Στο «Χ» με Μπεϊτάρ (ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΑ)
ΑΕΚ

Δεν ανέδειξε νικητή το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στη Σλοβενία, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ. Ο Καταλά προέβη ξανά σε αρκετές δοκιμές, χρησιμοποιώντας πολλούς ποδοσφαιριστές και δοκίμασε δύο σχήματα.

Ανεπίσημο ντεμπούτο για Μιλίτσεβιτς και Νταρμπισάιαρ, ενώ δεν αγωνίστηκαν ξανά οι Τρισκόφσκι και Άμπραχαμ, όπως και ο Τούμπας. Στο 35’ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού ο Τρουγιόλς και τη θέση του πήρε ο Χριστοφόρου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ αγωνίστηκε με σύστημα 4-3-3. Ο Μαρτίνεθ ήταν στο τέρμα, οι Τρουγιόλς και Μιλίτσεβιτς στα στόπερ, με τους Γκαρσία-Φερνάντεθ ως ακραίους μπακ, ενώ στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Ναούμ, Λουΐς Γκουστάβο και Αναστασίου. Μακρής και Σιαθάς ήταν στα άκρα και τον Ολατούνζι στην κορυφή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως γίνεται αντιληπτό βάσει των επιλογών του Καταλά, η ΑΕΚ αγωνίστηκε με 4-4-2. Παρέμεινε στο τέρμα ο Μαρτίνεθ, στα στόπερ παρέμεινε ο Χριστοφόρου αλλά με παρτενέρ τον Γκονζάλεθ, ενώ ακραίοι μπακ ήταν οι Εγγλέζου και Τάντι, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Οι Σπιρόφσκι και Στεφάνου ήταν στο κέντρο, με Τιάγκο και Ακοράν στα άκρα και τους Νταρμπισάιαρ-Ρομό στην κορυφή.

Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση για το φιλικό, η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήταν στο 32’ με το σουτ του Αναστασίου να περνάει άουτ, ενώ η καλύτερη ευκαιρία της ήταν στο 75’, όταν ο Ρομό έκανε το σουτ μετά από συνεργασία με τον Νταρμπισάιαρ, όμως απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

ΑΕΚ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μαρτίνεθ, Τρουγιόλς (35’ Χριστοφόρου), Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Φερνάντεθ, Λουΐς Γκουστάβο, Ναούμ, Αναστασίου, Σιαθάς, Μακρής, Ολατούνζι.

ΑΕΚ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μαρτίνεθ, Τάντι, Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Εγγλέζου, Σπιρόφσκι, Στεφάνου (76’ Μάμας), Τιάγκο, Ακοράν (75’ Καλαϊτζής), Νταρμπισάιαρ, Ρομό.