ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ζωντανή για τα αστέρια με… αστεράκι η Ντόρτμουντ!
Γερμανία

Η Στουτγκάρδη έφερε εκ νέου στο προσκήνιο τα αμυντικά κενά της Ντόρτμουντ, όπως η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 επί των Σουηβών χάρη στο πρώτο γκολ του 19χρονου Άνσγκαρ Κνάουφ στην Bundesliga.

Έτσι, οι Βεστφαλοί μείωσαν ξανά στο -7 από την τετράδα και όσο ζουν, ελπίζουν για την έξοδο στο Champions League.
Το ματς άρχισε ιδανικά για την ομάδα του –βασικού- Ντίνου Μαυροπάνου, καθώς μία εκπληκτική κεφαλιά του Καλάιτζιτς στο 17’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, όμως με το ξεκίνημα του δεύτερου, ο Μπέλιγχαμ ισοφάρισε με ωραίο σουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ρόις έκανε την ανατροπή μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία των Βεστφαλών.
Η Στουτγκάρδη δεν το έβαλε κάτω. Στο 78’, ο Ντιντάβι έφερε το ματς στα ίσα μετά από υποδειγματική αντεπίθεση της ομάδας του, η οποία έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ντόρτμουντ.
Παρ’ όλα αυτά, λύση υπήρχε για τους φιλοξενούμενους και την είχε ο 19χρονος Κνάουφ, που είχε περάσει στο ματς στο 67’. Στο 80’, ο πιτσιρικάς… χόρεψε τους αμυντικούς των γηπεδούχων και με πανέμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, που κράτησε ζωντανή την ομάδα του στο κυνήγι της τετράδας. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ στην Bundesliga για τον νεαρό εξτρέμ.