ΑΠΟΕΛ 1-1 Ομόνοια: Θα κριθούν όλα στην ρεβάνς! (ΦΩΤΟΣ)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο ΓΣΠ, στον πρώτο προημιτελικό κυπέλλου. Μέτριο το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο, πολύ καλύτερο στο β’, με την ομάδα του ΑΠΟΕΛ να είναι αρκετά επικίνδυνη και την Ομόνοια να δημιουργεί επίσης κινδύνους μπροστά στην εστία του Ουζόχο. Ο Κλωναρίδης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 51’, με τον Τιάγκο να ισοφαρίζει στο 54’. Έτσι, οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του επαναληπτικού που θα γίνει στις 10 Μαρτίου.

Το ματς: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Οι «πράσινοι» ήταν πιο επικίνδυνοι και είχαν τις δύο πρώτες καλές τελικές στο 10’ και στο 11’, χωρίς όμως να απειληθεί ουσιαστικά η εστία του Ουζόχο. Δυσκολεύτηκε αρκετά το ΑΠΟΕΛ στο κομμάτι της δημιουργίας, ενώ όποτε πάτησε την περιοχή του Φαμπιάνο δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 3 τελικές για την Ομόνοια, καμία για το ΑΠΟΕΛ που όμως μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετά την ανάπαυλα.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Μπεργκ πραγματοποίησε τετραπλή αλλαγή, όμως το ΑΠΟΕΛ στην δεύτερή του καλή στιγμή στο 51’, άνοιξε το σκορ με τον Κλωναρίδη που πλάσαρε σε κενή εστία μετά την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων. Ωστόσο, η απάντηση από πλευράς Ομόνοιας ήταν άμεση, μιας και ο Τιάγκο τρία λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτιαξαν κι άλλες ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του Γκάρνερ στο 67’ όπου εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνο.

Το ΑΠΟΕΛ έψαξε ένα δεύτερο γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού που θα γίνει στις 10 Μαρτίου, δίχως όμως να καρποφορήσει η πίεση που έβαλε στην Ομόνοια. Αντιθέτως, ο Λοΐζου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90’, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Λουντέμο (84′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (58′ Κατσαντώνης), Νσούε, Σαμπάλα, Γκάρνερ (84′ Μπεν Σαχάρ), Ντογκαλά
Στον πάγκο: Σίλβα, Ζόρζε, Νούχιου, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Μερκής, Γουίλερ

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν (46′ Λανγκ), Λούφτνερ, Γ. Γκόμεθ (46′ Β. Γκόμες), Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε (46′ Τζιωνής), Τσέποβιτς (46′ Ντούρις)

Έναρξη στην αναμέτρηση.
8′
Μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Ντογκαλά, έχασε τη μπάλα από τον Λούφτνερ πριν γίνει απειλητικός προς την εστία του Φαμπιάνο.
10′
Άλλαξαν την μπάλα Λοΐζου και Σέχου από τα δεξιά, ο Νιγηριάνος έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής με τον Γκόμεθ να επιχειρεί το σουτ. Η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ουζόχο.
11′ Σουτ του Κούσουλου εκτός περιοχής, μπλόκαρε τη μπάλα ο Ουζόχο.
17′ Σχόλιο: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. 4-2-3-1 η επιλογή σχηματισμού από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη, με 4-4-2 παίζει η Ομόνοια με τους Ασάντε και Τσέποβιτς να μην έχουν βρει ακόμη τους διαδρόμους για να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ουζόχο.
27′
Κίτρινη στον Κούσουλο.
35′ Έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Ντογκαλά που πλάσαρε τον Φαμπιάνο από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να διώχνει με υπερένταση. Η φάση όμως κρίθηκε ως μη γενόμενη αφού ήταν εκτεθειμένος ο ακραίος επιθετικός των γηπεδούχων.
37′ Γύρισμα του Παπουλή από τα αριστερά προς τον Ασάντε που δεν κατάφερε να δώσει πορεία στη μπάλα προς την εστία. Υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ ο Ελλαδίτης από τον Α’ βοηθό και η φάση κρίθηκε ως μη γενόμενη.
44′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, η μπάλα πάνω από την εστία του Ουζόχο.
Ένα λεπτό ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων.
Τέλος α’ ημιχρόνου. 0-0 στο ΓΣΠ. Σε ένα α’ ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες μοιράστηκαν την κατοχή, όμως το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Φαμπιάνο.
Έναρξη β’ ημιχρόνου με 4 κινήσεις από την Ομόνοια. Έξω οι Χούμποτσαν, Γ. Γκόμεθ, Τσέποβιτς, Ασάντε, για να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο οι Λανγκ, Β. Γκόμες, Ντούρις και Τζιωνής.
50′
Ο Ζαχίντ βρήκε τον Ντογκαλά εντός περιοχής που δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, καθώς ο Λανγκ πρόλαβε και έδιωξε.
51′ ΓΚΟΛ 1-0: Γύρισμα του Ντογκαλά από τα δεξιά, ο Λούφτνερ δεν κατάφερε να διώξει με τον Κλωναρίδη να πλασάρει σε κενή εστία και να ανοίγει το σκορ.

53′
Κίτρινη κάρτα στον Γκάρνερ.
54′ ΓΚΟΛ 1-1: Σουτ του Τζιωνή από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Σαμπάλα, με τον Τιάγκο να πλασάρει ιδανικά με τον Ουζόχο εξουδετερωμένο.
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΔΥΟ ΓΚΟΛ
58′
Ο Κατσαντώνης στη θέση του Κλωναρίδη.
66′ O Ντογκαλά βρέθηκε εντός περιοχής όπου έκανε το σουτ μετά από συνδυασμό με τον Ζαχίντ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε έξω.
67′
Κεφαλιά του Γκάρνερ μετά από γύρισμα του Σάντος από φάουλ του Ζαχίντ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε εξαιρετικά. Ο Λουντέμο δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση σε δεύτερο χρόνο.
78′ Σχόλιο: Πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο β’ ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του και αυτό επηρέασε. Είχε πάντως τη σημαντική ευκαιρία με τον Γκάρνερ να πάρει εκ νέου προβάδισμα, όμως όσο περνάει ο χρόνος η Ομόνοια ισορροπεί τον αγώνα. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ που φαίνεται να ελέγχει το τέμπο μετά το 70′, χωρίς ωστόσο να φτιάξει κάτι αξιόλογο μπροστά στην εστία του Ουζόχο.
84′
Μπεν Σαχάρ και Ντε Βινσέντι στις θέσεις των Γκάρνερ και Λουντέμο.
85′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεν Σαχάρ με το που μπήκε στο παιχνίδι.
88′ Κίτρινη και στον Ανουάρ.
89′ Επιθετικό φάουλ δίνει ο Βασίλης Δημητρίου, για μαρκάρισμα του Μπεν Σαχάρ πάνω στον Λούφτνερ. Η επαναληπτική προβολή δεν διευκρινίζει τη φάση, με τον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ να ήταν απέναντι από τον Φαμπιάνο.
90′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Λέζιακς να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, ο Λοΐζου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία.