ΕΡΜΗΣ 7-1 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Εφτάστερος! (ΦΩΤΟΣ)
Α' Κατηγορία

Έκανε το καθήκον του ο Ερμής που συνέτριψε με 7-1 την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος», μείωσε στους 5 βαθμούς από τον Εθνικό (σ.σ. 4 από τη Δόξα που έχει ματς λιγότερο) και θα πάει να παίξει τα ρέστα του στο Δασάκι την επόμενη αγωνιστική.
Η Καρμιώτισσα που για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε πως σκέφτεται την επόμενη σεζόν, γνώρισε άλλη μία βαριά ήττα.
Για την ομάδα του Δημήτρη Δασκαλάκη, σκόραραν τέσσερις διαφορετικοί ποδοσφαιριστές. Σε αρκετά καλό απόγευμα βρέθηκαν οι Ρουσιάς, Γκάταριτς και Δημητρίου που πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Γεωργίου.

Ερμής (Δ. Δασκαλάκης): Φιρινίδης (67′ Αντωνίου), Καραγκούνης (33′ Γκάταριτς), Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (67′ Χατζηαντώνης), Φόλπρεχτ (61′ Καϊσερλίδης), Ρουσιάς, Κυριακίδης, Γεωργίου (61′ Βάλπορτ), Παντελή, Σιντιμπέ, Ρουσιάς
Στον πάγκο: Κύπρου, Αλαμπρίτης, Ντίας, Σάαντο, Χατζηαντώνης

Καρμιώτισσα (Γ. Ποντικός): Παπλωματάς, Παχίπης (61′ Λιασίδης), Μπουμπακάρι, Ρομό (46′ Ορφανίδης), Χριστοφή, Κωμοδίκης, Χατζηβασίλης, Καψός, Μιχαήλ, Δημητρίου (55′ Γενεθλίου), Χέρτσκοβιτς (46′ Χρυσοστόμου)

Έναρξη του αγώνα.
2′
Μακρινό σουτ του Μέιρα, θα διώξει με γροθιές ο Παπλωματάς.
9′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Γύρισμα του Γεωργίου από τα δεξιά, ο Ρουσιάς δεν κατάφερε από το ύψος της περιοχής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπλωματά που ήταν εκτός θέσης.
18′ ΣΧΟΛΙΟ: Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και την κατοχή ο Ερμής και ψάχνει τους διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Παπλωματά. Σε παθητικό ρόλο μέχρι στιγμής οι φιλοξενούμενοι. Είχε ένα πρόβλημα ο Ρομό, που επέστρεψε όμως στο παιχνίδι και δείχνει να μπορεί να συνεχίσει.
20′
Πλασέ του Χατζηβασίλη από το ύψος της περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Φιρινίδης.
23′ Ο Ρουσιάς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα με τον Καψό να διώχνει προτού η μπάλα φτάσει στον Γεωργίου.
27′ Δεξί φαλτσαριστό σουτ του Γεωργίου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπλωματά.
32′ Σουτ του Φόλπρεχτ εκτός περιοχής, θα μαζέψει με διπλή προσπάθεια ο Παπλωματάς.
33′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Καραγκούνης με τον Γκάταριτς να παίρνει τη θέση του.
36′ ΓΚΟΛ 1-0: Μακρινό σουτ του Μέιρα, η μπάλα βρήκε στην οριζόντια δοκό και στην επαναφορά ο Γεωργίου με σκαστή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
39′
Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με τον Ρομό να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φιρινίδη.
41′ Ακυρώνεται ορθά γκολ του Ρουσιά, καθώς προηγήθηκε οφσάιντ στον Παντελή που έκανε την ασίστ.
42′ ΓΚΟΛ 2-0: Ασταθής επέμβαση του Παπλωματά σε σουτ του Ρουσιά, ο Γκάταριτς με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
Τέλος α’ ημιχρόνου. 2-0 για τον Ερμή που ήταν κατά πολύ καλύτερος.

Έναρξη του β’ ημιχρόνου με δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Χρυσοστόμου και Ορφανίδης αντί των Χέρτσκοβιτς και Ρομό.
52′ ΓΚΟΛ 3-0: Σέντρα από τα δεξιά του Φόλπρεχτ, ανέβηκε πιο ψηλά από όλους ο Ρουσιάς και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 15ο γκολ για τον 28χρονο φορ. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
53′
Σουτ του Γκάταριτς, έδιωξε με τα πόδια ο Παπλωματάς.
55′ Ο Γενεθλίου στη θέση του Δημητρίου.
60′ ΓΚΟΛ 4-0: Σκοράρει ξανά ο Γκάταριτς με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Παπλωματά.
61′
Αλλαγή για την Καρμιώτισσα με τον Λιασίδη να παίρνει τη θέση του Παχίπη. Καϊσερλίδης και Βάλπορτ αντί των Φόλπρεχτ και Γεωργίου.
67′ Αλλαγές για τον Ερμή. Φιρινίδης και Μέιρα θα περάσουν εκτός με τους Αντωνίου και Χατζηαντώνη να παίρνουν τις θέσεις τους.
71′ ΓΚΟΛ 4-1: Σκόραρε ο Χατζηβασίλης και μείωσε στο σκορ με ένα ωραίο αριστερό πλασέ. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ, όμως επικυρώθηκε αφού εξετάστηκε από τον AVAR.
75′ ΓΚΟΛ 5-1: Γύρισμα του Βάλπορτ από τα αριστερά, ο Ρουσιάς από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπλωματά.
83′ ΓΚΟΛ 6-1: Ο Καϊσερλίδης βρήκε με διαγώνια μπαλιά τον Δημητρίου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπλωματά.
90′ ΓΚΟΛ 7-1: Φοβερό σουτ του Δημητρίου έπειτα από πάσα του Ρουσιά, η μπάλα τράνταξε τα δίχτυα του Παπλωματά.