ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 2-2 ΠΑΕΕΚ: Τρία πέναλτι (τα δύο μέσω VAR), τρία δοκάρια και «Χ»!
ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Παραλίμνι μεταξύ της Αγίας Νάπας και της ΠΑΕΕΚ με το τελικό 2-2, με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι να ικανοποιεί την προσφυγική ομάδα. Τρία πέναλτι δόθηκαν στο παιχνίδι, τα δύο στα τελευταία λεπτά του αγώνα μέσω VAR σε ένα τρομερό φινάλε, ενώ είχαμε και τρία δοκάρια.

Ο Καπαρτής άνοιξε το σκορ στο 5′ με τον Γιανιτσάνη να χάνει πέναλτι στο 34′ για το 0-2 και την Αγία Νάπα, αφού ισορρόπησε το ματς να ισοφαρίζει στο 43′. Η Αγία Νάπα είχε δύο τρομερές ευκαιρίες με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, δεν κατάφερε όμως να νικήσει τον Άλβες ούτε ο Λουιζίνιο ούτε ο Πιντσέλι. Στο 88′ μετά από υπόδειξη του VAR Τιμόθεου Χριστοφή, ο Αναστάσης Αναστάση έδωσε πέναλτι στους γηπεδούχους. Ο Κολοκούδιας αστόχησε, δόθηκε όμως επανάληψη γιατί εισήλθαν ποδοσφαιριστές πριν την εκτέλεσή του με τον φορ των γηπεδούχων να είναι εύστοχος. Στο 90+7′, εκ νέου μετά από υπόδειξη του Τιμόθεου Χριστοφή, ο κ. Αναστάση έδωσε νέο πέναλτι στους φιλοξενούμενους με τον Καπαρτή να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Έναρξη του αγώνα.

5′ ΓΚΟΛ 0-1: Έγινε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Καπαρτής από το ύψος της περιοχής πλάσαρε ιδανικά και άνοιξε το σκορ.
12′
Ο Καπαρτής μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.
16′ Δοκάρι για την ΠΑΕΕΚ σε οβερό σουτ του Αριστοτέλους εκτός περιοχής.
31′ Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ, που κέρδισε ο Γιανιτσάνης αφού ανατράπηκε από τον Σαμακέ εντός περιοχής.
34′ Στο δοκάρι η εκτέλεση του πέναλτι από τον Γιανιτσάνη, που σημάδεψε την αριστερή κάθετη δοκό της εστίας του Γιωργαλλίδη.
43′ ΓΚΟΛ 1-1: Μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ, ο Τσιάρας με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Τέλος ημιχρόνου. 1-1
Έναρξη του β’ ημιχρόνου.
54′
Μεγάλη ευκαιρία για την Αγία Νάπα με τον Λουζίνιο, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της ΠΑΕΕΚ.
55′ Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Άλβες να αποκρούει το σουτ του Πιντσέλι.
77′ Παραμένει το 1-1 στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν ρίσκα όσο περνάει ο χρόνος.
84′ Σουτ του Καπαρτή από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
85′ Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ με τον Τίμερμανς να κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση και τον Γιωργαλλίδη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
88′ Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι από μαρκάρισμα του Μάτζιο πάνω στον Λοϊζίδη.
90′ Πέναλτι σφυρίζει ο κ. Αναστάση μετά που κλήθηκε από τον VAR για να δει τη φάση μέσω on-field review.
90+1′ Ο Κολοκούδιας σημαδεύει την οριζόντια δοκό του Άλβες και χάνει το πέναλτι!
90+2′ ΓΚΟΛ 2-1: Δίνει επανάληψη του πέναλτι ο διαιτητής του αγώνα, καθώς ποδοσφαιριστής εισήλθε εντός περιοχής πριν την εκτέλεσή του. Ο Κολοκούδιας είναι εύστοχος από τα 11 βήματα στη δεύτερή του προσπάθεια, πετυχαίνοντας το 11ο φετινό γκολ.
90+7′ Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ σε ανατροπή του Χάλαχαντ εντός περιοχής. Η φάση εξετάστηκε από τον κ. Αναστάση μέσω on-field review.
90+9′ ΓΚΟΛ 2-2: Εύστοχος ο Καπαρτής από τα 11 βήματα. Συγκλονιστικό φινάλε στο Παραλίμνι.
Τέλος του αγώνα 2-2

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Γιωργαλλίδης, Τσιγκουίνι, Παλαμούτσης, Κολοκούδιας, Σαμακέ, Τσιάρας, Νικολάου, Λοϊζίδης, Αντωνίου, Πιντσέλι, Λουιζίνιο.
ΠΑΕΕΚ: Άλβες, Έσελινγκ, Δημητρίου, Κιντέλα, Χαραλάμπους, Αριστοτέλους, Καπαρτής, Τίμερμανς, Γιανιτσάνης, Φραγκέσκου, Καραγιάννης.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σόκαρε τον Άρη μέσα στο Τσίρειο! (ΦΩΤΟΣ)