Καρμιώτισσα 2-4 Εθνικός: Σπουδαίο παιχνίδι με νικητή τον Εθνικό! (ΦΩΤΟΣ/ΒΙΝΤΕΟΣ)
Α' Κατηγορία

Ο Εθνικός Άχνας νίκησε στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Καρμιώτισσα με 2-4, για την 6η αγωνιστική της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.
Ο Εθνικός ανέβηκε στους 37 βαθμούς, ξεφεύγοντας τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη ενώ η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην τελευταία θέση του Β΄ ομίλου με 22 βαθμούς.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα και πέτυχαν από ένα τέρμα. Αρχικά ο Περατικός με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Παπλωματά για το 0-1 του Εθνικού Άχνας ενώ στο 44ο λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών έφερε τον αγώνα στα ίσια με σουτ του Ίσμα Σασί από το ύψος της περιοχής.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό ο Χατζηβασίλης με κεφαλιά έκανε την ανατροπή και το 2-1 για την Καρμιώτισσα για να έρθει στο 70′ ο Μάριος Ηλία να ισοφαρίσει σε 2-2 με πλασέ εντός περιοχής.
Στην συνέχεια το παιχνίδι είχε μια άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν πολλές ευκαιρίες. Το τρίτο τέρμα ήρθε τελικά για τον Εθνικό Άχνας με τον Ουαλί ενώ στις καθυστερήσεις ο Κουμής έκανε το 2-4 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
6′ Παράλληλη μπαλιά από τον Παπαγεωργίου, μαζεύει ο Παπλωματάς.
-Δέκα λεπτά στον αγώνα. Τίποτα το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες.
11
‘ Μακρινό σουτ του Χρίστου, πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ η μπάλα.
23‘ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Χέρτσκοβιτς έδωσε στον Χατζηβασίλη, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ καλή θέση, εντός περιοχής.
28′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Περατικός είδε τον Παπλωματά λίγο έξω από την εστία του και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

33‘ Σουτ από τον Ουαλί, κοντράρει κάπου η μπάλα και πάει σε κόρνερ.
35‘ Σουτ από τον Χριστοφή, η μπάλα βρίσκει στον Πέρεζ και πάει σε κόρνερ.
37‘ Σουτ από τον Χατζηβασίλη, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.
38‘ Σέντρα σουτ από τον Ουαλί, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και πάει εκτός.
40‘ Σουτ από τον Ουαλί, διώχνει ο Παπλωματάς.
44′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ίσμα Σασί με σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Ιωάννου, μέσα ο Σάβιτς.
ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46′ Σουτ από τον Παπαγεωργίου εντός περιοχής, εκτός η μπάλα.
49′ Σουτ από τον Νεοφύτου, πάει πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ η μπάλα.
53′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Χατζηβασίλης με κεφαλιά εντός περιοχής νίκησε τον Μπογκατίνοφ για να κάνει το 2-1 για την Καρμιώτισσα.

55′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Εξω ο Ζάκπα, μέσα ο Ηλία.
62′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μέσα ο Ρόμο έξω ο Μ. Σάσι.
67′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μαϊντεβατς έκανε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση όμως ο Παπλωματάς με ωραία απόκρουση κράτησε το 2-1.
70′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Μάριος Ηλία μπήκε στην περιοχή της Καρμιώτισσας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπλωματά για το 2-2 του Εθνικού Άχνας.
75′ Σουτ του Ουαλί, η μπάλα πάει εκτός.
77′ Σουτ από τον Παπαγεωργίου, πάει λίγο έξω η μπάλα.
80′ Κεφαλιά του Χατζηβασίλη, πάει έξω η μπάλα.
81′ Κεφαλιά από τον Περατικό, διώχνει ο Παπλωματάς σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσεις ο Ντεϊβισον έκανε νέα κεφαλιά και πάλι όμως πέρασε εκτός.
83′ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό. Κεφαλιά του Ηλία, μεγάλη απόκρουση από τον Παπλωματά.
84′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Περατικός πλάσαρε εντός περιοχής όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε εκτός.
85′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Αρχικά με κεφαλιά του Νεοφύτου και στην συνέχεια με τον ίδιο τρόπο από τον Ρόμο.
87′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Μαϊντεβατς μπήκε στην περιοχή της Καρμιώτισσας, έδωσε στον Ουαλί ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-3 για τον Εθνικό Άχνας.

89′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα ο Κουμής και ο Κυπριανού. Έξω ο Παπαγεωργίου και Μαϊντεβατς.
Τριπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω οι Ευσταθίου, Ι.Σάσικαι Νεοφύτου μέσα οι Σάββα, Γεωργίου και Παχίπης.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.
90+3 ΓΚΟΛ 2-4. Ο Κουμής με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπλωματά για το 2-4 του Εθνικού.