ΠΑΦΟΣ-ΕΡΜΗΣ 3-1: Τον… έσπρωξε στη β´ κατηγορία!
Α' Κατηγορία

Η Πάφος FC κέρδισε τον Ερμή με 3-1 στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 6η αγωνιστική για το β’ όμιλο του Πρωταθλήματος Cyta.

Η Παφιακή ομάδα με το τρίποντο που πήρε έφτασε τους 42 βαθμούς. Από την άλλη οι φτεροπόδαροι έμειναν στους 29 βαθμούς και με τις αγωνιστικές να λιγοστεύουν, γίνεται πιο δύσκολο το έργο για παραμονή στην κατηγορία.
Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος ήταν καλύτερη και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα. Ο Μπεριγκό στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Παφιακή ομάδα ενώ στο 40′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το 2-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος είχε την υπεροχή και στο 87ο λεπτό πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μέρφι ενώ το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Ερμής ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον παντελή στο τέλος του αγώνα.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
1
‘ Ο Βαλακάρι έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Φιρινίδη.
5‘ Σουτ από τον Μπεριγκό, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.
19′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μπεριγκό έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής, απέφυγε τα μαρκαρίσματα και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ερμή για το 1-0 της Πάφου.

-Μισή ώρα παιχνιδιού. Μετά το τέρμα της Πάφου δεν είχαμε καμιά φάση από τις δύο ομάδες.
40′ ΓΚΟΛ 2-0. Έγινε η σέντρα από τον Φουρ, ο Μπεριγκό έκανε την προβολή από κοντά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ερμή για δεύτερη φορά.

45′ Σουτ από τον Βα, η μπάλα πάει εκτός.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Γαβριήλ, μέσα ο Κοβάσεβιτς.
ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
54′ Σουτ από τον Βα, μαζεύει εύκολα ο Φιρινίδης.
58‘ Ο Μπεριγκό έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε έξω.
59‘ Σουτ από τον Βαλακάρι, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι μετά και από την απόκρουση του Φιρινίδη.
62‘ Επικίνδυνο γύρισμα από τον Μπεριγκό, έδιωξε ο Ντίας πριν γίνει απειλητικός ο Βα.
65‘ Αλλαγή για τον Ερμή. Μέσα ο Παντελή, έξω ο Κύπρου.
69‘ Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Βα μέσα ο Μέρφι.
Στο 75′ είναι ο αγώνας. Δεν έρχεται το τρίτο τέρμα για την Παφό ενώ ο Ερμής δυσκολεύεται στο να δημιουργήσει ευκαιρίες.
78
‘Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Πάντσεον, μέσα ο Βαλεριάνος.
80‘ Σουτ από τον Ρουσιά, η μπάλα πάει έξω.
82’ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή. Χαρή και Παπαθανασίου μέσα, έξω οι Γκάταριτς και Μέιρα.
83‘ Σουτ από τον Παντελή, η μπάλα πάει αρκετά πάνω από την εστία του Ρούτκο.
Δύο αλλαγές για τη Πάφο. Μέσα ο Σπόντας και ο Τόρες, έξω ο Φούρ και ο Μπεριγκό.
Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Δημητρίου μέσα ο Χριστοδούλου
87′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Μέρφι μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φιρινίδη για το 3-0.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις.
90+2 ΓΚΟΛ 3-1. Με κοντινή προβολή ο Παντελή, νίκησε τον Ρούτκο για το τελικό 3-1.