ΔΟΞΑ-ΑΠΟΕΛ 1-2: Με αυτογκόλ και Ανουάρ! (ΦΩΤΟΣ/ΒΙΝΤΕΟ)
Α' Κατηγορία

Με ένα αυτογκόλ του Γκολομπάρτ και ένα γκολ του Ανουάρ το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-1 την Δόξα στο Μακάρειο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του β΄ γκρουπ του πρωταθλήματος Cyta. Πλέον με την ήττα αυτή η Δόξα εξακολουθεί να βρίσκεται σε δύσκολη θέση στην μάχη της παραμονής.
Στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ μπορεί να είχε την κατοχή αλλά η Δόξα ήταν καλύτερη και πιο απειλητική χωρίς όμως να μετουσιώσει κάποια από τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Στην επανάληψη οι γαλαζοκίτρινοι ανέβηκαν, άνοιξαν το σκορ στο 56΄ με αυτογκόλ του Γκολομπάρτ μετά από προσπάθεια του Σαμπάλα. Το 2-0 ήρθε δέκα λεπτά αργότερα όταν στο 76΄ ο Ντε Βινσέντι άλλαξε ωραία με τον Ανουάρ και ο Μαροκινός με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στο σκορ με τον Σαντίκ στο 82΄, είχε την ευκαιρία με τον Λουίς Κάρλος στο 88΄ την οποία απέκρουσε ο Ουζόχο και το 2-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΔΟΞΑ (Μ.Σατσιάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (77΄ Οικονομίδης), Σαντίκ, Χριστοφή, Καρλίτος (57΄ Ολιβέιρα), Ασαμόα (57΄ Λουίς Κάρλος), Τραϊτσέφσκι (77΄ Γκίλσον), Γκολομπάρτ, Άδωνη (70΄ Μπιλάλ), Κίκας
Στον πάγκο: Παρασκευά, Α.Φασουλιώτης, Μ.Φασουλιώτης, Γκλίσικ

ΑΠΟΕΛ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Βινίσιους (57΄ Μερκής), Σάντος, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης (57΄ Γεωργίου) (88΄ Βρόντης), Ζαχίντ (46΄ Νσούε), Κλωναρίδης, Σαμπάλα, Κούτσακος (77΄ Γουίλερ).

Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης

Τεράστια  διπλή ευκαιρία για την Δόξα. Ο Καρλίτος από κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρια και στην επιστροφή της μπάλας ο Ασαμόα που ακολούθησε την φάση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω με εξουδετερωμένο τον Ουζόχο.

Έγινε η μπαλιά πίσω από την άμυνα της Δόξας αλλά ο Σισκόφσκι βγήκε έγκαιρα και έδιωξε την μπάλα μπροστά από τον Ντε Βινσέντι.

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά τα πρώτα λεπτά στα οποία η Δόξα μπήκε δυνατά και έχασε την ευκαιρία, το ΑΠΟΕΛ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχει την κατοχή της μπάλας αλλά ακόμα δεν έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία.

23΄ Προσπάθησε να απειλήσει η Δόξα. Ωραία κίνηση και σουτ του Κίκας, η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.

26΄ Νέα καλή φάση για την Δόξα. Ο Κίκας έκανε ωραία κίνηση, άλλαξε κατεύθυνση, έκανε το πλασέ αλλά ο Ουζόχο ήταν σε ετοιμότητα και έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

30΄ Πρώτη τελική προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ. Ο Λουντέμο δοκίμασε το σουτ από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Ζαχίντ πέρασε ο Νσούε.

47΄ Καλό μακρινό σουτ του Σαντίκ, η μπάλα έφυγε έξω.

50΄ Καλό σουτ του Κούτσακου εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα  ο Σισκόφσκι μάζεψε την μπάλα.

56΄ ΓΚΟΛ. 0-1. Το ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ.  Ο Λουντέμο κατέβασε τον Σαμπάλα ο οποίος από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή έκανε το σουτ, ο Γκολομοπάρτ έβαλε το πόδι στην προσπάθεια του να σταματήσει την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

60΄ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γεωργίου έκανε το συρτό γύρισμα αλλά ο Ντε Βινσέντι από κοντά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

61΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Κίκας σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, η μπάλα στην συνέχεια χτύπησε στον Ουζόχο και έφυγε κόρνερ.

76΄ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι συνεργάστηκε άψογα με τον Ανουάρ και ο Μαροκινός με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

82΄ ΓΚΟΛ. 1-2. Μέιωσε η Δόξα με κεφαλιά του Σαντίκ και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

88΄ Ευκαιρία για την Δόξα. Το πλασέ του Λουίς Κάρλος απέκρουσε ο Ουζόχο.