LA LIGA: Άλμα Ευρώπης για την Μπέτις! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)
ΔΙΕΘΝΗ

Άλμα Ευρώπης για την Μπέτις, που κέρδισε με 2-1 τη Γρανάδα και βρέθηκε και πάλι στην 6η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Europa. Πρώτος σε συμμετοχές στην ιστορία της Μπέτις, ο Χοακίν!

Στο 3ο λεπτό ο Μοντορό προσπάθησε να κρεμάσει από το κέντρο τον Μπράβο με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 13’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Γρανάδα, το σουτ του Χοακίν πε΄ρασε έξω. Στο 14’ ο μΠράβο πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε λάθος διώξιμο του Μπάρτρα και σε σουτ του Φέδε Βίκο.

Στο 21ο λεπτό το σουτ του Ερέρα πέρασε έξω και  στο 22’ ακυρώθηκε το γκολ του Σουάρες ενώ στο 26’ ο Εσκανδέλ είπε όχι σε σουτ του Ρουϊμπάλ και στο 39’ ο Ιγκλέσιας κατέβασε στο πέναλτι, γύρισε πανέμορφα και με σουτ έκανε το 1-0.

Στο 54ο λεπτό ο Μπράβο έσωσε μετά από σουτ του Πουέρτας ο οποίος στο 57’ αστόχησε για λίγο με όμορφο πλασέ και στο 66’ ο Μπάρτρα έκανε τραγικό λάθος και ο Ματσίς έκλεψε, πέρασε και τον Μπράβο και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1.

Στο 74ο λεπτό ο Μπράβο σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φουλκιέ και στο 78’ ήταν η σειρά του Εσκανδέλ να πει όχι σε κεφαλιά του Μπάρτρα. Η Μπέτις πίεσε από εκεί και πέρα, έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες και στο 87’ η Μπέτις κέρδισε έμμεσο φάουλ και ο Ιγκλέσιας με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Έμερσον, Μπάρτρα, Βίκτορ Ρουίθ, Μιράνδα, Ροντρίγκεθ, Καρβάλιο (80’ Ρόδρι), Κανάλες (89’ Γουαρδάδο), Χοακίν (72’ Λάινες), Ιγκλέσιας, Ρουϊμπάλ (72’ Τέγιο)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Εσκανδέλ, Χερμάν Σάντσεθ, Φουλκιέ, Ντουάρτε (77’ Βίκτορ Ντίαθ), Κίνι, Ερέρα (62′ Eτεκί), Γκοναλόν, Πουέρτας, Μοντορό (13’ Φέδε  Βίκο, 77’ Μολίνα), Ματσίς (77’ Ναουέλ Πέρεθ), Σουάρες