ΓΑΛΛΙΑ: «Κόλλησε» η Λιλ, αλλά ο τίτλος είναι στα… πόδια της! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)
Γαλλία

Η Λιλ κόλλησε στο 0-0 με τη Σεντ Ετιέν και την τελευταία αγωνιστική θέλει νίκη μέσα στην Ανζέ για να σηκώσει την κούπα.

LIGUE 1’-37η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό-Ρεν: 2-1

(Μπεν Γεντέρ 16’, Γκολόβιν 29’-Μπεριζό 68’)

Η Μονακό κέρδισε τη Ρεν με 2-1 και η 3η θέση είναι στα χέρια της.

Στο 16ο λεπτό ο Μπεν Γεντέρ άνοιξε το σκορ για τη Μονακό και στο 29’ ο Γκολόβιν έκανε το 2-0. Στο 68ο λεπτό ο Μπεριζό μείωσε σε 2-1 και στο 86’ αποβλήθηκε ο Νταμιέν Ντα Σίλβα της Ρεν.

Ντιζόν-Ναντ: 0-4

(Κουλιμπαλί 6’, Κολό 32’, 90+3′ Μπλας 90+1’)

Η Ναντ κέρδισε με 4-0 στην έδρα της Ντιζόν και θα παλέψει στα μπαράζ για τη παραμονή της.

Η Ναντ άνοιξε το σκορ με τον Κουλιμπαλί στο 6ο λεπτό και στο 32’ ο Κολό έκανε το 0-2. ο Μπλας έγραψε το 0-3 στο 90+1’ και στο 90+3’ ο Κολό έγραψε το 0-4.

Λοριάν-Μετς: 2-1

(Βισά 31’ πεν., Εργκό 74’-Τραορέ 73΄)

Άλμα παραμονή για τη Λοριάν που κέρδισε με 2-1 τη Μετς.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Βισά στο 31ο λεπτό και ο Τραορέ ισοφάρισε σο 73’ αλλά με τη σέντρα ο Εργκό έγραψε το 2-1.

Μπορντό-Λανς: 3-0

(Χουάνγκ 32’ πεν., Σαμπαλί 89, Ζαρκανέ 90+1’’)

Τεράστια νίκη με 3-0 πέτυχε η Μπορντό επί της Λανς κι έκανε άλμα παραμονής.

Ο Χουάνγκ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 32ο λεπτό και στο 89’ ο Σαμπαλί έγραψε το 2-0. Στο 90+1’ ο Ζαρκανέ έγραψε το 3-1.

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεμς: 4-0

(Νεϊμάρ 14’, Εμπαπέ 24’, Μαρκίνιος 68’, Κεν 89’)

H Παρί κέρδισε με 4-0 τη Ρεμς, μείωσε στον πόντο από τη Λιλ και της έβαλε άγχος.

Στο 11ο λεπτό ο Αμπντελχαμίντ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα ενώ ο Εμπαπέ έγραψε το 2-0 στο 24’. Στο 68ο λεπτό ο Μαρκίνιος διαμόρφωσε το 3-0 και στο 89’ ο Κεν έγραψε το 4-0.