ΤΣΕΛΣΙ-ΡΕΑΛ 2-0: Κυριαρχία και τώρα… αγγλικός εμφύλιος!
Champions League

Στον τελικό του Champions League η Τσέλσι μετά από 9 ολόκληρα χρόνια η Τσέλσι. Ο Τούχελ «έδεσε» κόμπο τον Ζιντάν, η Τσέλσι έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες κόντρα στη Ρεάλ και εν τέλει κέρδισε με 2-0. Έτσι τσέκαρε εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό καθώς στο πρώτο ματς στη Μαδρίτη είχε πάρει ισοπαλία 1-1 από τους «μερένχες» και θα παλέψει για την κούπα με τη Σίτι στις 29 Μαΐου στην Κωνσταντινούπολη.

Στο 12’ ο Ρίντιγκερ έπιασε φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα, αλλά ο Κουρτουά έβγαλε με τις γροθιές και στο ίδιο λεπτό ο Μάουντ έκανε πανέμορφη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά αλλά ο Κουρτουά έβγαλε και πάλι.

Στο 18’ ο Μάουντ άνοιξε αριστερά στον Τσίλγουελ, που σέντραρε με τη μια για τον Βέρνερ κι εκείνος πλάσαρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ στον Γερμανό, ενώ στο 26’ ο Μπενζεμά γύρισε πανέμορφα στο ημικύκλιο της περιοχής κι έκανε άψογο σουτ αλλά ο Μεντί πετάχτηκε στη γωνία του κι έδιωξε εντυπωσιακά.

Και στο 28ο λεπτό ο Καντέ πίεσε κι έκλεψε ψηλά, έβγαλε στον Χάβερτς που πλάσαρε τον Κουρτουά. Η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Βέρνερ που με κεφαλιά σε κενό τέρμα έγραψε το 1-0.

Στο 35’ ο Μόντριτς σήκωσε όμορφα στον Μπενζεμά, που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μεντί έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο 42’ ο Μάουντ έκανε φοβερή ενέργεια από αριστερά και σούταρε με ρο δεξί αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Βέρνερ που δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά και ο Κουρτουά μπλόκαρε.

Στο 47’ ο Αθπιλικουέτα σέντραρε από δεξιά και ο Χάβερτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στο 52’ ο Τσίλγουελ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Η Τσέλσι πίεζε συνεχώς και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βέρνερ πάτησε πανέμορφα στον Μάουντ που πάτησε περιοχή κι έκανε το πλασέ από δεξιά αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Κουρτουά, ενώ στο 59’ ο Ζορζίνιο έβγαλε πανέμορφη κάθετη στον Χάβερτς, που βρέθηκε μόνος με τον Κουρτουά κι έκανε το πλασέ αλλά ο Βέλγος έβγαλε με το πόδι..

Στο 64’ ο Αζάρ έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Μεντί έδιωξε στη γωνία του, ενώ στο 66’ η Τσέλσι έβγαλε απίθανη κόντρα με τον Βέρνερ, ο Γερμανός άνοιξε αριστερά στον Καντέ που πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Βαλβέρδε είχε προλάβει να καλύψει κι έσωσε με προβολή.

Στο 73ο λεπτό ο Μάουντ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Σίλβα πήρε αι πάλι την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 77’ ο Πούλισικ έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από δεξιά αλλά ο Χάβερτς δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή σε κενό τέρμα.

Στο 81’ το διαγώνιο σουτ του Πούλισικ από δεξιά έφυγε λίγο έξω ενώ στο 85’ ο Καντέ έβγαλε δεξιά στον Πούλισικ που περίμενε όσο έπρεπε κι έκανε το γύρισμα και ο Μάουντ με πλασέ σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
ΤΣΕΛΣΙ (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (88΄ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ (89΄ Ζίγιεχ), Χάβερτς (90΄+4 Ζιρού), Βέρνερ (67΄ Πούλισικ)
Στον πάγκο: Καμπαγιέρο, Κέπα, Αλόνσο, Έμερσον, Ζουμά, Γκίλμουρ, Χάντσον-Οντόι, Έιμπραχαμ
ΡΕΑΛ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Νάτσο, Μιλιτάο, Ράμος, Μεντί (63΄ Βαλβέρδε),  Κασεμίρο (76΄ Ροντρίγκο), Μόντριτς, Κρόος, Αζάρ (89΄ Μαριάνο), Βινίσιους (66΄ Ασένσιο), Μπενζεμά
Στον πάγκο: Λούνιν, Αλτούμπιν, Μαρσέλο, Οντριοθόλα, Ίσκο, Αρίμπας, Μπλάνκο, Μίγκελ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
17΄
Μακρινό σουτ του Μόντριτς, απέκρουσε ο Μεντί.
26΄ Δυνατό σουτ του Μπενζεμά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μεντί.
28΄ ΓΚΟΛ 1-0 Πλασέ του Χάβερτς, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Βέρνερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

36΄ Κεφαλιά του Μπενζεμά, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Μεντί.
47΄ Κεφαλιά του Χάβερτς στο οριζόντιο δοκάρι.
53΄ Μόνος ο Μάουντ έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
58΄ Ο Χάβερτς έφυγε πίσω από την άμυνα της Ρεάλ, έκανε το σουτ με τον Κουρτουά να αποκρούει.
66΄ Τετ α τετ του Καντέ με τον Κουρτουά, ο Βέλγος τερματοφύλακας σώζει και πάλι τη Ρεάλ.
85΄ ΓΚΟΛ 2-0 Με πλασέ του Μάουντ η Τσέλσι διπλασιάζει τα γκολ της.