Καρμιώτισσα-Ανόρθωση 1-2: «Αγχώθηκε» αλλά πήρε προβάδισμα πρόκρισης (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η Ανόρθωση… έπαιξε με την φωτιά όμως δεν κάηκε, νίκησε 2-1 την Καρμιώτισσα εκτός έδρας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Άνοιξε το σκορ ο Ντορ Μίχα στο 20′, μείωσε προσωρινά στο 61′ ο Χέρσκοβιτς, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται με αυτογκόλ από τον Στυλιανού στο 90′.

Στις 10 Μαρτίου (18:00) είναι προγραμματισμένος ο δεύτερος αγώνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» που θα καθορίσει την ομάδα που θα εξασφαλίσει θέση στους «4» του θεσμού.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ανόρθωση επιβλήθηκε από την αρχή του αγώνα έχοντας συντριπτική κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Στο 20΄του αγώνα ο Ντορ Μίχα με ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Ανόρθωση να διατηρεί την κατοχή της μπάλας, εντούτοις οι ποδοσφαιριστές της Κυρίας δεν βρήκαν τους τρόπους για να απειλήσουν την εστία του Κίττου.

Η Καρμιώτισσα στο πρώτο 45λεπτο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, ενώ στο β΄μέρος εμφανίστηκε βελτιωμένη. Στην πρώτη προϋπόθεση για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Χριστοφή στο 56’ αστόχησε από κοντά μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

Οι γηπεδούχοι… απείλησαν με τον Ρομό να γίνεται αισθητός στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ στο 61’ ισοφάρισε σε 1-1 με πρωταγωνιστή τον Χέρσκοβιτς ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Χατζηβασίλη και απόκρουση του Τζουρ.

Η λύση για την Ανόρθωση ήρθε με… αυτογκόλ όταν ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα από του Κίττου από το κεφάλι του αμυντικού της Καρμιώτισσας Μάριου Στυλιανού.

Re-Play:

Έναρξη αγώνα.

2′ Στο έδαφος ο Νεοφύτου ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

3′ O Στυλιανού θα αντικαταστήσει τον Νεοφύτου.

4′ Επαναρχίσει το παιχνίδι.

4′ Κόρνερ για την Ανόρθωση μετά από προσπάθεια του Μαργκάσα στην περιοχή.

Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυναν την μπάλα οι αμυνόμενοι.

5′ Στυλιανού αντί Νεοφύτου.

8′  Ο Ρέινολντς εκτελεί φάουλ για την Καρμιώτισσα, απομακρύνει την μπάλα με το κεφάλι ο Μανιάς.

11′ Ο Γκαλίτσιος σεντράρει, ο Χρίστου παραχωρεί κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

12′ Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χριστοφή σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

16′ Ο Γκαλίτσιος σεντράρει, ο Μπαράνοφ απομακρύνει την μπάλα.

20′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντορ Μίχα με σουτ ανοίγει το σκορ. Δυνατό σουτ από τον Μίχα ο οποίος σημειώνει ένα ωραίο γκολ δίνοντας προβάδισμα στην Aνόρθωση. Δεύτερο γκολ για τον Ισραηλινό ο οποίος είχε σκοράρει την 1η Νοεμβρίου στον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στην… Kαρμιώτισσα.

25′ Η Ανόρθωση προσπαθεί να… καθαρίσει το ματς με ένα δεύτερο γκολ με τους γηπεδούχους να είναι περισσότερο σε παθητικό ρόλο.

30′ Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονται το προβάδισμα με τον ρυθμό να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα.

37′ Σέντρα από τον Χριστοφή προς το μέρος του Μανιά ο οποίος έκανε επιθετικό φάουλ.

42′ Ο Ντορ Μίχα σεντράρει, η μπάλα καταλήγει τα χέρια του Κίττου.

45′ Ο Χριστοφή με τακουνάκι πασάρει στον Μανιά ο οποίος σεντράρει από αριστερά, ο Καλτσάς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα χέρια του Κίττου. Η πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι μετά το γκολ της Ανόρθωσης.

45′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45’+3′ Κόρνερ για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς εκτελεί το κόρνερ, ο Κίττος βγαίνει και μαζεύει την μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β’ μέρους

46′ Βρκγοτς αντί Ρισβάνης.

46′ Αμπαρτζουμιάν αντί Καλτσά.

46′ Ίσμαελ Σάσι αντί Μόμο Σάσι.

50′ Φάουλ για την Καρμιώτισσα. Εκτελεί ο Ρέινολντς η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυνόμενους.

51′ Ο Μαργκάσα βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

56′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από αντεπίθεση ο Αμπαρτζουμιάν σεντράρει, ο Χριστοφή από κοντινή απόσταση σουτάρει και η μπάλα καταλήγει έξω!

59′ Κόρνερ για την Ανόρθωση μετά από προσπάθεια του Αμπαρτζουμιάν και παρέμβαση του Μπαράνοφ.

60′ Ο Ρόμο απομακρύνει την μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Νταουσβίλι.

61′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Στυλιανού σεντράρει, ο Χατζηβασίλης σουτάρει και ο Χέρσκοβιτς μετά από την απόκρουση του Τζουρ ισοφαρίζει σε 1-1!

62′ Κβιλιτάια αντί Μανιά.

62′ Χούσμπαουερ αντί Μπουσούλαζιτς

63′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι (για χέρι Μαργκάσα) από τους παίκτες της Καρμιώτισσας. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Ο Μαργκάσα βρίσκει την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

63′ Ο Σάσι βρίσκει χώρο στην περιοχή και σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Μαργκάσα.

68′ Κορέια αντί Μαργκάσα.

68′ Κεφαλιά από τον Βργκοτς μετά από εκτέλεση του Νταουσσβίλι, η μπάλα καταλήγει έξω.

Κόρνερ για την Καρμιώτισσα μετά από προσπάθεια του Σάσι. Αυτό είναι το πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

70′ Ο Ρομό σουτάρει, ο Τζουρ μαζεύει την μπάλα.

76′ Ο Χέρσκοβιτς εκτελεί το κόρνερ, ο Τζουρ μαζεύει την μπάλα.

76′ Κόρνερ για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή στην αντεπίθεση γύρισε προς τον Κβιλιτάια, ο Μπαράνοφ με τάκλιν παραχώρησε κόρνερ.

77′ Ο Χουσμπάουερ σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

77′ Μπαργκάν αντί Χέρσκοβιτς.

80′ O Kίττος μαζεύει την μπάλα μετά από γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά.

80′ Ο Αμπαρτζουμιάν σουτάρει, ο Κίττος εξουδετερώνει σε κόρνερ!

81′ Απομακρύνει την μπάλα ο Ρομό μετά από εκτέλεση του κόρνερ.

85΄Κεφαλιά από τον Κβιλιτάια, η μπάλα καταλήγει έξω.

85′ Ο Τιμούρ είναι έξαλλος καθώς ο ένας προβολέας έχει… σβήσει.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Χουσμπάουερ.

90′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Αμπαρτζουμιάν σεντράρει, η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα από τον Στυλιανού. Με αυτογκόλ η Ανόρθωση παίρνει ξανά προβάδισμα στο σκορ.

90′ Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+1′ Ο Κβιλιτάια κερδίζει την μπάλα με εξουδετερωμένο τον Κίττο όμως ολιγωρεί με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία για την Ανόρθωση.

Tέλος αγώνα

Καρμιώτισσα (Γ.Ποντικός):  Κίττος, Μπαράνοφ, Ρόμο, Μ.Σάσι (Ι.Σάσι), Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Νουάρτε, Χέρσκοβιτς (Μπαργκάν 77′), Ρέινολτς, Νεοφύτου (Στυλιανού 5′)
Στον πάγκο: Παπλωματάς, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Κωμοδίκης, Σάββα, Καψός.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μανιάς (Κβιλιτάια 62′), Μίχα, Καλτσάς (Αμπαρτζουμιάν 46′), Μπουσουλάζιτς (Χουσμπάουερ  62′), Ρισβάνης (Βργκοτς 46′), Μαργκάσα (Κορέια 68′), Χριστοφή.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Πηλέας,, Κορρέα.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργίου Ανδρέας

*Tρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Nέα Σαλαμίνα από τον Γιαννάκη Ποντικό: Κίττος,  Χατζηβασίλης, Χέρσκοβιτς αντί Κυριακίδη, Ι. Σάσι, Σάββα.

*Έξι αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Δόξα από τον Τιμούρ Κετσπάγια: Τζουρ, Γκαλίτσιος,  Μανιάς, Μπουσουλάζιτς,  Μαργκάσα, Χριστοφή αντί Λόρια, , Κορέια,  , Οκριασβίλι , Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Κβιλιτάια. Στην 11άδα παρέμειναν οι Ρισβάνης, Αρτυματάς, Μίχα, Καλτσάς, Νταουσβίλι.