ΑΠΟΕΛ: Τα θετικά και αρνητικά από το 1-1…
ΑΠΟΕΛ

Κανένας δεν μπορεί να πανηγυρίζει για το 1-1 ενώ ήταν γηπεδούχο το ΑΠΟΕΛ στον πρώτο προημιτελικό με την Ομόνοια.
Κανένας επίσης, δεν μπορεί να πει κάτι θετικό, για την εμφάνιση στο α΄ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με μηδέν επιθετικές προσπάθειες προς το τέρμα του Φαμπιάνο.
Όπως, κανένας δεν μπορεί να δικαιολογήσει την αδυναμία της ομάδας να κρατήσει παραπάνω από τρία λεπτά το προβάδισμα στο σκορ.
Και πάλι μάλιστα το γκολ, ήρθε από την πλευρά του Λέζιακς έστω αν στη συνέχει αδράνησαν οι κεντρικοί αμυντικοί και μαζί ο Κλωναρίδης, ο οποίος κάλυπτε τον σκόρερ της Ομόνοιας.
Φυσικά, κανένας δεν έχει το δικαίωμα να είναι υπέρ του δεόντως αισιόδοξος για τον επαναληπτικό της 10ης Μαρτίου.
Είναι καλά γνωστό ότι η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, θα πρέπει να κάνει υπερπροσπάθεια για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.
Να νικήσει από τη μία ένα αντίπαλο ο οποίος εξακολουθεί να είναι καλύτερος σε ποιότητα ή να καταφέρει με ισοπαλία με σκορ 2-2 και πάνω.
Μπορεί να το πετύχει; Ο Πουρσαϊτίδης, έδωσε πάντως το σύνθημα και έστειλε το μήνυμα πως μπορεί. Είπε ο κόουτς, ότι η ομάδα του πρέπει να πετύχει ένα γκολ και θα το πετύχει.
Από εκεί και πέρα, το ΑΠΟΕΛ, εμφάνισε και θετικά στοιχεία στον πρώτο προημιτελικό. Στο α΄ημίχρονο ναι μεν δεν απείλησε την Ομόνοια, δεν απειλήθηκε όμως από την άλλη.
Ήταν καλά οργανωμένη, μεσοαμυντικά η ομάδα και θα λέγαμε μεταξύ άλλων, ότι ο Σάντος κατάφερε να ανταποκριθεί θετικά και αυτό επίσης έγινε από πλευράς Βινίσιους.
Ήταν αξιόλογη η προσπάθεια που έγινε στο β΄ημίχρονο. Σκόραρε νωρίς και γενικά είχε τον έλεγχο του αγώνα, έστω αν μόνο μία μεγάλη ευκαιρία δημιούργησε με την κεφαλιά του Γκάρνερ στο 67΄.
Κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, με κορυφαίο τον Ζαχίντ , είχε συμμετοχή στον αγώνα και ο Ντονγκαλά, ενώ η μεσαία γραμμή με κορυφαίο τον Λουντέμο, περιόρισε στο ελάχιστο την δράση των αντίπαλων.
Συνοψίζοντας την αγωνιστική παρουσία στον πρώτο προημιτελικό, θα λέγαμε ότι το ΑΠΟΕΛ, ναι μεν είναι το αουτσάιντερ για την πρόκριση, δικαιούται όμως να πάει με καλύτερη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση στον επαναληπτικό.
Μέχρι τότε, έχει να διορθώσει και άλλα πράγματα ο προπονητής αλλά το πιο σημαντικό που έχει πλέον προτεραιότητα, είναι να καταφέρει η ομάδα του να νικήσει τον Εθνικό Άχνας, την ερχόμενη Κυριακή στο ΓΣΠ, για να απαλλαγεί από τον όποιο βαθμολογικό κίνδυνο στο πρωτάθλημα.