EUROPA LEAGUE: Πολύ σκληρή για να αποκλειστεί η Ρόμα!
Europa League

Η Ρόμα κράτησε τον Άγιαξ στο 1-1 και βρέθηκε στα ημιτελικά καθώς είχε νικήσει με 2-1 το πρώτο παιχνίδι.
Ρόμα και Άγιαξ έμειναν στο 1-1 στο «Ολίμπικο» με τους «τζιαλορόσι» να προκρίνονται στα ημιτελικά αφού είχαν κερδίσει στο πρώτο ματς με 2-1.
Στο 4ο λεπτό ο Ιμπάνιεθ έσωσε προ του Άντονι ενώ στο 5’ ο Πελεγκρίνι έφυγε στην κόντρα αλλά πιεζόμενος από τον Κλάιμπερ, πλάσαρε πάνω στον Στεκέλενμπουργκ.
Στο 8ο λεπτό ο Ντζέκο έβγαλε όμορφα στον Βερετού που σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 10’ μετά από κόρνερ ο Ταλιάφικο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.
Στο 13ο λεπτό ο Πάου Λόπεθ έκανε τραγικό λάθος και ο Άντονι πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το γύρισμα στον Κλάασεν, που πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά είδε την μπάλα να κοντράρει στον Ιμπάνιεθ.
Στο 20’ ο Κλάιμπερ σέντραρε από δεξιά και ο Τάντιτς έκανε το γύρισμα από το πέναλτι αλλά ο Λόπεθ μπλόκαρε και στο 49’ ο Άγιαξ έφτασε στο γκολ.
Ο Σχούρς έβγαλε φοβερή κάθετη μπαλιά στον Μπρόμπεϊ που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ρόμα, πρόλαβε και την έξοδο του Λόπεθ και τσίμπησε την μπάλα για το 0-1.
Μάλιστα στο 56’ ο Άγιαξ πίεσε ψηλά κι έκλεψε, ο Μπρόμπεϊ έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Λόπεθ είπε όχι αλλά ο Τάντιτς πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε σε κενή εστία. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Μχιταριάν στην αρχή της φάσης.
Ωστόσο στο 72ο λεπτό ο Καλαφιόρι σέντραρε από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στο πίεσε δοκάρι στον Ντζέκο που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Κριστάντε, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ, Καλαφιόρι (81’ Βιγιάρ), Ντιαβαρά, Βερετού, Μχιταριάν (87’ Πέδρο), Πελεγκρίνι, Ντζέκo (80’ Μαγιοράλ)
ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Τίμπερ, Κλάιμπερ (22’ Σχουρς, 83’ Ιντρίσι), Μαρτίνες, Ταλιάφικο, Άλβαρες (70’ Κούντους), Χράφενμπερχ, Κλάασεν, Άντονι (46’ Μπρόμπεϊ), Τάντιτς, Νέρες (83’ Τραορέ)