ΑΠΟΛΛΩΝ: Για 23 λεπτά… έπαιζε μόνος του
ΑΠΟΛΛΩΝ

Τα εξωαγωνιστικά και ο απόηχος του ντέρμπι με την Ανόρθωση είναι αυτά που κυριάρχησαν μετά το μεγάλο παιχνίδι του Απόλλωνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με το αγωνιστικό να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Είναι πράγμα φυσιολογικό αυτό και δη στην Κύπρο όπου στην ζυγαριά κερδίζουν πάντα αυτοί που είναι απέναντι από τους πρωταγωνιστές.

Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση και ειδικά στην μεριά του Απόλλωνα δεν μπορούμε να μπούμες βαθιά στο αγωνιστικό κομμάτι μετά το 23ο λεπτό καθώς όλα όσα είπε ο Πετράκης στους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια για να το ακολουθήσουν, οι τακτικές και τα συστήματα έκαναν φτερά. Έγιναν αλλαγές για να μπορέσει ο Απόλλωνας απλά να σταθεί στο γήπεδο και ποδοσφαιριστές έπαιξαν σε θέσεις που δεν είναι οι φυσικές τους.
Αν εξαιρέσουμε τον Γιοβάνοβιτς που κράτησε τον Απόλλωνα όταν έβαλε την πίεση η Ανόρθωση και τον Ντιγκινί και φυσιολογικά μπαίνει στους κορυφαίους με τα δύο γκολ, για τους υπόλοιπους δεν μπορεί να γίνει κριτική.
Βέβαια το ένα από τα δύο γκολ του Ντιγκινί μπήκε πριν από το 23ο λεπτό, σημείο στο οποίο αποβλήθηκε ο Γκεριέ. Γενικότερα σε αυτά τα πρώτα 23 λεπτά ο Απόλλωνας έδειχνε ικανός να φύγει με ένα μεγάλο διπλό από την Λάρνακα και μόνο σε αυτά μπορούμε να σταθούμε. Για 23 λεπτά μόνο ο Απόλλωνας ήταν στον αγωνιστικό χώρο και αυτό ανάγκασε τον Κετσπάγια να ξεσηκώσει το γήπεδο με τις φωνές που περιλάμβαναν παρατηρήσεις για τους ποδοσφαιριστές του. Τα πρώτα 23 λεπτά ίσως να ήταν και το καλύτερο διάστημα του Απόλλωνα σε ντέρμπι και μάλιστα εκτός έδρας, με ένα γκολ, άλλες 1-2 πολύ καλές ευκαιρίες και απόλυτη κυριαρχία στο γήπεδο. Βέβαια και από το 23΄ μέχρι και το φινάλε του α΄ μέρους ο Απόλλωνας δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα αλλά εμείς κρατάμε το διάστημα που ήταν 11 εναντίον 11 στο γήπεδο.
Μπορεί να νιώθουν απογοητευμένοι από την ισοπαλία καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 και στο τέλος δεν πανηγύρισαν (ανεξάρτητα αν έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές από πολύ νωρίς), αλλά επιβάλλεται να κοιτάξουν μπροστά, να γυρίσουν σελίδα και να δουν το επόμενο παιχνίδι. Δεν είναι όποιο και όποιο το ματς που ακολουθεί, είναι με την ΑΕΛ στο ντέρμπι της Λεμεσού και επιβάλλεται αυτή την φορά να το κερδίσουν το ματς μια για λόγους γοήτρου αλλά περισσότερο για να μην τεθούν νοκ-άουτ από την υπόθεση τίτλος.
Οι επιλογές για τον Γιάννη Πετράκη θα είναι αυξημένες για το ντέρμπι της Λεμεσού. Σακέτι και Μπένσοπ επιστρέφουν, θα ξεκαθαρίσει του Βασιλείου ενώ εκτός θα μείνει ο τιμωρημένος Γκεριέ που αποβλήθηκε στο ντέρμπι με την Ανόρθωση.