ΕΛΛΑΔΑ: Ο Βόλος έσπρωξε την Λάρισα στη… β΄ Εθνική!
Ελλάδα

Τον δρόμο για την… Β’ Εθνική πήρε η Λάρισα του Κούγια που έχασε και στον Βόλο με 3-1 από την τοπική ομάδα και πέφτει απ’ ευθείας με το μέλλον μίας εκ των σπουδαιότερων επαρχιακών ομάδων να διαγράφεται ζοφερό! Δουβίκας και Μπαρτόλο «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο μέρος, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο. Aποβλήθηκε ο Τσόσιτς, μείωσε με τον Ντουρμισάι η ΑΕΛ, την χαριστική βολή ο Μπουένο!

Όλα… στραβά πήγαν για την ΑΕΛ από τα πρώτα λεπτά. Αν και ήταν η ομάδα που ήθελε τη νίκη, απειλήθηκε πρώτη στο 3ο μόλις λεπτό από τον Δουβίκα (το πλασέ του Έλληνα φορ πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Νάγκι). Στη συνέχεια έμαθε πως ο ΟΦΗ είχε ανοίξει το σκορ στην Λαμία και στο 8′ βρέθηκε πίσω στο σκορ! Ο Νίνης βρήκε τον Δουβίκα με υπέροχη μπαλιά μέσα στην περιοχή και ο Έλληνας φορ με το 14ο του τέρμα εφέτος έκανε το 1-0. Οι βυσσινί… δεν μπορούσαν ούτε να κρατήσουν την μπάλα. “Λευκή πετσέτα” από το πρώτο 20λεπτο και μαθηματικός υποβιβασμός για την ΑΕΛ από νωρίς! Ένα σουτ του Στίφλερ από μεγάλη απόσταση μόνο τελική δεν μπορεί να θεωρηθεί για τους φιλοξενούμενους… Στο 38′ έγινε και το 2-0. Ο Δουβίκας “έφτιαξε” τον Μπαρτόλο με μπαλιά-τρύπα μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ και ο Αργεντινός με ψύχραιμο πλασέ έριξε… για τα καλά τους βυσσινί. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία… υποψία ευκαιρίας για την ΑΕΛ στο 43′. Ο Νικολιάς βρήκε τον Ντουρμισάι στην περιοχή, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα όπως θα ήθελε ώστε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Ο Βόλος κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη. Προσπάθησε να κλείσει τους χώρους προς την περιοχή του Κλέιμαν. Στο 58′ η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσόσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά βρήκε ένα γκολ στο 69′ με τον Ντουρμισάι να μειώνει σε 2-1 χάρη σε πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Τέκιο! Η… χαριστική βολή όμως για την ΑΕΛ ήρθε στο 74′ από τον Μπουένο. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Αργεντινό, ο οποίος με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έκανε το 3-1. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα τελευταία λεπτά με το 3-1 να μένει ως το τέλος και την ΑΕΛ να υποβιβάζεται στη Super League 2.

NΠΣ ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Φερράρι, Τσοκάνης(81′ Κρητικός), Μπαριέντος(46′ Περέα), Νίνης(66′ Μπουένο), Μαρτίνες(46′ Ριένστρα), Μπαρτόλο(77′ Κιάκος), Δουβίκας

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ηλιάδης, Γιακιμόφσκι, Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Στίφλερ(46′ Μουκάνζο), Κολομπίνο, Νικολιάς, Ντουρμισάι(82′ Γρηγορόπουλος), Ακούνια, Πινακάς