ΑΕΛ – ΚΑΡΑΜΠΑΧ 1-1: Ψυχρολουσία στο φινάλε… – Balla.com.cy

ΑΕΛ – ΚΑΡΑΜΠΑΧ 1-1: Ψυχρολουσία στο φινάλε…
ΑΕΛ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο ραντεβού για ΑΕΛ και Καραμπάχ στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League Conference.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν πολύ καλή παρουσία, πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Τσέποβιτς στο 69΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως στις καθυστερήσεις (90΄+3) ο Ζουμπίρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο δίνει ελαφρύ προβάδισμα στους Αζέρους, Μιας και ο επαναληπτικός θα γίνει στην έδρα τους.

Η ΑΕΛ είχε δοκάρι, με τον Τ¨οΡΕ΅σΤο 61΄, ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ήταν αλλαγή διαιτητή στο 81΄ (τραυματίστηκε ο Γκλεν Νίμπεργκ), αλλά και η 15λεπτη διακοπή του αγώνα μετά το γκολ της Καραμπάχ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόφσκι, Ριέρα (76΄ Μάζουρεκ), Έουλερ (59΄ Πελέ), Τόρες, Τσέποβιτς (85΄ Μαΐντεβατς)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Ντάφερφελντ, Ρέινολντς, Παντελή, Παπαφώτης, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μπάμπιτς

ΚΑΡΑΜΠΑΧ (Κουρμπάν Κουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίγεφ, Χουσεΐνοφ, Μεντβέντεφ, Μεδίνα, Μπαϊράμοφ, Αντράντε, Γκαράγιεφ, Ρομέρο, Όζομπιτς (73΄ Κάντι), Ζούμπιρ, Σεϊντάγεφ

Στον πάγκο: Μπαράγεφ, Αράζλι, Μουσταφατάτζε, Ιμπραχιμλί, Γκουρμπανλί, Αλίγεφ, Χουσεϊνζάντε, Βέσοβιτς, Γκουλίγεφ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεντβέντφ

ΘΕΑΤΕΣ: 2.000

ΤΕΛΟΣ

Επανήρχισε ο αγώνας…

Επέστρεψαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ… Σε λίγο η επανέναρξη. Υπολείπονται τρία λεπτά για το φινάλε.

90΄ +9 Προσωρινή η διακοπή μέχρι να ηρεμήσουν όλοι…

90΄ +7 Ο διαιτητής λέει στους ποδοσφαιριστές να πάνε στα αποδυτήρια.

90΄ +5 Ένταση και πάλι στον πάγκο της Καραμπάχ.  Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο μετά το γκολ.

90΄ +3 ΓΚΟΛ 1-1 Αντεπίθεση για την Καραμπάχ, ο Ζουμπίρ βγήκε μόνος έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

90΄ +1 Σουτ του Σεϊντάγεφ, έδιωξε σε κόρνερ ο Μεντόγεβιτς μπροστά από τη γραμμή τέρματος.

85΄ Πολύ καλή η παρουσία της ΑΕΛ που πήρε προβάδισμα στο σκορ και διατηρεί το μηδέν παθητικό χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

84΄ Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, ο Μάζουρεκ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

81΄ Αλλαγή διαιτητή. Ο Γκλεν Νίμπεργκ τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο 4ος διαιτητής Μπόγιαν Πάντζιτς.

69΄ ΓΚΟΛ 1-0 Η ΑΕΛ! Ο Τσέποβιτς ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι.

67΄ ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΑΕΛ! Ο Πελέ έφυγε πίσω από την άμυνα της Καραμπάχ, έκανε την προβολή με τον  Μαγκομενταλίγεφ να τον ανατρέπει και σωστά να δίνεται το πέναλτι.

61΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ριέρα βρήκε τον Τόρες ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

60΄ Σουτ του Τόρες έξω από την περιοχή, απέκρουσε εύκολα ο Μαγκομενταλίγεφ.

53΄ Αντεπίθεση για την Καραμπάχ, ο Ρομέρο έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Βοζίνια να αποκρούει.

46΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Καραμπάχ. Ο Όζομπιτς βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, όμως ο Τεϊσέιρα πρόλαβε και έβαλε την προβολή, διώχνοντας σε κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο, αφού οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικές. Ελάχιστες καλές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες…

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

37΄ Λανθασμένη υπόδειξη οφ σάιντ του Σεϊντάγεφ ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Βοζίνια, ο οποίος έτσι και αλλιώς απέκρουσε το σουτ του Αζέρου.

35΄ Σουτ του Ρομέρο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

25΄ Παιχνίδι… τακτικής στην Αρένα. Καμία ομάδα δεν μπορεί να επιβληθεί. Πολύ καλά στημένη η ΑΕΛ.

22΄ Πέναλτι ζήτησε η ΑΕΛ σε κράτημα του Χουσεΐνοφ στον Τσέποβιτς. Υπάρχει παράβαση και κακώς δεν υποδείχθηκε από τον Σουηδό διαιτητή.

6΄ Ο Τσέποβιτς σκόραρε, με προβολής, όμως υποδείχθηκε οφ σάιντ…  Σωστή η υπόδειξη του βοηθού διαιτητή.