Η επιστροφή της «ΚΥΡΙΑΣ» του ΤΙΜΟΥΡ! (ΦΩΤΟΣ/ΒΙΝΤΕΟ)
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Σε έναν συναρπαστικό τελικό Κυπέλλου, η Ανόρθωση πανηγύρισε το 12ο τρόπαιο στην ιστορίας της επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού στην παράταση.
Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, ένα γκολ του Κβιλιτάια στο 110΄ χάρισε το Κύπελλο στην «Κυρία» που επέστρεψε στους τίτλους μετά από 11 ολόκληρα χρόνια και πάλι με την Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της.
Η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 59ο λεπτό με μια γκολάρα του Αρτυματά, ενώ εξίσου όμορφο γκολ ήταν και αυτό τη ισοφάρισης από τον Ολυμπιακό δυο λεπτά αργότερα από τον Σαρφό ο οποίος πέρας όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 2-1 ήρθε στην παράταση και πιο συγκεκριμένα στο 110΄ από τον Κβιλιτάια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης (86΄ Γκαλίτσιος), Κορρέα, Αρτυματάς, Νταουσβίλι (46΄ Χουσμπάουερ), Μίχα (65΄ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Καλτσάς (90΄ Χριστοφή), Κορέια (105΄ Ελουντού), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Κυριάκου, Σαμπίνια (90+1′ Ανδρέου), Σωτηρίου, Νάνι, Ζαχαρίου (81΄ Κα), Σαντάνα (100΄ Γαρουφαλιάς), Μάντζης (106΄ Κοστόφ), Σαρφό (106΄ Γκουστάβο), Σάλι
Στον πάγκο: Αγριμάκης, Γκουστάβο, Μανρίκε, Χάνι, Χαραλάμπους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Καλτσάς, Οκριασβίλι, Ρισβάνης, Κορέια, Χουσπάουερ /Σωτηρίου
Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας

Κόρνερ για την Ανόρθωση από αριστερά, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα η Ανόρθωση που δείχνει αποφασισμένη να αναλάβει την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά.

7΄Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Νεόφυτος Μιχαήλ αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ σουτ του Μίχα από καλή θέση. Ο Ισραηλινός άσος απέφυγε με έξοχο τρόπο τους Σωτηρίου και Σαμπίνια και από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

10΄Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας. Το εκτελεί ο Σαρφό αλλά δεν προκαλεί κανένα κίνδυνο στην άμυνα της Ανόρθωσης.

Ισοζυγίζει τον αγώνα ο Ολυμπιακός που προσπαθεί να κερδίσει την μάχη του ελέγχου του αγώνα.

14΄ Κόρνερ του Σαρφό από δεξιά, σουτ στη κίνηση από τον Σωτηρίου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

15΄ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Νταουσβίλι για χτύπημα στον Σαρφό.

17΄ Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια για σκληρό φάουλ στον Κυριάκου.

20΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ψάλτης από δεξιά έκανε την συρτή σέντρα, ο Ζαχαρίου έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

31΄ Ο Οκριασβίλι δοκίμασε την απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά και ανάγκασε τον Μιχαήλ σε δύσκολη απόκρουση στην δεξιά του γωνία.

33΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κόρνερ του Καλτσά από δεξιά, πιο ψηλά από όλους πήδηξε ο Κβιλιτάια ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

37΄ Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά για δυνατό φάουλ στον Σάλι.

39΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μάντζης και Σάλι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο τελευταίο έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

40΄ Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά αλλά σωστά τοποθετημένος ο Μιχάηλ μπλόκαρε την μπάλα.

44΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Νταουσβίλι με ωραία πάσα έβαλε μόνο τον Καλτσά απέναντι στον Μιχαήλ αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Κυριάκου.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατιστικά του α΄ ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Νταουσβίλι πέρασε ο Χουσμπάουερ. Μάλλον η αλλαγή έγινε για το γεγονός ότι ο Γεωργιανός έχει αντικρύσει κίτρινη κάρτα και φοβούμενος αποβολή του ο Τιμούρ τον απέσυρε.

51΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Η Κόντρες έφεραν την μπάλα μπροστά στον Ρισβάνη ο οποίος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά και πάλει σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ απέκρουσε την μπάλα.

54΄ Κίτρινη κάρτα στον Οκριασβίλι για δυνατό φάουλ στον Ψάλτη.

59΄ ΓΚΟΛ. 1-0. Η Ανόρθωση ανοίγει το σκορ. Έκανε το λάθος ο Σωτηρίου, έκλεψε ο Οκριασβίλι, έδωσε στον Κβιλιτάια, αυτός στον Μίχα ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Αρτυματά που κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

61΄ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Ο Σαρφό πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του , δεν μπόρεσε κανείς να τον σταματήσει και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

63΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Ζαχαρίου γύρισε στον Σάλι ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια.

67΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μιχάηλ απέκρουσε εντυπωσιακά το γυριστό σουτ του Κβιλιτάια.

77΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαρφό, απέκρουσε δύσκολα ο Λόρια.

86΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ρισβάνης μετά από μι διεκδίκηση με τον Σωτηρίου έπεσε άσχημα, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Γκαλιτσιος.

87΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Μιχαήλ πραγματοποίησε άστοχη έξοδο αλλά η κεφαλιά του Κβιλιτάια έφυγε έξω.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΗΜΙΩΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

94΄ Ωραία κίνηση και σουτ του Κα, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λόρια.

104΄ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Ψάλτης έπιασε έναν κεραυνό από μακριά και ανάγκασε τον Λόρια σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

110΄ ΓΚΟΛ. 2-1. Παίρνει προβάδισμα η Ανόρθωση μετά από μια απίστευτη φάση. Ο Χουσμπάουερ έκανε το τακουνάκι, απέκρουσε ο Μιχαήλ, στην επαναφορά ο Ελουντού έκανε το σουτ το οποίο έβγαλε και πάλι ο Μιχαήλ αλλά ο Κβιλιτάια στην τρίτη προσπάθεια της Κυρίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.