Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΛ 1-0: Κινδύνεψε… ΜΑΕπέρεασε! (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε 1-0 την ΑΕΛ στον επαναληπτικό της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου, με τους «γαλαζοκίτρινους» όμως να εξασφαλίζουν την πρόκριση στους «4» του θεσμού χάρη στην νίκη του πρώτου αγώνα με 2-0 με τα γκολ του Μαέ.
Ο Θεοδόσης Σιαθάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ του επαναληπτικού, στο ντεμπούτο του Χρύση Μιχαήλ στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ελάχιστες στιγμές και παιχνίδι που κυμάνθηκε σε χαμηλό τέμπο είδαμε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο «Αμμόχωστος». Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που άσκησε περισσότερη πίεση κυρίως μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ενώ ούτε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν την εστία των αντιπάλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ του Θεοδόση Σιαθά στο 56’ έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, με το παιχνίδι να ανοίγει περισσότερο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ για να… στείλουν το ματς στην παράταση όμως η ΑΕΛ γεύτηκε στο τέλος την γλυκιά ήττα με 1-0 και σε συνδυασμό με την νίκη της στο πρώτο ματς με 2-0 εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Re-Play:

3′ Ο Βαρέλα βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

10′ Kίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

Φάουλ για την ΑΕΛ.

13′ Εκτέλεσε φάουλ ο Βαρέλα, επιθετικό φάουλ από τον Μουστιβάρ στον Μπάμπιτς.

16′ Φάουλ για την ΑΕΛ από δεξιά όπως επιτίθενται οι φιλοξενούμενοι.

17′ Ο Βεσελόφσκι διώχνει με γροθιές μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Έουλερ.

23′ Ο Μουστιβάρ εντός περιοχής σεντράρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

24′ Ο Μπάμπιτς εκτός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

29′ Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από προσπάθεια του Ριέρα και παρέμβαση του Κρεάν.

30′ Ο Μπάπιτς μετά από σέντρα του Έουλερ δεν μπόρεσε να κάνει το ανάποδο, η μπάλα καταλήγει έξω.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για φάουλ στον Ριέρα.

33′ Ο Ριέρα εντός περιοχής σουτάρει, η μπάλα βρίσκει στον Καμισοκό και καταλήγει σε κόρνερ!

36′ Απομακρύνει την μπάλα ο Σανκό.

36′ Ο Ριέρα σεντράρει, ο Κέρκεζ κάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει έξω.

41′ Φάουλ για την ΑΕΛ, ο Κρεάν ανέτρεψε τον Ριέρα.

42′ Τσμοβς αντί Καμισοκό. Αναγκαστικά αλλαγή για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ.

42′ Ο Μουστιβάρ απομακρύνει την μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Ριέρα.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα για φάουλ στον Ντανίλο.

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

46′ Koνφέ αντί Σανκό.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

49′ Κόρνερ για την ΑΕΛ.

49′ Ο Τόρες εκτέλεσε το κόρνερ, έδιωξε την μπάλα ο Βεσελόφσκι.

56′ ΓΚΟΛ! Ο Κονφέ από δεξιά σεντράρει και ο Σιαθάς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

59′ Κίτρινη κάρτα στον Κονφέ.

61′ Ντανίλο αντί Αβραάμ.

61′ Αντωνίου αντί Έουλερ.

66′ Οσέι αντί Κρεάν.

66′ Ντουβεντρού αντί Σιαθά.

68′ Κόρνερ για την ΑΕΛ.

68′ Ο Αντωνίου εκτός περιοχής σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

72′ Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από παρέμβαση του Μπρένο μετά από προσπάθεια του Τόρες.

72′ Ο Μαέ έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Τόρες, η μπάλα καταλήγει έξω.

73′ Ωραία πάσα από τον Τόρες στην περιοχής, ο Αντωνίου υποδέχεται την μπάλα και σουτάρει, στην αγκαλιά του Βεσελόφσκι.

74′ Άστοχο σουτ από τον Οσέι, η μπάλα καταλήγει έξω.

82′ Πικής αντί Βαρέλα.

82′ Νταβόρ αντί Αντάμοβιτς.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Πική.

89′ Σουτ από Ντανίλο εκτός περιοχής, η  μπάλα πάνω από την εστία του Βεσελόφσκι.

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+2′ Άστοχο σουτ από τον Ριέρα, η μπάλα καταλήγει έξω.

Τέλος αγώνα.

Nέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καμισοκό (Τσμοβς 42′), Μπρένο, Βαρέλα(Πικής 82′), Κρεάν (Οσέι 66′), Ντανίλο, Παύλου, Μουστιβάρ, Σιαθάς(Ντουβεντρού 66′), Χριστοφόρου, Σανκό (Κονφέ 46′)
Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Λεμέσιος, Νικολάου.
AEΛ: Βοζίνια, Μεντόγεβιτς, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Α.Αβραάμ (Ντανίλο 61′), Αντάμοβιτς(Νταβόρ 82′), Έουλερ (Αντωνίου 61′), Ριέρα, Τόρες, Μπάμπιτς
Στον πάγκο: Κεραυνός, Πάντιτς, Τεσέιρα, Μαέ, Παπαφώτης, Κωνσταντινίδης

Κίτρινες: Βαρέλα, Κονφέ, Πική / Μεντόγεβιτς, Ριέρα