Λόρια. Μέσα και ο Αμπαρτζουμιάν αντί του Κορρέα.
61′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ραπίντ. Αυστηρό από τον Ιταλό για παράβαση που είδε του Αμπαρτζουμιάν στον Φούντα.
62′ Το πιάνει ο Λόρια! Παραμένει το 1-0 καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει το Γεωργιανό ο Κνασμούλνερ!
64′ ΓΚΟΛ 2-0: Τρομερό σουτ του Ταξιάρχη Φούντα εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
69′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση. Γύρισμα του Κορέια από τα αριστερά, ο Πόποβιτς έκανε το πλασέ με τη μπάλα να βρίσκει στην αριστερή κάθετη δοκό και να καταλήγει έξω.
71′
Αλλαγή για τη Ραπίντ. Ο Σούστερ στη θέση του Κνασμούλνερ.
72′
Aλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Λάζαρου ο Χριστοφή.
74′ Tεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Γύρισμα του Πόποβιτς από τα δεξιά, δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Λάφερτι.
78′
Διπλή αλλαγή η Ραπίντ. Αουέρ και Στρουνζ αντί των Αρασέ και Φούντα.
80′ Κίτρινη στον Σικ.
81′ Κίτρινη και στον Αντωνιάδη.
83′ ΓΚΟΛ 3-0: Σκοράρει και τρίτο γκολ η Ραπίντ. Ο Γκράχοβατς βρήκε τον Γκρουλ στην περιοχή που έκανε το διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.