ΑΕΛ-ΑΕΚ 3-0: «Λέοντες»… έτοιμοι για τον τίτλο! (ΦΩΤΟΣ-BINTEO)

Με… θριαμβευτικό τρόπο ξεκίνησε η β’ φάση του πρωταθλήματος για την AEΛ που νίκησε 3-0 την ΑΕΚ στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Δύο γκολ από τον Μαέ (45’, 50’)και ένα από τον Σάντος (29’), με δέκα ποδοσφαιριστές για εβδομήντα λεπτά η ΑΕΚ λόγω της αποβολής του Τρουγιόλς στο 20’ για φτύσιμο στον Νταβόρ! Στην κορυφή ττης βαθμολογίας με 58 βαθμούς η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, παρέμεινε στους 41βαθμούς το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με ισχυρό προβάδισμα για την ΑΕΛ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο. Η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο των κινήσεων και κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Τρουγιόλς στο 18’. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων δέχθηκε κίτρινη κάρτα για δυνατό φάουλ στον Μηνά Αντωνίου, ενώ στην συνέχεια αποβλήθηκε καθώς έφτυσε τον Νταβόρ!

Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν στο έπακρο το πλεονέκτημα που απέκτησαν και στο 29’ άνοιξαν το σκορ μετά από σέντρα του Τεσέιρα και κεφαλιά από τον Σάντος ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 44’ ο Τόρες ανατράπηκε από τον Γκονζάλες και ο Μαέ ένα λεπτό αργότερα διπλασίασε τα γκολ των «γαλαζοκίτρινων» σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ… απλοποίησε τα υπέρ της δεδομένα με τον Μαέ να σημειώνει το 10ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Βέλγος στο 50’ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε, ο Μολ απέκρουσε, με τον επιθετικό της ΑΕΛ να παίρνει το… ριμπάουντ κάνοντας το 3-0.

Re-Play:

1′ Ο Ιωάννου σεντράρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

6′ Ο Ριέρα σεντράρει, απομακρύνει την μπάλα αμυντικός της ΑΕΚ.

6′ Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ, ο Ακοράν στην περιοχή πασάρει στον Τρισκσόφκσι που σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω. Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα.

7′ Ο Ριέρα έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μοϊσόφ παραχωρεί κόρνερ για τους γηπεδούχους.

8′ Εκτέλεσε το κόρνερ ο Τόρες, ο Αντωνίου έκανε την κεφαλιά, η μπάλα όμως απομακρύνθηκε από τον Μακρή.

12′ Παιχνίδι κυρίως μονομαχιών στα τελευταία λεπτά.

16′ O Mολ μαζεύει την μπάλα προ του Μαέ, μετά από σέντρα από δεξιά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι.

18′ Ο Φερνάντες σεντράρει, ο Αντωνίου απομακρύνει την μπάλα.

18′ Αποβάλλεται ο Τρουγιόλς! Ο διαιτητής του αγώνα Νικόλας Νεοκλέους έδειξε αρχικά κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ για φάουλ στον Μηνά Αντωνίου και στην συνέχεια του δείχνει κόκκινη κάρτα καθώς έφτυσε!

Ο Τρουγιόλς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω φτυσίματος από τον ποδοσφαιριστή της AEK στον Νταβόρ.

ΤΡΟΥΓΙΟΛΣ: Κίτρινη για φάουλ, κόκκινη για φτύσιμο (ΒΙΝΤΕΟ)

24′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

29′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Σάντος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ! Ο Τεσέιρα σέντραρε και ο Σάντος με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ.

ΒΙΝΤΕΟ: Το πρώτο γκολ των πλέι οφ… και 1-0 η AΕΛ!

33′ Λαφράνς αντί Νάντο. Με τριάδα στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι.

34′ Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από προσπάθεια του Μηνά Αντωνίου και τάκλιν του Ιωάννου.

40′ Ο Μολ βγαίνει και μαζεύει την μπάλα μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ.

42′ Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από νέα προσπάθεια του Αντωνίου από δεξιά.

42′ Απομακρύνουν την μπάλα οι αμυνόμενοι.

43′ Πέναλτι για την ΑΕΛ μετά από ανατροπή του Τόρες στην περιοχή από τον Γκονζάλες.

Ο Τόρες έκλεψε την μπάλα από τον κεντρικό αμυντικό της ΑΕΚ, με τον Γκονζάλες στην συνέχεια να ανατρέπει τον Τόρες.

44′ Κίτρινη κάρτα στον  Γκονζάλες

45′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μαέ με… απόλυτη ψυχραιμία πλασάρει για το 2-0! Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Μαέ στο πρωτάθλημα

ΑΕΛ-ΑΕΚ: Καθαρή ανατροπή και πέναλτι! (ΒΙΝΤΕΟ)

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Αβντιγιάι αντί Μεντόγεβιτς.

46′ Ναράνχο αντί Γκονζάλες.

47′ Ο Μαέ πλασάρει μετά από σέντρα του Γεωργίου, η μπάλα καταλήγει έξω.

49′ Πέναλτι για την ΑΕΛ! Ο Λαφράνς ανατρέπει τον Μαέ.

50′ ΓΚΟΛ 3-0! Ο Μαέ εκτελεί το πέναλτι, ο Μολ αποκρούει και στην επαναφορά ο επιθετικός της ΑΕΛ κάνει το 3-0! Αυτό ήταν το δέκατο γκολ του Μαέ.

53′ Χάουγκεν αντί Τρισκόφσκι.

Στον Μοϊσόφ το  περιβραχιόνιο του αρχηγού.

58′ Μακρινό άστοχο σουτ από τον Αντωνίου, η μπάλα καταλήγει έξω.

60′ Κόρνερ για την ΑΕΛ περνά ανεκμετάλλευτο.

60′ Μπάμπιτς αντί Μαέ.

60′ Κυριάκου αντί Αντωνίου.

61′ Ο Ακοράν βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

67′ Κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από προσπάθεια του Αβντιγιάι και παρέμβαση του Λαφράνς.

Η μπάλα στην κατοχή του Μολ μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

70′ Ο Σάντος έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μολ έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

71′ Κόρνερ για την ΑΕΛ.

71′ Κωνσταντινίδης αντί Τόρες.

71′ Αβραάμ αντί Γεωργίου.

71′ Ο Αβντιγιάι μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, μαζεύει την μπάλα ο Μολ.

72′ Ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR για να εξετάσει αν υπάρχει παράβαση σε χέρι του Χέουγκεν στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Νικόλας Νεοκλέους έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας καθώς έκρινε ότι δεν υπάρχει παράβαση.

76′ Ναούμ αντί Ακοράν.

77′ Ο Μπάμπιτς στην περιοχή προσπάθησε να σκοράρει με γυριστό σουτ, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μολ.

82′ Ο Φλοριάν προσπάθησε να αξιοποιήσει λάθος από τον Πάντιτς, κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από το σουτ του επιθετικού της ΑΕΚ.

Απομάκρυναν την μπάλα οι γηπεδούχοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

84′ Φάουλ για την ΑΕΚ λίγα μέτρα εκτός περιοχής απέναντι από τον Βοζίνια.

85′ Ο Φλοριάν εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα στο «τείχος».

86′ Ο Λαφράνς στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, όμως υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ ο Φλοριάν ο οποίος ήταν εκτεθειμένος μετά την πάσα του Ιωάννου και στην συνέχεια τροφοδότησε στην τον Λαφράνς.

90′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ (Ν.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Πάντιτς, Αντωνίου (Κυριάκου 60′), Μεντόγεβιτς (Αβντιγιάι 46′), Ριέρα, Νταβόρ, Τόρες (Κωνσταντινίδης 71′), Γεωργίου (Αβραάμ 71′), Μαέ (Μπάμπιτς 60′), Σάντος.
Στον πάγκο: Κεραυνός, Κέρκεζ, Αβραάμ Δ., Πσισιέ
ΑΕΚ (Σ.Αυγουστή):Μολ, Μοΐσοφ, Γκονζάλες (Ναράνχο 46′),Τρουγιόλς, Ακοράν (Ναούμ 76′), Νάντο (Λαφράνς 33′), Χέιτλι, Φερνάντεζ, Τρισκόφσκι (Χάουγκεν 53′), Ιωάννου, Μακρής

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

*Tρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Εθνικό: Πάντιτς, Αντωνίου, Ριέρα αντί Μπουνόζα, Έουλερ, Αντάμοβιτς.

*Πρώτη συμμετοχή του Πάντιτς στο αρχικό σχήμα της AΕΛ.

*Τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Ολυμπιακό: Μοΐσοφ, Νάντο, Μακρής αντί Φλοριάν, Ναράνχο, Ναούμ.