ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2: Τον ΣΚΟΤΩΣΕ! (ΦΩΤΟΣ)
Α' Κατηγορία

Απίθανη εξέλιξη και αποτέλεσμα που σβήνει τα όνειρα του Απόλλωνα για τον φετινό τίτλο. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη χρειαζόταν μόνο τη νίκη για να πάει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα στο ΓΣΠ, όμως εξήλθε ισόπαλη 2-2 από τον Ολυμπιακό εντός έδρας, σε ένα παιχνίδι όπου περισσότερο τον κυρίευσε το άγχος. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός που δεν είχε τίποτα να χάσει και έπαιξε ελεύθερα στη Λεμεσό, έφτασε σε μία σπουδαία ανατροπή και δείχνει ότι θα πάει με την καλύτερη ψυχολογία μέχρι τον τελικό Κυπέλλου. Από την άλλη, η απογοήτευση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα όλων στον Απόλλωνα που δεν κατάφερε η ομάδα να παλέψει μέχρι τέλους τον φετινό τίτλο.

Και να σκεφτεί κανείς πως ο Απόλλωνας ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο 46’ με κοντινή προβολή του Πίττα, όμως η αμυντική αδράνεια του Γιούστε πέντε λεπτά μετά έδωσε τη δυνατότητα στον Μάντζη να φέρει το ματς στα ίσα. Και ενώ είχε φορτώσει την αντίπαλη περιοχή ο κ. Πετράκης, ο Ολυμπιακός σε μία αντεπίθεσή του με εκφραστή τον Ζαχαρίου έφτασε στην ανατροπή στο 69’. Ο Γκεριέ έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Απόλλωνα στο 89’ όμως η προσπάθεια έλαβε τέλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΠΕΤΡΑΚΗΣ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Γιούστε, Γκεριέ, Ντένιτς, Χάμπος (76′ Σακέτι), Ψύχας (46′ Πίττας), Ματέι (61′ Γιαννιώτας), Μπίσεσβαρ, Νταμπό (76′ Μπένσοπ)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Μαλεκκίδης, Φώτη, Μάρκοβιτς, Ηροδότου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. ΓΙΑΝΕΦΣΚΙ): Αγριμάκης, Ψάλτης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι Μανρίκε, Χάνι (46′ Ζαχαρίου), Σαντάνα (71′ Σαρφό), Χαραλάμπους (46′ Γαρουφαλιάς), Σάλι (76′ Κα), Μάντζης (82′ Κοστόφ)

Έναρξη στην αναμέτρηση.
5′
Επικίνδυνο γύρισμα του Σαντάνα από τα δεξιά, πρόλαβε και έδιωξε ο Φιλιώτης προτού η μπάλα φτάσει στον Χάνι.
11′ ΣΧΟΛΙΟ: Με περισσότερη αυτοπεποίθηση μπήκαν στο γήπεδο οι φιλοξενούμενοι, με τους παίκτες του Απόλλωνα να φαίνονται κυριευμένοι από το άγχος και να μη μπορούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις αλλά και ούτε να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Αγριμάκη.
15′
Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Χάμπο να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχή και τον Αγριμάκη να μπλοκάρει.
17′ Μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ από τα δεξιά, ο Γκεριέ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία.
20′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλι, έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.
23′ Πάτησε περιοχή από τα αριστερά ο Μπίσεσβαρ, έκανε το συρτό γύρισμα με τη μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.
24′ Γέμισμα προς τον Σάλι, ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε σε πρώτο χρόνο με τη μπάλα να φτάνει στο Μάντζη που επιχείρησε το ψιλοκρεμμαστό σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.
26′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Κατελάρη να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από άστοχη έξοδο του Αγριμάκη, χωρίς όμως να βρει στόχο.
27′ Κίτρινη κάρτα στον Γκεριέ.
30′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Φιλιώτης βρήκε τον Νταμπό από τα δεξιά που έκανε το γύρισμα, ο Ματέι όμως από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.
34′ Κίτρινη κάρτα στον Σαντάνα.
35′ Τεράστια διπλή φάση για τον Ολυμπιακό. Επέμβαση του Γιοβάνοβιτς σε πρώτο χρόνο στο σουτ του Σάλι που επιχείρησε και δεύτερη τελική με το κεφάλι, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
38′
Σκοράρει ο Νταμπό όμως ακυρώνεται, ορθά το γκολ, ως οφσάιντ.
44′ Ο Νταμπό βρήκε τον Μπίσεσβαρ εντός περιοχής όμως δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση και να απειλήσει τον Αγριμάκη που βγήκε και μάζεψε.
45+1′ Ο Αγριμάκης σταμάτησε εντυπωσιακά τον Μπίσεσβαρ που έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής.
Τέλος του α’ ημιχρόνου. Στο 0-0 το παιχνίδι στο Τσίρειο.

Έναρξη του β΄ημιχρόνου. Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Γαρουφαλιάς στη θέση του Χαραλάμπους και ο Ζαχαρίου αντί του Χάνι. Αλλαγή και για τον Απόλλωνα με τον Πίττα να παίρνει τη θέση του Ψύχα.
46′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Μπίσεσβαρ έπαιξε κάθετα με τον Πίττα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει τον Αγριμάκη. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
51′ ΓΚΟΛ 1-1: Σέντρα του Ψάλτη από τα δεξιά, ο Μάντζης με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
53′
Δυνατό γύρισμα του Γκεριέ από τα αριστερά, δεν πρόλαβε να κάνει τον προβολή ο Νταμπό. Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα.
59′ Μακρινό σουτ του Ντένιτς, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αγριμάκη.
61′ Μέσα ο Γιαννιώτας αντί του Ματέι.
67′ Κίτρινη κάρτα στον Μανρίκε.
69′ ΓΚΟΛ 1-2: Σκοράρει ο Ολυμπιακός με τον Ζαχαρίου. Το γκολ αρχικά ακυρώνεται ως οφσάιντ, ελέγχεται όμως μέσω VAR και επικυρώνεται καθώς ο Ζαχαρίου έφυγε πίσω από το κέντρο του γηπέδου.
71′
Ο Σαρφό αντί του Σαντάνα.
76′ Μπένσοπ αντί του Νταμπό και ο Σακέτι αντί του Χάμπου. Ο Σάλι από πλευράς Ολυμπιακού φεύγει από το γήπεδο για να μπει ο Κα.
80′ Κίτρινη κάρτα ο Σακέτι.
82′ Ο Κοστόφ αντί του Μάντζη.
89′ ΓΚΟΛ 2-2: Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Γκεριέ που με δυνατό πλασέ τράνταξε τα δίχτυα του Αγριμάκη.
Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2′
Σουτ του  Γιαννιώτα έδιωξε σε κόρνερ ο Αγριμάκης.
90+5′ Κίτρινη κάρτα στον Ψάλτη.
90+5′ Σέντρα του Μπίσεσβαρ, έπιασε την κεφαλιά ο Πίττας με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.
90+6′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κα απέναντι από τον Κα η μπάλα πέρασε έξω.
90+7′ Κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ.